4-20 mA neden parazitten etkilenmez?

Evet kısa hatlarda 0-10V uzun hatlarda 4-20mA kullanmak daha mantıklı olur. 15 metre üstü 4-20mA taraftarıyım.

Sebebi nedir ? Kısa hatta 0-10 volt'un nasıl bir avantajı var ?

Sebebi harmonik parazitin kısa mesafede tolere edilebilir bir bozulma yapmasıdır. Harmonik parazit voltaja direk etki ederki buda parazitin kendisininde bir voltaj kayması olması yüzündendir. Akım kullanırsanız çok daha az etki edecektir.

Sebebi harmonik parazitin kısa mesafede tolere edilebilir bir bozulma yapmasıdır. Harmonik parazit voltaja direk etki ederki buda parazitin kendisininde bir voltaj kayması olması yüzündendir. Akım kullanırsanız çok daha az etki edecektir.

Cevap için teşekkürler, o halde kısa veya uzun mesafede 4-20 nin de bir sıkıntısı yok gibi.
0-10 Volt'u kısa mesafede 4-20'den avantajlı kılan yönü anlayamadım..

Cevap için teşekkürler, o halde kısa veya uzun mesafede 4-20 nin de bir sıkıntısı yok gibi.
0-10 Volt'u kısa mesafede 4-20'den avantajlı kılan yönü anlayamadım..

Kısa mesafelerde 0-10V kullanılmasının neredeyse en büyük avantajı, ölçüm tekniğidir. 0-10V'u gerilim ölçer gibi, ölçüm problarına paralel bağlayabiliriz ama ne yazıkki 4-20mA 'i devreye seri bağlamak gerektiğinden çok protatif değildir. O yüzden 0-10V daha çok tercih sebebidir.

burakatl arkadaşımızında dediği gibi 0-10V ölçmek çok daha kolaydır.

Anladım, benim bilmediğim elektriksel bir avantajımı var diye merak etmiştim, ölçümselmiş. Teşekkürler..

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
128,217
Kullanıcılar
449,997
Son üye
Ali5534

Yeni konular

Geri