3kw monofaze motora motor koruma şalteri takmak

tuncay5516

Üye
Merhaba,
Forumda ilk mesajımı yaziyorum.Hatam varsa affedin.Elimde 3 kW monofaze motor var.Motor etiketinde 3kw 220v cos 0,96 ve akımı 18A yazıyor.motora motor koruma şalteri aldım.ustundeki akım değerine göre 17-23 amper arası tercih ettim.motoru ilk defa boşta çalıştırdım.8 amper çekiyor.hesap yapıyorum.P:U.İ.cos. Monofaze olduğundan kok3 u almadım. 3000=220*18*0.96 formülünde güç 3,9 kW çıkıyor. Motor verimi buna göre 0,78 falan çıkması lazım. Şimdi ben termigi motor etiketinde yazan 18 ampere göre sevmekle hatamı yaptım.konuyu açıklayacak arkadaşlara şimdiden teşekkür ediyorum. IMG-20210724-WA0001.jpg

İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
Üstünde 18 amper yazıyorsa,derin hesaba ! gerek yok.Düşük akım çekiyor olması,
motorun büyük seçilmiş olduğunu göste-
rir.Hep böyle çalışacaksa,termiği o akıma
uygun termikle değiştirebilirsiniz.Değiştir-
me imkanınız yoksa,17 amp. min değerine
ayarlayıp geçin.

100kg yük taşıma kapasitesine sahip bir eşeğe aşırı yük koruması yapmak istersek yük 100kg'ı geçerse tüm yükü eşeğin üzerinden atacak bir sistem kurarız. Nominal yükte 18A çeken motora (17-23A) termik takmak gibi.
Şimdi gelelim sorunuza bu eşeğe 50kg yük koyarsam korumayı da 50kg'a çekmelimiyim. Tabii ki hayır çünkü eşeğim 100kg'a kadar yükü gayet güzel taşıyor.

Not: Motor boşta çalışırken 8A ölçtüm diyorsunuz bu bir anlam ifade etmez. Eşeğe yük verin ! Ve öyle ölçüm yapın !

100kg yük taşıma kapasitesine sahip bir eşeğe aşırı yük koruması yapmak istersek yük 100kg'ı geçerse tüm yükü eşeğin üzerinden atacak bir sistem kurarız. Nominal yükte 18A çeken motora (17-23A) termik takmak gibi.
Şimdi gelelim sorunuza bu eşeğe 50kg yük koyarsam korumayı da 50kg'a çekmelimiyim. Tabii ki hayır çünkü eşeğim 100kg'a kadar yükü gayet güzel taşıyor.

Not: Motor boşta çalışırken 8A ölçtüm diyorsunuz bu bir anlam ifade etmez. Eşeğe yük verin ! Ve öyle ölçüm yapın !
Yorumunuz için teşekkür ederim. Makina salça makinası sezon olmadığı için kullanmak mümkün değil. Etiket akımı ile arasında çok fark var diye düşündüm. Termiği 17 ye ayarlayıp bırakacağım.teşekkürler.
Üstünde 18 amper yazıyorsa,derin hesaba ! gerek yok.Düşük akım çekiyor olması,
motorun büyük seçilmiş olduğunu göste-
rir.Hep böyle çalışacaksa,termiği o akıma
uygun termikle değiştirebilirsiniz.Değiştir-
me imkanınız yoksa,17 amp. min değerine
ayarlayıp geçin.
Teşekkürler. 17 ye ayarlayıp bırakacağım.

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
127,871
Kullanıcılar
449,461
Son üye
evenzhou

Yeni konular

Geri