3. El Yapımı CNC Makinem (Fotoğraflı ve Videolu)

Atakan güzel bir çalışma olmuş . Tebrik ederim. Bu aldığın araba ,miller ,motorları nereden kaça aldın(araştırmadan alacağını zannetmiyorum) bilgi verirsen sevinirim.

şahin rulman dan aldım.
sitelerinde fiyatları yazıyor.

çok güzel bir çalışma olmuş gerçekten. eline sağlık üstad

Mert üstadın açıklamalarından sonra gaza gelip teknik parçaları çizip solidworks de montajını görüp parçaları cnc de kesmeye karar verdim :) bakalım çizimler ne zaman biticek montajda bir aksilik olmazsa çizimleri cnc de kesicem. kesim alanıma baktım da genelde bütün parçaları kesebiliyorum. üst köprü ve tablanın altındaki köprüyü kesemiyorum bir tek.

sonumuz hayrolsun :D

Para olmadan çok güzel , biraz para ile mükemmel bir iş çıkarmışsınız ve bu işlerle uğraşan arkadaşlara cesaret veren bir çalışma olmuş tebrik ederim.Ayrıca bütün bu işleri evde yapmakta ayrıca cesaret ister :)

Mert üstadın açıklamalarından sonra gaza gelip teknik parçaları çizip solidworks de montajını görüp parçaları cnc de kesmeye karar verdim :) bakalım çizimler ne zaman biticek montajda bir aksilik olmazsa çizimleri cnc de kesicem. kesim alanıma baktım da genelde bütün parçaları kesebiliyorum. üst köprü ve tablanın altındaki köprüyü kesemiyorum bir tek.

Z ekseninin motorunun sabitlendiği mdf parça sizin kesiminiz değil mi? Bir makine yapıp onunla ondan daha iyi bir makine yapmak en güzel duygudur herhalde...

Eline sağlık kardeşim. Güzel çalışma olmuş.

Para olmadan çok güzel , biraz para ile mükemmel bir iş çıkarmışsınız ve bu işlerle uğraşan arkadaşlara cesaret veren bir çalışma olmuş tebrik ederim.Ayrıca bütün bu işleri evde yapmakta ayrıca cesaret ister :)

evet flansları cnc ile kestim diğer parçalar genelde marangoza verdiğim ölçü ile kesildi..
çalışan cnc de cnc parçaları kesmek değişik bir duygu :)

Atakan pişman ettin beni yazdığıma :D birkaç yeri güçlendir yeter komple baştan yapma,

köprü ayaklarına L destekler koy, üst köprüye bir kat daha mdf ekle, eklediğin mdfyi civatalarla hem köprü ayaklarına hem de bir önceki köprüye turrur. civata başlarını gömük yap (mdfnin içine) birde tablayada 1 kat daha mdf ekleyebiliyorsan ekle onu da civatala tablaya ve mümkünse tabla ayaklarına.
fotoğraflardan göremiyorum ama yoksa eğer gijon uçlarını rulmanlarla yatakla, motorların çok daha rahat çalışır.

Bunun haricinde pek birşey yapma bence çünkü bunun sonu yok bu cidden çok karmaşık bi mevzu tam anlamıyla eksiksiz kusursuz birşey çıkarmak için; Talaş kaldırırken gereken motor gücü, ivmelenme sırasındaki anlık güç, motor şaftına indirgenmiş yük ataletleri, doğrusal milin ataleti, vidalı milin ataleti, kaplin ataleti, talaş kaldırma anında toplam moment, parça ilerletme için gerekli moment, talaş kaldırma için gerekli moment, motor devri sayısı, ivmelenme süresi, doğrusal hareket yapan elemanların toplam ağırlığı, vidalı mil malzemesinin öz kütlesi, vidalı milin uzunluğu, vidalı milin çapı, kaplin ağırlığı, kaplin dış çapı, vidalı milin direnci, kızaklardaki sürtünme katsayısı, vidalı milin verimi, amaçlanan kesme kuvveti, amaçlanan kesme hızı ve bunlar gibi daha bir ton hesabın her eksen için ayrı ayrı yapılması lazım yapılmazsa ya eksik ya hatalı olur yani ne yaparsan yap hep daha iyisi olacak o yüzden baştan yapma olayına girme bence :D
Bunun aslında parayla çok alakası yok milyarlarda döksen bir deliği yanlış yere delince olmuyo.

haklısın baştan yapmak değil sadece mdfleri daha ince işçilikle yapıcam.

8mm gijon a rulman yatağı bulamıyorum ya.. alternatif bir yol arıyorum olmazsa pleksiden bişeyler kesip deniyim nasıl olcak bilemiyorum.

hımm m8 zamak dübel al bunun dış çapı 12mm (m) bu şekilde 12mm iç çaplı rulmana sabitlersin

Bauhaus'da vida başsız düz olanları var.

23_3_b.jpg

Forum istatistikleri

Konular
128,212
Kullanıcılar
449,990
Son üye
alpersirakaya

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri