3 faz motor

conrad87

Üye
merhaba arkadaşlar,iş yerinde 3 faz bir pompa motoru var.bor yağ pompalamak için kullanılıyor.bu motor şu an çalışmıyor.klemensi ölçtüm,380v yerine 220v geliyor.bu işte nasıl bi terslik olabilir acaba.bu motora kondansatör bağlayıp sürsem uygun olurmu?

Son düzenleme:
İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
merhaba. Hangi klamensler arası ölçüm yaptınız. Eğer motor yıldız bağlıysa fazla uyguladığın klamens ile köprülenmiş klamens arası ölçümde 220v görürsünüz. faz uygulanmış 2 klamens arası 380v görürsünüz. yani U-V-W klamensleri arası ölçerseniz 380v U ile X arasını ölçerseniz 220v görürsünüz. Tabi bu söylediğim yıldız bağlantı için geçerli

faz faz arasını ölçtüğümde hiç değer göremiyorum.faz toprak arasını ölçtüğümde her uçta 220v var.

faz faz arasını ölçtüğümde hiç değer göremiyorum.faz toprak arasını ölçtüğümde her uçta 220v var.

Demekki, motora sadece 1 faz geliyor, sargılardan dolaşıp gelıyor, sız her üç faz ucu ıle toprak (veya nötr) arasında 220 volt görüyorsunuz.
Sigortalarınızdan ikisi atık, (birisi atık olsa motor hareket etmek ıster edemez, veya vınlama sesi gelir)
KOntaktör veya termık de ıkı faz gecırmıyor
Ara klemenslerde erime var.

Demekki, motora sadece 1 faz geliyor, sargılardan dolaşıp gelıyor, sız her üç faz ucu ıle toprak (veya nötr) arasında 220 volt görüyorsunuz.
Sigortalarınızdan ikisi atık, (birisi atık olsa motor hareket etmek ıster edemez, veya vınlama sesi gelir)
KOntaktör veya termık de ıkı faz gecırmıyor
Ara klemenslerde erime var.

eyvallah zeybek usta,
sigortalara bakarım.ama bu son dediğin ''klemenslerde erime var'' ı anlamadım.

Panoda, kontaktör çıkısından gelen kablolarla, motor giden kabloların irtibat kuruldugu klemenslerden bahsedıyorum, veyae kadar buna benzer klemens varsa..

Arkadaşlar lütfen soruyu sordunuz kaybolmayın, sonuç ne oldu arızayı giderdiniz mi yazarsanız bizde öğreniriz.

Motorunuz tek faz üzerinden sizi yanıltıyor, devreye bağlı kontaktör varsa iki bacak kaynamadan dolayı tek bacak geçiriyordur bunu pratikte anlamak isterseniz motor klemens'ine bağlı olan iki ucu boşa alın (herhangi iki uc ) ne demek istediğimi anlarsınız...yada motor yıldız veya üçgen farketmez köprüleri klemens'ten çıkarın, kontrol kalemi ile klemensten baktığınızda sadece bir faz geldiğini göreceksiniz...aynı şartlar termik röle içinde geçerlidir...düşük bir ihtimal ama hatırlatmakta fayda var kablonuz patlatmış'ta olabilir tabii sonuç olarak motora tek fazın geldiği net gözüküyor...kolay gelsin

Forum istatistikleri

Konular
128,247
Kullanıcılar
450,056
Son üye
atas.27

Yeni konular

Geri