3v uyarı ledini 220v ile çalıştırmak

Çocuk ev telefonunu ikiye ayırdı, neyseki bozulmadı ama içini bugün görünce gözlerim bi açıldı ki sormayın. Çalışmasa çoktan lehim makinesini çalıştırırdım :)

1620158107848.png

Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
çocuktur bırak yapsın, kırsın döksün, ,yaramazlık yapsın doğruları da anlayacağı şekilde açıklayınız , çünkü bir daha çocuk olmayacak. bozulsun be ne çıkar çocuğundan kıymetli mi bir telefon
Çocuk ev telefonunu ikiye ayırdı, neyseki bozulmadı ama içini bugün görünce gözlerim bi açıldı ki sormayın. Çalışmasa çoktan lehim makinesini çalıştırırdım :)

Ekli dosyayı görüntüle 74022

çocuktur bırak yapsın, kırsın döksün, ,yaramazlık yapsın doğruları da anlayacağı şekilde açıklayınız , çünkü bir daha çocuk olmayacak
Birşey demedim, hatta bozsaydı bayağı malzeme çıkartı bana, kullanmadığımız telefondu ama çalışıyor işte, ondan kıyamıyorum. Normalde telsiz kullanıyorum, kışın elektrik olmayınca bu telefon çalışıyor ama telsiz çalışmıyor, ondan saklıyorum.
Direnç arıyorsanız en basitinden telefon şarj aletlerinin içinde olur. Eğer çalışmayan veya gözden çıkardığınız adaptör vs. varsa bakabilirsiniz ama değeri farklı olabilir. Direnç değerini multimetre olmadan öğrenmek isterseniz bir uygulama var, orada renkleri girerek omajını öğrenebilirsiniz.

https://electrodoc.it/
https://play.google.com/store/apps/details?id=it.android.demi.elettronica
Yukarıda iki resim var, onlarda da direnç var, basit multimetre var.

Birşey demedim, hatta bozsaydı bayağı malzeme çıkartı bana, kullanmadığımız telefondu ama çalışıyor işte, ondan kıyamıyorum. Normalde telsiz kullanıyorum, kışın elektrik olmayınca bu telefon çalışıyor ama telsiz çalışmıyor, ondan saklıyorum.
mahrumiyeti de biraz öğrenelim, bizim zamanımızda diye başlıyacağım da ama şimdiki zamandayız,
onun orada olduğunu bilmek bile yüzümü gülümsetiyor ama tekrar ameliyat olasılığı beni delirtiyor. evlat can işte yaratan-tanrı-allah kimseyi evladıyla sınamasın.

...

Yanlış seçim sonucu patlama falan oluşur mu? Yoksa sadece led falan mı söner? Hazır söyledin onuda öğrenmiş olalım.

Kapasitör güzel patlar ama patlasın daha zevkli oluyor.
Prize birşeyler takıp patlatmaya 6 yaşımda başladım,
led yoktu sünnet lambaları vardı,
onlarca ampülden kararmış olanları çıkartmıştım 3 5 tane ampül kalmıştı,
prize taktığım gibi göz alıcı bir ışık hüzmesi
büyük bir patlama sesi
diğer odadakilerin benim yanıma koşuşu,
bir çocuk daha ne ister
her zaman başınn ucunda havayi fişek yapma imkanı varmış
bunu keşfediyorsun :)
çok geç kalmadan bu zevki sizlerde yaşayın.

Diğer sorulara gelince,
bir işi yapmanın doğal olarak birden çok yolu var.
Zaten dirençle diyotla kapasitörle 220V da led çalıştırmak yanlış bir iş, verimsiz
ama çok basit olduğundan kaçınılmaz oluyor.

Arkadaşlar biraz uzun süre oldu ama anca ürünleri temin edebildik.

İlk mesajlardakini yaptım.

68k direnç ile 1n4007 diyot kullandım, direnç acayip ısındı el yakacak derecede ısındı, fişten çekip hemen el ile baktığımda çok ısındığını gördüm.
DİKKAT! BU ŞEKİLDE DEVRE YAPANLAR KESİNLİKLE ENERJİ VERİLİRKEN DİYOTUN ISISINI EL İLE ÖLÇMEYİN. 220V OLDUĞUNDAN ÖLÜM TEHLİKESİ VARDIR.

Daha sonra 1W 100K direnç ile denedim, yaklaşık 4-5 derece sıcaklık artışı oldu onda da.

En sonda 2 tane 68k lık sirenci seri bağlayarak kullandım ve herhangi bir ısınma olmadı, ledlerde uyarı ledi olarak kullandığımdan ışıklarında bir düşüklük görmedim.

Sonuç olarak 136k direnç ile 1n4007 diyot kullanarak ledi sorunsuzca yakmayı başardım.

Oflu kardeşim, benim gibi kalinlar için görsel de paylassan çok mutlu olurum

Oflu kardeşim, benim gibi kalinlar için görsel de paylassan çok mutlu olurum
Estağfirullah o nasıl kelime,

Normalde resim almıştım ama 2 gün önce kötü bir olay geldi başıma, telefon yere düştü, ekranı gitti. ekrana 800-1000tl istiyorlar, onun için yeni telefon arıyorum bende.
Eski telefondan verileri alınca paylaşırım inşallah.

Yada yeni bir tane yapıpta koyabilirim bir ara.

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
128,216
Kullanıcılar
449,997
Son üye
Ali5534

Yeni konular

Geri