3.2 Tonluk Tavan Vinç Arızası

mduyar58

Üye
Merhaba tesisdeki 3.2 tonluk vinç bir süredir ileri, geri yönünde arıza veriyor.

Butona basınca panodan kontak sesi geliyor motorda ıslık sesi gibi bir ses duyulmaya başlıyor; butona 30 sn kadar basılı tutunca vinç hareket etmeye başlıyor ve normal bir şekilde bütün yönlerde hareket ediyor, fakat kısa süre bastığımızda veya bir süre kullanmayıp acil stop tuşuna bastığımızda tekrar aynı sorun oluşuyor.

Kısa süreli ileri, geri butonuna basınca bu sefer aşağı yukarı ve sağ, sol çalışmamaya başlıyor.

Servis çağırmadan teşis koyup yapabilir miyiz fikirleriniz neler arkadaşlar?

Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
kumanda kabloları bakın bağlantı yerlerine ve panodaki kontaktörleri kontrol edin
tozlu bir ortamda çalışıyorsa ilk bastınız anda kontaklar yapışmıyordur tozdan temizleme yapın
motorlara bakın fren tertibatlarına bakın

ön kontrol yapın gördüklerinizi yazın

Pano içini kontrol ettim. ileri geri yönlü hareketi veren sağdaki kontaktörün 1 ve 3 girişleri arasında kopuk iki uç farkettim. pano içinde 50v 3300uf kapasitör var buradan koptugunu tahmin ediyorum.
Acaba kalkıştaki duraksama bundanmıdır. ileri geri kontrolu veren kontaktör bu çünki.

Yeni capasitör alıp takmadım sizden bir fikir almadan.
B2BNEg.jpg

50v 4700uf kapasitör bağladım. çalıştırınca vinci kapasitör ayakları hemen ısınıp koptu.

Son düzenleme:
Konuya bir cvp yazdınız devamı gelmedi. ilgilenecek yardımcı olacak kimse yokmu arkadaşlar

Resimde sağdaki kontaktörun 1 ve 3 uçlarına. Resimde kopuk olan yere

orada kaç volt var ölçtünmü ?? ac. dc mi

kondansatör bobin uçuna bağlanmış olsa anlarımda bunu çözemedim ayrıda rl1 kontaktörünü güç kontaklarından 2 ve 4 ün arasında bir şey bağlımı ? resme bakınca bağlı gibi

Forum istatistikleri

Konular
127,954
Kullanıcılar
449,604
Son üye
baba pero

Yeni konular

Geri