3 fazlı elektronik sayaç bağlantı hatası ?

Evet isteyebilir Vedaş ta çalıştığım zamanlarda eksik yazan sayaca (arızadan dolayı,yada suistimalden) aboneye ek tahakkuk adı altında bir fatura çıkarıyorduk geçmişteki tüketimini tahmini olarak hesaplayıp fatura ediyorduk.
Geriye dönük tahakkukta yasal olarak belirtilmiş bir süre varmı yoksa dağıtım şirketinin insafına göre mi belirleniyor bu süre?

Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
Bnim aklima gelen başka bir fikir veya yorum deyin fark etmez bence Sayacın elektronik kartın dan ksynaklana bilir örneği sayaça bağlı 2000 watlık bir cihaz normalden saatte 1 kilovat elektrik tuketiyorsa senin sayaç aynı 2000 watlık cihazı tüketimi saatte 1.5 yazabilir boyle sorunda olabilir bu da sayac üretim firma dan üretim hatası yada üretim den çıkarken yapılan dengesiz bir ayardan kaynaklanabilir diye düşünüyorum araştırmak lazım buda bu şekilden bulursun başka firmaya ait başka süzme sayaç takarsin ve her iki sayacın tüketimi takip edersin fark varsa demeki sayaç fazla tüketim yapar

Bir elektrikçi arkadaşım sayaçların bir 'kalibrasyon sertifikası' ya da benzeri onaylanmış bir belgesi olduğundan bahsetmişti. Bu belgeyi de talep edebilirim ... bu konuda bilgisi olan var mı ?

Şimdi fazları düzelttiklerinde değişen bir şey olmazsa ( her sabah aynı saatte sayacın T değerini not ediyorum ) , o zaman süzme sayaç takabilirim içim rahat etmezse. Bu sayacın aslında aynı marka-model olması daha mantıklı olmaz mı farklı marka takmak yerine ?

Aslında aranızda laboratuvar ortamı olan birisi bu olayı bir simüle edip test etse bir çok sorumuza ışık tutardı...

https://www.kontrolkalemi.com/forum/konu/dijital-elektrik-sayacı-ve-bizzat-yaşanmış-bir-olay.30045/

https://www.kontrolkalemi.com/forum/konu/elektrik-sayaç-sorunu.114417/

EN İYİ ÇÖZÜM :
ikinci bir sayaç bağlantısı aynı marka aynı ürün olursa daha iyi olur .

Bnim aklima gelen başka bir fikir veya yorum deyin fark etmez bence Sayacın elektronik kartın dan ksynaklana bilir örneği sayaça bağlı 2000 watlık bir cihaz normalden saatte 1 kilovat elektrik tuketiyorsa senin sayaç aynı 2000 watlık cihazı tüketimi saatte 1.5 yazabilir boyle sorunda olabilir bu da sayac üretim firma dan üretim hatası yada üretim den çıkarken yapılan dengesiz bir ayardan kaynaklanabilir diye düşünüyorum araştırmak lazım buda bu şekilden bulursun başka firmaya ait başka süzme sayaç takarsin ve her iki sayacın tüketimi takip edersin fark varsa demeki sayaç fazla tüketim yapar

biraz geri sistem ama ,
evet 1000 watt 2000 watt neyse ısıtıcı takılarak
sayaç impuls değeri zaman ile hesaplanarak vasati ölçüm ?

Linklerini paylaştığınız konulardan ilkini ben de görmüştüm. Bir yerde okuduğum kadarıyla fazlardan yalnızca biri çapraz bağlanırsa sayaç geri çalışır deniyordu. O vatandaşın çapraz bağlanan fazındaki yük kaynağını kullandıkça sayaçta azalma , diğer fazlardaki yükleri kullandıkça artma olabilir mi acaba ? ...artık nasıl denk geldiyse.

