30A led trafosu hakkında bilgi almam lazım

Ali tosun

Üye
Arkadaşlar merhaba elimde benar 30A led trafosu var ve bu trafonun içinde kullanma kılavuzu çıkmadı benimde aklım bir soru takıldı şimdi trafoda 2 adet çıkış var bu çıkışlar toplam mı 30A yoksa 1. çıkış 30A 2. cıkış 30A bu şekilde mi?
Başka bir sorum ise elimde D3806 voltaj regülatörü var bu regülatörün kullanma kılavuzunda max giriş akımı 40 volt 8A olarak verilmiş ben bu elimdeki 30A trafo ile bu regülatörü beslesem regülatöre zarar veriri mi?
Cevap verenlere şimdiden çok teşekkür ediyorum.

Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
1-) İki adet çıkış içeride paraleldir. İkisi aynı çıkıştır. ikisinide ayrı ayrı kullanabilirsiniz. Toplam akımda 30 amperi geçmemelisiniz. Mümkünse terminallerin bozulmaması için akım olarak yükü ikiye bölmenizde fayda var. 15 + 15 amper gibi.

2. sorunuzda akımı sormuşsunuz akımın fazla olması sorun değil. Ancak elinizdeki 30 amperlik led trafosunun geriliminden bahsetmemişsiniz. Bu noktada okuduğum kadarıyla D3806 yı inceledim bu voltaj regülatörü buck boost görünüyor. Siz 12 volt da bağlasanız o çıkış voltajını istenen voltaja yükseltip düşürebilir görünüyor.

Yani iki ürünü bağlayıp güzel bir güç kaynağı yapabilirsiniz.

D3806 adından da anlaşılacağı gibi en fazla DC38 volt gerilimle beslenebilir ve en fazla da 6A akım çekilebilir. Cihazdan bende mevcut. Çin yapısı olunca fan ile iyice soğutmadan 6A bile tehlikeli. Bendeki modelde fan pinleri mevcut bazı modellerinde de üzerinde daha büyük bir soğutucu ve fan bulunabiliyor. İdeal olan çıkışta kullanacağınız voltaja yakın bir besleme kaynağı ile beslemeniz ve 4-5 Amper'den fazla akım çekmemeniz. Yani besleyeceğiniz adaptör 100A da olsa fark etmez, sizin çekeceğiniz akım önemlidir. 0-38 volt aralığında kullanacaksanız tavsiyem DC24V DC8-10A bir adaptör ile beslemeniz (çünkü çevrim kayıpları da olacak).

D3806 adından da anlaşılacağı gibi en fazla DC38 volt gerilimle beslenebilir ve en fazla da 6A akım çekilebilir. Cihazdan bende mevcut. Çin yapısı olunca fan ile iyice soğutmadan 6A bile tehlikeli. Bendeki modelde fan pinleri mevcut bazı modellerinde de üzerinde daha büyük bir soğutucu ve fan bulunabiliyor. İdeal olan çıkışta kullanacağınız voltaja yakın bir besleme kaynağı ile beslemeniz ve 4-5 Amper'den fazla akım çekmemeniz. Yani besleyeceğiniz adaptör 100A da olsa fark etmez, sizin çekeceğiniz akım önemlidir. 0-38 volt aralığında kullanacaksanız tavsiyem DC24V DC8-10A bir adaptör ile beslemeniz (çünkü çevrim kayıpları da olacak).
Amacım şu 60ah araba aküsü şarj etmek gibi bir düşünce var aklımda elimdeki trafoyuda değerlendimek istiyorum benimde aklım böyle bir fikir geldi 60 ah akü 60/10= 6a bu devrenin verebileceği max akım da 6 ah dedim bunun ile araç aküsü şarj edebilirim diye düşündüm eğer uzun vadede 6a çekmek cihaza zarar verir diyorsanız bunu yapmam. Bu arada elimde bir fan var cihazdaki fan soketine takıp uzun süreli işlemlerimde güvenlik amaçlı cihazı sürekli soğutuyorum.

6A değil de 5A ya akımsı sınırlayıp şarj edebilirsiniz. Hem voltaj hem de akım ayrı ayrı sınırlandırılabiliyor. Zaten doldukça akım da azalacaktır. Bilmeniz gereken şarj karakteristiğinin sabit akımla yapılmadığıdır. Günü kurtarabilirsiniz ama uzun süreli aküye zarar verecektir. Bende Ataba AT-7012 7 aşamalı şarj cihazı var, volt ve akım göstergesi olaydı iyiydi ya, ledleri ile şarj seviyesini gösterebiliyor.

Önceki mesaja düzeltme; DC38V verebilir olacaktı. Yani en fazla DC40V ile beslenebilir.

6A değil de 5A ya akımsı sınırlayıp şarj edebilirsiniz. Hem voltaj hem de akım ayrı ayrı sınırlandırılabiliyor. Zaten doldukça akım da azalacaktır. Bilmeniz gereken şarj karakteristiğinin sabit akımla yapılmadığıdır. Günü kurtarabilirsiniz ama uzun süreli aküye zarar verecektir. Bende Ataba AT-7012 7 aşamalı şarj cihazı var, volt ve akım göstergesi olaydı iyiydi ya, ledleri ile şarj seviyesini gösterebiliyor.

Önceki mesaja düzeltme; DC38V verebilir olacaktı. Yani en fazla DC40V ile beslenebilir
Peki uzun süre 5A çekmek cihaza zarar veriri mi
Birde şarj karakteristliğinin sabit akımla yapılmadığıdır demişsiniz bu ne anlama geliyor benim elimde 7ah motor aküsü var ben bunu 13.80volt 700mah'e sınır koyarak şarj ediyorum yanlış mı yapıyorum

5A ile ısınma durumu var mı tskip edilirse ve ısınmıyorsa sorun olmaz. Ben Çin ürünlerinin özelliklerine ve sınır değerlerine çok inanmıyorum.

Kapasitenin 1/10 akımla şarj edersiniz fakat olması gerektiği gibi sağlıklı bir şarj olmaz. Aşamalı şarj grafiğine bakmak lazım. Orada belli süre, belli volt, belli akımla şarj olayı var. Akü yapısına göre sağlıklı olan bu. Doğrudan şarj da iş görür.

5A ile ısınma durumu var mı tskip edilirse ve ısınmıyorsa sorun olmaz. Ben Çin ürünlerinin özelliklerine ve sınır değerlerine çok inanmıyorum.

Kapasitenin 1/10 akımla şarj edersiniz fakat olması gerektiği gibi sağlıklı bir şarj olmaz. Aşamalı şarj grafiğine bakmak lazım. Orada belli süre, belli volt, belli akımla şarj olayı var. Akü yapısına göre sağlıklı olan bu. Doğrudan şarj da iş görür.
Anladım teşekkür ederim sağolun

Forum istatistikleri

Konular
128,133
Kullanıcılar
449,850
Son üye
umutbaysal9

Yeni konular

Geri