3 fazlı elektronik sayaç bağlantı hatası ?

Para ile kıyas doğru değil tum fatura fotolaarini yayinlayin
Arızalı sayacı içindeki kalan ender veya kıyas endex eklenmiş olabilir

Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Para ile kıyas doğru değil tum fatura fotolaarini yayinlayin
Arızalı sayacı içindeki kalan ender veya kıyas endex eklenmiş olabilir
Parayla kıyaslamadım hiç , hep KWh olarak yazdım... bir fatura 280 KWh , bir sonraki 724 KWh.... arada yalnızca sayaç değişti ve 2 adet kaçak akım koruması taktırdım.

Bu arada günlük tüketimleri de not ediyorum. Normal faturada günlük ortalama tüketim 8,7 KWh , fazla gelen faturada günlük 25 KWh. Günlük olarak ayrıca her sabah aynı saatte not ediyorum , 20 - 24 KWh arası günlük tüketim okuyorum sayaçta.

Üzerinde endex olan çıkma sayaç olmasın sıfır endex sayaçmıydı takılan

Üzerinde endex olan çıkma sayaç olmasın sıfır endex sayaçmıydı takılan

Dağıtım şirketi ile sikayetvar.com üzerinden yazışıyoruz ( tarafsız olsun herkes okusun diye ).

Ben de bunu sorduğumda verdikleri cevap şöyle :

" Takılan tüm sayaçlarımız sıfır olarak takılmakta olup, sayaç değişimi ile ilgili olarak sayaç değiştirme tutanağının bir nüshası değişim esnasında sayacın bulunduğu ölçü devresine bırakılmaktadır. Tekrardan talep edilmesi durumunda kurumumuzdan bir nüshasına ulaşabilirsiniz. " .

Ezbere yazıyorlar , ben sayaç değiştirilirken başındaydım , belge filan verilmedi. Nüshasını istedim , sonradan bir şey basıp yolladılar eve , mavi kalemle imza var , yani fotokopi filan değil... ilerisi için saklıyorum. Sayaçta daha önce bir değer var mıydı ya da bir yerden kullanılıp mı söküldü zaten bu ay fatura gelince ortaya çıkacak.

...şimdi aklıma geldi , bir de sayaç değiştirme tutanağına NEDENİ : PERİYODİK yazmışlar , sallama yine , sayaç arızalandı da değiştirdiler .... bunlara güven olmaz...onun için hep kuşkucu yaklaşıyorum.

Dağıtım şirketi ile sikayetvar.com üzerinden yazışıyoruz ( tarafsız olsun herkes okusun diye ).

Ben de bunu sorduğumda verdikleri cevap şöyle :

" Takılan tüm sayaçlarımız sıfır olarak takılmakta olup, sayaç değişimi ile ilgili olarak sayaç değiştirme tutanağının bir nüshası değişim esnasında sayacın bulunduğu ölçü devresine bırakılmaktadır. Tekrardan talep edilmesi durumunda kurumumuzdan bir nüshasına ulaşabilirsiniz. " .

Ezbere yazıyorlar , ben sayaç değiştirilirken başındaydım , belge filan verilmedi. Nüshasını istedim , sonradan bir şey basıp yolladılar eve , mavi kalemle imza var , yani fotokopi filan değil... ilerisi için saklıyorum. Sayaçta daha önce bir değer var mıydı ya da bir yerden kullanılıp mı söküldü zaten bu ay fatura gelince ortaya çıkacak.

...şimdi aklıma geldi , bir de sayaç değiştirme tutanağına NEDENİ : PERİYODİK yazmışlar , sallama yine , sayaç arızalandı da değiştirdiler .... bunlara güven olmaz...onun için hep kuşkucu yaklaşıyorum.

Eskiden bir kara düzen vardı uydurmadan bir evrak genede resmi sayilir
şimdi el okuma sistemleri var otomatik hesap cikar ama diğer sayaç firmanin kontrol yerine .
sayaç firmasi iflas etmisse bu gibi sayaclari kontrol eden birime gönderiliyor bildiğim
Artik uzman oldunuz video ya cekseydiniz sayaç değişimi
Periyodik degisimde sayaç kontrola gitmeyebilir bildiğim sistem yenilendi her durum olabilir sanki 10 yılı doldurmuş ibaresi ücretsiz değişim olmasi gerekir o da degismemisse
Sağlıcakla kalın

Eskiden bir kara düzen vardı uydurmadan bir evrak genede resmi sayilir
şimdi el okuma sistemleri var otomatik hesap cikar ama diğer sayaç firmanin kontrol yerine .
sayaç firmasi iflas etmisse bu gibi sayaclari kontrol eden birime gönderiliyor bildiğim
Artik uzman oldunuz video ya cekseydiniz sayaç değişimi
Periyodik degisimde sayaç kontrola gitmeyebilir bildiğim sistem yenilendi her durum olabilir sanki 10 yılı doldurmuş ibaresi ücretsiz değişim olmasi gerekir o da degismemisse
Sağlıcakla kalın

Benim güvenlik kameram var. Sayacın arızalandığı gün kesintisiz güç kaynağım birkaç saat daha çalıştı. Sayacın değiştirildiği ana kadar dayanmadı ama uzun süre kimse gelmeyince şikayet ettim sık sık. Dağıtım şirketinin işletme müdürü yakınlardaymış , geldi baktı. En azından onun şalteri açınca çıkan kıvılcım ve patlamadan ürküp bir metre geriye sıçramasını çektim. Yani periyodik değişim değil arızalanma sonucu değişimin şahidi bizzat dağıtım şirketinin işletme müdürü.... gerekli olduğunda kullanacağım elbette bunu.

