cremater

Üye
arkadaşlar normalde trafoların çektiği akım listeler halinde elimde var.ama ben bu çekilen akımın formülle nasıl hesaplandığını merak ediyorum.elimde liste olmadanda bunun hesabını yapabilmek istiyorum.yardımcı olursanız sevinirim

Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
arkadaşlar normalde trafoların çektiği akım listeler halinde elimde var.ama ben bu çekilen akımın formülle nasıl hesaplandığını merak ediyorum.elimde liste olmadanda bunun hesabını yapabilmek istiyorum.yardımcı olursanız sevinirim

Arkadaşım trafonun sekonderine bağlı olan yükün gücüne göre trafodan bir akım çekilir
Bir fazlı devreler için çekilen akımın formülü
I=P/(U*Cosq)

Üç fazlı devreler için çekilen akımın formülü
I=P/(1,73*U*Cosq) dir

Trafonun primer tarafının şebekeden çektiği akımı soruyorsan
U1/U2 = I2/I1 formülüne göre Primerden çekilen akımı yaklaşık olarak bulabilirsin

Yaklaşık olarak diyorum çünkü trafo primer sargısından çekilen akım, yükün sekonder sargıdan çektiği akıma göre değişir. Birde trafo buna ilave şebekeden kayıplarını karşılamak için de akım çeker bunu da gözönünde bulundurmalıyız

ben trafonun şebekeden çekeceği nominal akımın nasıl hesaplandığını soruyorum aslında yoksa diğer söylediklerini bende biliyorum arkadaşım.ama yinede sağol

ben trafonun şebekeden çekeceği nominal akımın nasıl hesaplanacağını soruyorum

S=1,73*U*I formülünden

I=S/(1,73*U) formülünden trafonun şebekeden çektiği akımı bulabilirsin

I= çekilen akım
S= trafonun etiketinde yazılı olan güç değeri VA cinsinden
U= trafonun fazlar arası gerilimi

bir fazlı trafo ise 1,73 kat sayısı yok
I=S/U

arkadaş bende bi pratik hesap var umarım işine yarar
örneğin trafomuz 36000/400 lük bir trafo olsun hesap düz çıksın diye
ve ag kısmından ölçülen akım 2000A olsun trafonun OG den çektiği akım için
36000/400=2000/x
burdan matematiksel ifadeyle içler dışlar çarpımı yaparak
x=22,2A bulunur
demekki bu trafomuz AG den 2000A çekerse
OG den 22,2A çeker

arkadaş bende bi pratik hesap var umarım işine yarar
örneğin trafomuz 36000/400 lük bir trafo olsun hesap düz çıksın diye
ve ag kısmından ölçülen akım 2000A olsun trafonun OG den çektiği akım için
36000/400=2000/x
burdan matematiksel ifadeyle içler dışlar çarpımı yaparak
x=22,2A bulunur
demekki bu trafomuz AG den 2000A çekerse
OG den 22,2A çeker

Doğru olan da bu zaten...

arkadaşlar birşey sorucam biz sürekli tek fazlı devrelerde akım güç belli ise akımı 4 katı alıyoruz 3 fazda ise 2 katını alaarak pratik bir sonuç elde ediyoruz yalnız şunu görüyorum yazılanlardan tek faz hesaplarında 1,73 katsaıyısını kullanılmıyor ki doğrudur bu formül amma şimdi aklıma bu takıldı bizyanlış bir kestirme yolmu yapıyoruz yani tüm tek fazlı devrelerde 1,73 katsayısını kaldırmamız mı gerekiyor diye kafama takıldı.

Güç güçtür arkadaşım ,ha primer ha sekonder yanlız trafonun kendi kayıpları var onuda ihmal ediver

güç formülünde primer gerilim i ve akımını kullanırsan trafonun çektiği gücü bulurusun

sekonder tarafta ise sekonder akım ve gerilimi kullanırsın bu da trafodan çekilen güçtür

tabii trafonun dağıtım olduğunu varsayıyorum

arkadaşlar benimde bu konu ile ilgili bir sorum var. şimdi benim elimde 50 kva yzn bağlı bir trafo var yükteki kaybını ölçmak istiyorum normalde sekonder akımı akımı 62,5 A ben şebekeden gelen akım değeri (72 A) e göre mi ölçeceğim yoksa sekonderden geçecek olan 62.5 ampere göre mi ölçeceğim? şimdiden teşekkürler.

Arkadaşlar elektrik makinaları arasında en verimli makinalar trafolardır.%90 larınüstunde verimleri vardır budeğer trafonun gücü arttıkça %98-99 lara kadar çıkabilir.Bu nedenle yaptığımız güç heplarında kayıpları ihmal edersek çokta yanılmış olmayız.

Ayrıca trafodan çekilen akım, motordan çekilen akım formülleri gibi ayrı formüller yoktur.Arkadaşlarında yazdığı gibi güç formüllerinden akımı çekersek rahatlıkla bulabiliriz.

Trafoların iki tür akımları vardır.Primer akımı ve sekonder akımı bu akımlarda yıne aynı formüllerle hesaplanır.Yalnız sekonder akımından primer akımını bulmak istediğimizde trafoların dönüştürme aranlarından yararlanırız. Bu oran trafo etiketinde yazdığı gibi kendimizde hesaplaya biliriz.Bunun için formüller sunlardır;

U1/U2 = I2/I1 = R1/R2 formüllerinden herhangibirisini kullanarak bulunabilir.

Eng serkan ; Trafoların yükteki kayıbını hesaplamak istiyorsan primer gücünü ve sekonder gücünü ayrı ayrı hesapla.Dada sonra sekonder gücünü primer gücüne böl çıkan sonucu 100 ile çarparsan trafonun kayıbını bulursun.

Forum istatistikleri

Konular
128,171
Kullanıcılar
449,935
Son üye
mehmetenessunger

Yeni konular

Geri