forevergs

Üye
Merhaba arkadaslar çalsıtıgım sırkette 2.2 ,3 ve 5,5 kw lık üç tür motorumuz bulunuyor.Bu makınanın çektiği gerçek akım değerinin hesabını yapmak için hangi formulu kullanırız .Ben su formulu bılıyorum dogru mu acaba?

makına etiketi:2.2 kw ,220 v 9a cos 0,79
Formul:1.15*pmek=karekök3*v*ı*cos
1.5*2200=1.732*220*ı*0.79
burdan buldugumuz "I" degeri bizim makınanın çektiği gerçek akım değil mi?
Şimdiden teşekkürler

Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Motorun şebekeden çektiği akımı hesaplayabilmeniz için,motor verimini de hesaba katmanız
gerekir.Forumumuzda,bu konu ile ilgili birçok bilgi bulabilirsiniz.

sn fahri yetişin dediğine katılıyorum fakat bir yönde katılıyorum.
Motor imalatçısı değilseniz ve etiket katalog bastırmayacaksanız net sonuç gerektiren bir durum yoksa gerek yok diye düşünüyorum. Ben gerektiği yerde kısa hesabı kullanıyorum KW X 2 : MAX. akım
sonuç net çıkmaz ama gerçek akıma yakın çıkar. kabaca çekilen akımı ben bu şekilde hesaplıyorum doğru olanı 3 fazlı motorlarda ;

I: W / U X 1.73 X COS

motorlar yıldızmı üçgenmi bağlı?

Merhaba.

3 Fazlı Motorlarda akım hesabı.

I = P / U x 1,73 x %verim x cosØ

Ama bu akımı çekicek diye bir şey yok bağlandığı makinaya göre değişebilir.
Etiketi Maximum güce göre yazılır.

teşekkürler benim hesabımda bu yondeydı .Tecrubelerinizi paylaştıgınız için sağolun

Bazı meslektaşlarım bu motor etiket değerinden daha az akım çekiyor ama hesapla tutmuyor diyor? Burada önemli olan şey yük momentidir. Örnek vereyim bir konveyör sisteminde bağladığınız 0,5kw motor gücü yük momentinle kafa kafaya ise motor nominal akımın üstünde akım çekebilir zorlanır, tersi durum aynı banta 1kw'lık motor bağlarsanız motorun nominal akım değerinden daha az akım çektiğini görürsünüz. Burada espiri motor gücü ile yük momenti arasındaki ilişkidir.

merhaba dediğiniz formülü uyguladım ve sonuç 34.54 A çıkıyor
bu akım baya yüksek değil mi sizce de bu akımı nasıl elde edebilirim yardımcı olur musunuz ?

merhaba dediğiniz formülü uyguladım ve sonuç 34.54 A çıkıyor
bu akım baya yüksek değil mi sizce de bu akımı nasıl elde edebilirim yardımcı olur musunuz ?
Sorunuzu göremedim, fotoğraf yüklediyseniz gözükmüyor mesajınızda.

Forum istatistikleri

Konular
127,949
Kullanıcılar
449,595
Son üye
Ferden1011

Yeni konular

Geri