Sn. @1953fatih , yukarıda demişsiniz ki;
"Normal faturada günlük ortalama tüketim 8,7 KWh , fazla gelen faturada günlük 25 KWh. Günlük olarak ayrıca her sabah aynı saatte not ediyorum , 20 - 24 KWh arası günlük tüketim okuyorum sayaçta."

Buna göre günlük tüketiminiz 3 kat artmış görünüyor. Sorun sizin tüketiminizin artması yada artmış görünüyor olması.

Bu durumda sıfır bir sayaç alıp süzme sayaç olarak bağlatın. O da 20 24 civarı günlük tüketim yazarsa tesisatınızı kontrol ettirin.

Yok eğer eski fatura gibi günlük 8 kw civarı çıkarsa dilekçe ile dağıtım şirketine yaptığınız testi anlatan ve saatinizin doğruluk testinin yapılmasını isteyen bir dilekçe ile başvurun.

Evet saat için masraf yapacaksınız ama haftalarca derdinizi anlatmaya uğraşırken yaşayacağınız baş ağrısından iyidir.

Düşükte olsa bir ihtimal daha var.

Yeni sayaç doğru yazıyor ve eski sayaç ise hatalı yazıyor olabilir. Bu, ya sayacın bozukluğu yada fazlardan birinin gevşek bağlanması sonucu eksik yazma nedeniyle olabilir.

Şimdi soru şu; Böyle bir durumu farkeden dağıtım şirketi geriye dönük kıyas yaparak bedel farkı isteyebilir mi acaba?

Şimdi soru şu; Böyle bir durumu farkeden dağıtım şirketi geriye dönük kıyas yaparak bedel farkı isteyebilir mi acaba?

Evet isteyebilir Vedaş ta çalıştığım zamanlarda eksik yazan sayaca (arızadan dolayı,yada suistimalden) aboneye ek tahakkuk adı altında bir fatura çıkarıyorduk geçmişteki tüketimini tahmini olarak hesaplayıp fatura ediyorduk.

Aynı semtte oturan ve benzer kullanımı olan bir tanıdığın son 3 faturasına baktım ve tüketim miktarları böyle abartılı değil , benim arızadan önceki tüketimim civarında.

Süzme sayaç bağlatabilirim ancak tüketici hakem heyetine fazların değiştirilmesi için başvurum , işleme aldılar , sonucu bekliyorum. Fazların her halikarda doğru bağlanması şart , ondan sonra göreceğiz. Zaten avukatım süzme sayaçla uğraşmak yerine tüketici hakem heyetini hukuken daha uygun diye önerdi.

Geriye dönük fark isterlerse ne olur bilemem , eski sayaç yandı ve muhtemelen oradan bir şey kanıtlayamazlar. Nereye kadar geri gidip fark isterler , eğer sayaç arızalandıysa ne zaman arızalandı bunu belirlemeleri çok zor. Demezler mi adama , 2005 yılından beri burada olan sayaç eksik yazıyordu da aklınız neredeydi diye ?

Öyle bir amaçları olsa ve bundan emin olsalar bir an önce gelip faz bağlantılarını düzeltirlerdi diye düşünüyorum. Gözle görülen bir şeye direnmelerini , bir şey yapmasalar bile gelip de bir bakmamalarını pek anlamlı bulmuyorum doğrusu. 10 dakikalık bir iş , demek ki kendileri de emin değiller.

Ben zaten bu firmaya karşı bir hasar davası kazandım. Ocak 2018 'de voltaj oynadı , bilgisayar , güvenlik kamerası ve TV arızalandı. Tüketici Hakem Heyeti beni haklı buldu , adamlar tüketici mahkemesine itiraz etti. Ben de avukat tuttum ve davayı Mayıs 2019 'da kazandık itiraz edemeyecekleri bir biçimde. Parayı ödemediler , geçen hafta avukatımla görüştük ve icraya verecek. Ben bunlarla mücadeleye hazırım , avukatıma da güveniyorum.

giriş faz yukarıdan gelen kıvrımlı kablo ise doğru bağlantı ( kablolarda ölçü aleti veya kontrol kalemi enerji göstermesi gerekir )
çıkışta alt yukarıya gelen kablolar ise bu da doğru .
L1 fazı çıkışında 2 kablo var kırmızı bantlı ? kablolar birleştirilmiş gibi .
niye böyle yapılmış ?

Ekli dosyayı görüntüle 57190

Ekli dosyayı görüntüle 57189

Bnim aklima gelen başka bir fikir veya yorum deyin fark etmez bence Sayacın elektronik kartın dan ksynaklana bilir örneği sayaça bağlı 2000 watlık bir cihaz normalden saatte 1 kilovat elektrik tuketiyorsa senin sayaç aynı 2000 watlık cihazı tüketimi saatte 1.5 yazabilir boyle sorunda olabilir bu da sayac üretim firma dan üretim hatası yada üretim den çıkarken yapılan dengesiz bir ayardan kaynaklanabilir diye düşünüyorum araştırmak lazım buda bu şekilden bulursun başka firmaya ait başka süzme sayaç takarsin ve her iki sayacın tüketimi takip edersin fark varsa demeki sayaç fazla tüketim yapar

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
128,190
Kullanıcılar
449,960
Son üye
katzeimar

Yeni konular

Geri