damlama pompası ,termikli motor şalteri yardım...

hasanali

Üye
arkadaşlar.3hp 2.2 kw 220v ile çalışan damlama sisteminde pompam var.motoru koruma amaçlı,termikli motor şalteri bağlayacağım,motor etiketinde 14.9 A yazıyor.gerilim amper hesabına göre 10A olması lazım değilmi.neden çok amper çekiyor.şalterin termik amperi kaç ayarlanması lazım.motor şalteri kaç A aralığında olması lazım.tşk. IMG_20161001_080552.jpg

Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Motor etiketine uymanız gerekir.Termiği 15 amp. ortada olan tip alıp,ayarı 15 amp.
yapmalısınız.

Son düzenleme:
teknik katoloklarda 2.2kw motor icin 4-6,3 A arasi yazilmis.15 A ortada ayarlarsak motor asiri akimda yanmasin.aklim karisti.bu motor standart 2.2 kw degil mi..?nicin A yuksek acaba...?
Ayni motoru baska yerde gordum.pano baglantisi kontaktor role seklinde baglanmis, kontaktordan termik 10A ayarlanmis.termik atmadan nasil calisiyor anlamadim.

IMG_20161205_162547.jpg

Son düzenleme:
Siz,trifaze motora bakmışsınız.Etikete neden itibar etmiyorsunuz.Kafa karışacak bir durum yok.Monofaze motor cetvellerine bakın.Formülde,Cos fi ve verim çarpanları vardır.Etiketteki bu değerleri gözönúne alarak hesaplarsanız,akım değerinin doğru olduğunu görúrsünüz.

Evet yanlislikla trifaz motora bakmisim,fakat nette monofaze motor cetvelini bulamadim.koyarsaniz memnun olurum.

Arkadaslar ,nette tek fazli mks bulamadim,hep trifazli var.bulamazsam trifaz alip,tek fazi butun kontaklardan seri gecirip motora bagliyacagiz degil mi...? Varsa tek faz mks model tavsiye ederseniz,piyasada bulunan ,memnun olurum.

arkadaşlar.3hp 2.2 kw 220v ile çalışan damlama sisteminde pompam var.motoru koruma amaçlı,termikli motor şalteri bağlayacağım,motor etiketinde 14.9 A yazıyor.gerilim amper hesabına göre 10A olması lazım değilmi.neden çok amper çekiyor.şalterin termik amperi kaç ayarlanması lazım.motor şalteri kaç A aralığında olması lazım.tşk.Ekli dosyayı görüntüle 35326

1) Motor etiketindeki güç değeri motorun mekanik güç değeridir. Gerilim, akım ve güç katsayısı üzerinden hesapladığınız değer ise elektriksel güçtür.

Pe=V*I*cos(fi)=220 * 14,9 * 0.92 = 3015 Watt

Sizdeki motorun verimi yaklaşık %75' dir. (Başka bir markanın verisi)

Pm= Pe*verim = 3015 * 0.75 = 2261 W = ~2,2 kW

2) Monofaze kullanımda fazlar arasında seri bağlantı yaparak kullanabilirsiniz. Paralel bağlayarak kullanmayın. Aşağıdaki linke bakın.

https://www.kontrolkalemi.com/forum/konu/bir-fazlı-motora-termik-röle-bağlantisi.68556/

Saygılar....

Forum istatistikleri

Konular
127,952
Kullanıcılar
449,599
Son üye
Gksn

Yeni konular

Geri