İkinci linkteki durum söz konusu değil bende sanırım , eve gelen kaçak akım koruma anahtarını kapatıp elektriği kestiğimde sayaç yazmıyor.

daha net fotoları yok mu ?
öezellikle ek ve şüphe olacak yerlerin !!!
çeşitli yönlerden .

çıkışlarda voltaj ölçümlerini yaptınız mı ?
sayaçta boşta ilerleme var mı ? çıkış siğortası kapalı )
boşta kabloların amper ölçümleri

yanık kablo gibi neyin nesi ?
ek olan haricinde !!!
diğer fazla siyah kablo olmuş oluyor .

IMG_3428.JPG

kablo.png

Linklerini paylaştığınız konulardan ilkini ben de görmüştüm. Bir yerde okuduğum kadarıyla fazlardan yalnızca biri çapraz bağlanırsa sayaç geri çalışır deniyordu. O vatandaşın çapraz bağlanan fazındaki yük kaynağını kullandıkça sayaçta azalma , diğer fazlardaki yükleri kullandıkça artma olabilir mi acaba ? ...artık nasıl denk geldiyse.

İkinci linkteki durum söz konusu değil bende sanırım , eve gelen kaçak akım koruma anahtarını kapatıp elektriği kestiğimde sayaç yazmıyor.

İşin teknik kısmı ile ilgili bilginiz olmadığı için hiçbir izahat,anlatım, uygulama sizi tatmin etmeyecek fakat konu teknik bir konu olduğu için teknik olarak incelenmesi ve inceleyen kişinin de bilgi sahibi olmasını gerektirir.Bu kadar konuşulmasına rağmen halen anlaşılmayan noktalar olduğunu görüyoruz.Siz bunu dağıtım şirketi ve tüketici heyetine de anlatmada bundan daha fazla eza,cefa çekeceksiniz.Size tavsiyem teknik bilgisi iyi ve güvenilir bir teknik eleman bulun size sorun olup olmadığını ortaya çıkarsın yoksa çok uğraşırsınız bu şekilde.

daha net fotoları yok mu ?
öezellikle ek ve şüphe olacak yerlerin !!!
çeşitli yönlerden .

çıkışlarda voltaj ölçümlerini yaptınız mı ?
sayaçta boşta ilerleme var mı ? çıkış siğortası kapalı )
boşta kabloların amper ölçümleri

yanık kablo gibi neyin nesi ?
ek olan haricinde !!!
diğer fazla siyah kablo olmuş oluyor .

Ekli dosyayı görüntüle 57281

Ekli dosyayı görüntüle 57282
Sayaç kapağı ve klemens kapağı mühürlü olduğu için ulaşıp ölçüm yapılamıyor. Onun için Tüketici Hakem Heyetinden bilirkişi olan bir elektrik mühendisinin kontrol etmesini ve fazları doğru olarak bağlamasını ya da gözetimini istedim.

Daha net olsun ve de bende kanıt kalsın diye video çekimi yapacağım.

Sayaç kapağı ve klemens kapağı mühürlü olduğu için ulaşıp ölçüm yapılamıyor. Onun için Tüketici Hakem Heyetinden bilirkişi olan bir elektrik mühendisinin kontrol etmesini ve fazları doğru olarak bağlamasını ya da gözetimini istedim.

Daha net olsun ve de bende kanıt kalsın diye video çekimi yapacağım.
Çıkış sigortaniz yokmu açıkta veya sigorta kutusu vs gibi yerden ölçümû

Çıkış sigortaniz yokmu açıkta veya sigorta kutusu vs gibi yerden ölçümû

Aslında sayaç açık şekilde hatalı bağlanmışken başka ölçüm için adam çağırmak istemiyorum. Akıl karıştırıcı olabilir.

Kaçak akım sigortası taktırdım sayacın değiştiği ertesi gün , orada bir yanlışlık yapılmış olabilir mi tüketimi fazla gösteren ?

Forum istatistikleri

Konular
127,957
Kullanıcılar
449,606
Son üye
rasit.

Yeni konular

Geri