24V dan 5V a Dönüştürücü Devre

1-) 7805 in 1A ile çalıştığını düşünürsek 5V*1A=5W yapar. giriş gerilimi 24V ise 5W/24= 0,2A yapar yaklaşık. Yani bu akım mı ısıtıyor?
2-) 19V fark olmasından daha ziyade 7805'in yapısından kaynaklanıyor olsa gerek. Çünkü elimde Çin'den çok ucuza, çok küçük 24V girişli 5V çıkışlı hazır SMD parçalardan oluşan modüllerler var. bunlar hem kararlı, hem ısınmadan çalışıyor.
3-) Yapmak istediğim devrelerin içinde bulunan lojik devreleri 5V ile beslemem lazım. kart üzerindeki boşluklardan yararlanıp alan kazanmak istiyorum.
4-) Hazırda devre olsa bile, hazır modüller kadar olmasa da kendimiz istenilen güç ve kararlılıkta devre ve modül yapmaya çalışmak ve sizlerden yardım almak lüks olmasa gerek.

5 voltta 1 amper çektiğinizde 24 volttanda 1 amper geçer. Toplamda 24 vat harcanır 7805 in harcadığının kalanı ısıya dönüşür.

Kart içinde 2 tane lojik entegre var. Bunların besleyeceğim. Karta 24vdc geliyor. Oluşturacağım kartın içine 5v u yerleştirmem lazım.

Araç çakamklığı al kullan 2A hatta 3A çıkışlı olanını özellikle.

12/24v çakmaklıklar var tırların genelde çalışma voltajı 24v olduğundan üretimi var yani sadece 12v değil

ayrıca şu lm317 veya 78xx devreler uğraşmayın hazır satılan modüllerden alın

En kötü giriş kondansatörünü
değiştirirsiniz. 16V ise 35V
aynı değerde bir kondansatör
modülü 24V da çalışır hale
getirir.

Giriş gerilimi ile çıkış gerilimi
farkı ile çekilen akım çarpılınca
regülatör üzerinde harcanan güç
ortaya çıkar. TO-220 kılıf
yaklaşık 2W güce soğutucusuz
dayanabilir. Bu nedenle lineer
regülatörleri bu şekilde kullanmak
uygun değildir.

Anahtarlamalı dc-dc dönüştürücüler
daha uygun olacaktır. LM2596
ile yapılmış hazır modüller neredeyse
regülatör ic fiyatına satılıyor. Hatta
kendiniz bile yapabilirsiniz.

Mehmet Bey merhaba.
1. işte ben de kendim yapmak istedim. tabi ki maliyetten kaçmak için değil. hem uygulama alanımdan hem de tek kart üzerinde olmasını istiyorum. bir de birşeyler öğrenmek istiyorum.
2. ne bileyim ben regüle entegrelerini örneğin trafodaki gibi girişteki çekilen akımı çok düşük olacak zannettim. mesela çıkış 5v da 1A ise giriş 24V iken 200mA olacak zannettim. girişteki güç çıkış gücüne eşit gibi düşündüm
3. soğutucusuz kullandığım 7805 devresine 2 tane led bağladım biraz ısınmaya başlıyor. 7805in girişi 24VDC ile beslersem soğutucu takarsam 2, 3 adet 74LSxx lojik entegreleri çalıştırmaz mı

Çalıştırır. Sorun olmaz. Ama şartları
sağlamalısınız.
Fark gerilim 19V. Çekilen akım 200mA
olursa, regülatörün harcadığı güç ~3.8W
yapar. Silikon gres ile bağlanan bir
soğutucu iş görecektir.

Forum istatistikleri

Konular
128,179
Kullanıcılar
449,940
Son üye