3 fazlı hatlar

faruk354

Üye
Arkadaşlar öncelikle herkese selamün aleyküm. Bir şey sorcam.
Şimdi 1faz hatlarda (örnek:2x2,5) akım taşıma kapasitesine 21A diyoruz ya eğer bu 3faz olursa (4x2,5 5x2,5) bu sefer 63A mi olacak?
Birde 3fazlı hatlar genelde kaç olur kesit alanı. 4x2,5 mu?
Teşekkürler şimdiden
57334

Örnek vermek gerekirse bunların kesit alanı nedir?

Son düzenleme:
Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
Elektrikçi olmasa niye sorsun abi..belki yeni yeni öğrenmeye çalışıyordur..sen cevabı ver elekrikci olup olmaması bizi ilgilendirmez..gerçi soru o kadar saçma ki ben bile verecek cevap bulamadim:)))
Konuşsam faydası yok , susssam gönül razı değil diye bir laf vardır . Çok severim . Elektrikçi iseniz cevap vereyim ya da verelim . Yoksa anlamanız baya müşkül.

Elektrikçi olmasa niye sorsun abi..belki yeni yeni öğrenmeye çalışıyordur..sen cevabı ver elekrikci olup olmaması bizi ilgilendirmez..gerçi soru o kadar saçma ki ben bile verecek cevap bulamadim:)))
Ankaradan üç arkadaş yola çıkıyor. Biri artvine e biri istanbul a biri antep e gidiyor . Üçü de biz beraber Türkiye turuna çıktık diyor . Ne kadar saçma di mi ?

Son düzenleme:
Arkadaşlar öncelikle herkese selamün aleyküm. Bir şey sorcam.
Şimdi 1faz hatlarda (örnek:2x2,5) akım taşıma kapasitesine 21A diyoruz ya eğer bu 3faz olursa (4x2,5 5x2,5) bu sefer 63A mi olacak?
Birde 3fazlı hatlar genelde kaç olur kesit alanı. 4x2,5 mu?
Teşekkürler şimdiden
Ekli dosyayı görüntüle 57334
Örnek vermek gerekirse bunların kesit alanı nedir?

Aleykümselam. 3 fazlı sistemlerde belirtilen akim değeri her faz kablosu için geçerlidir. Faz akımlarının toplamı hiç bir şey ifade etmez. Kataloglarda kablolarin akim taşıma kapasitelerine baksaydınız bunu görürdünüz.
3 fazlı hatlarda kesit genelde ne olur diye sormuşsunuz kesiti belirleyen 2 ana faktör vardır biri akim değeri diğeri gerilim düşümü. 3 fazda Kaç damar kablo yada fiş tipi kullanılır diye sorarsanız 2 tip kullanılır
1) 3P+E
2) 3P+N+E
Bunların da en çok kullanilanlari 16A, 25A ve 32A dir.
Fotoğraftan fal bakar gibi kesit tahmininde bulunmak doğru değidir bu işin genelliklesi olmaz hesabı kitabı olur.

Forum istatistikleri

Konular
128,105
Kullanıcılar
449,806
Son üye
Burak5316

Yeni konular

Geri