3 ledli flaşör devresi

bguvenee

Üye
a1e7ab87-157d-45b0-aafd-98c54994a3ce.jpg

Bu resimde 3 led fasılalı bir şekilde yanıyor ama nasıl çalıştığına dair hiç bir fikrim yok .Kapasitörlerin nasıl boşalıp dolduğunu anlamıyorum.Bir kutuplu kapasitörün dolması için + plakasında vcc - plaksında gnd olması gerekmiyor mu ?sağdaki kapasitör nasıl doluyor anlmıyorum.

not : ltspicela denedim , proteusla denedim , elimde malzemeler yok.

Eğer çizerken bir hata yapmadıysan, 100 ohm direnç ile LED arasında kısa devre var.

LTSpice benzetim dosyası ya da şeması varsa paylaşabilir misin.

Bu devre kararsız salınım devresi.

Nasıl çalıştığını bu örnek üzerinden anlatmaya çalışalım.

astable.gif

Çalışma prensibini anlamak için normal durumda çalıştığını ve T1'in açık olduğunu düşünelim.

astable2.png

T1 açık iken C ucu yaklaşık 0 volttur. Bu durumda C1 R2 üzerinden doluyor. R2/C1 gerilimi 0.6V olduğunda T2 açılır.
astable3.png

T2 açıldığında C ucu yaklaşık 0 volta gelir. Bu da anlık olarak C2 üzerinden akım çekilmesine neden olur ve T1 kapanır.

astable4.png

T1 kapandığında C ucu 9 volta çıkar. Dikkat ederseniz C1 üzerinde yük tam tersine döndü. Bu da hafif bir akımın akmasına neden olur.

R2/C1 (ya da R3/C2) üzerindeki gerilim 0.6 voltu hiç bir zaman geçemez. Bu nedenle C1 R1 üzerinden hızlıca dolmaya başlar. Ama bir önceki durumuna göre zıt işaretli olduğunu görebilirsiniz.

T2 açıkken C2 R3 üzerinden 0.6 volta ulaşana kadar dolmaya başlar. 0.6 volta ulaştığında T1 tekrar açılır, T2 kapanır.

Bu şekilde devrenin çalışması bir döngü içinde devam eder.

Devreye ilk gerilim verildiğinde ne olduğunu düşünelim. C1 ve C2'nin aynı anda dolmaya başlayacağını ve her ikisinin de aynı anda 0.6 volta ulaşacağını düşünebilirsiniz.

Ama üretimden kaynaklanan farklılıklar yüzünden bir tanesinin diğerinden daha önce açık duruma gelip diğerinin kapalı duruma gelmesi daha muhtemeldir.

Çok teşekkür ederim gösterdiğiniz devrede kapasitörleri kutuplu yapsaydık internette bir çok devrede kutuplu kapasitör + ucu kollektörde o zmn nasıl açıklardık.Benim devremde de kutuplu kullanılmış.

Elektriksel olarak düşünürsek bir kutuplu sığacı her zaman kutupsuz olanla değiştirebilirsiniz.

Kutuplu sığaçların kullanılma nedeni daha az maliyetli ve küçük olmalarıdır.

Bu tür salınım yapan devreler başka sinyallerin, örneğin üçgen şeklinde bir işaretin üretilmesinde kullanılabilir.

Burada R6 direnci 1Meg olacak.

https://electronics.stackexchange.com/q/436174/211748

Ama hatırladığım kadarıyla işlemsel yükselteç ya da 555 zamanlayıcısı kullanmak daha iyi sonuç veriyordu.

Onun sebebi çok basit.

Kutuplu sığaç yukarıdaki 3. resimde tersten gerilim uygulandığında en fazla 0.6 volta kadar çıkabilir. Benzetim ayarlarında bunu 1 volt ayarlamışlar.

Kutupları ters çevirince ne olacağını görebilirsiniz.

http://tinyurl.com/yyk2ottv

Gerçekte çalışan devreler gördüm o zmn kutuplu kapasitörler ters gerilim altında bir miktar dolabilirler doğrumudr?
bu arada t1 açıkken kapasitörün boşalması lazım değil mi ?

Son düzenleme:
Kutuplu sığaçlar ters gerilime çok yavaş (saniyeler veya dakikalar içinde) tepki verirler.

Kutuplu sığaç, ters gerilimi almaya başladığında delinebilir, patlayabilir ve alev alabilir.

Bu nedenle ters kutupta takılmamalıdır.

nasıl çalışıyor ozmn gerçekte ve patlamıyor.

Çalışan bir örneğin devre şemasını gösterebilir misin.

Buradaki bilgilere göre kutuplu bir sığacın + ucuna her zaman - ucuna göre daha yüksek gerilim uygulanması gerektiği söyleniyor. Ters kutupta bir gerilim uygulanması, yada çalışma geriliminin 1 ya da 1.5 volt daha üzerinde bir gerilim uygulanması durumunda yalıtkanlık sabiti ve dolayısıyla sığacı bozabileceği anlatılıyor.

Denemesi çok kolay.

Kutuplu sığacın - ucuna 5 volt bağla + ucunu da toprağa bağla, bakalım ondan sonra çalışıyor mu?

Forum istatistikleri

Konular
127,954
Kullanıcılar
449,604
Son üye
baba pero

Yeni konular

Geri