24 Volt DC Bobinli Kontaktör Sürekli Bozuluyor

Arkadaşın dediği gibi doğru besleme gerilimi geliyorsa bobine birşey olmamalı. Ancak orjinal almayıp sardiriyorsaniz o başka. Birde eğer kontaktor çekme anında tam kapanmiyorsa bobinin enduktansı degiseceginden fazla akım çeker ve yanar.

Röle yada kontaktörlerin bobinine takılan diyodlar sadece kumanda devresini korumak amaçlıdır. Bobini o diyodu takmakla yanacağı varsa yine yanar. Asıl sorunu bulmak gerek.
dikkat ederseniz soruyu soran arkadaşa aynı soruyu sordum ama o kişi sanırım izdivaca çekilmiş yanıtları okumuyor vede cevap veremiyor.rolenin çekme sesini sormuştum cevap alamadım.sanırım gölge bir üye.kontaktörlerin bobinine takılan diotlar kumanda devresini korur haklısınız.o kumanda devresinde rolenin bobinide bulunuyor diye biliyorum.mutlaka yanacağı varsa yanar ama neden yanar siz cevap verin lütfen

Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
dikkat ederseniz soruyu soran arkadaşa aynı soruyu sordum ama o kişi sanırım izdivaca çekilmiş yanıtları okumuyor vede cevap veremiyor.rolenin çekme sesini sormuştum cevap alamadım.sanırım gölge bir üye.kontaktörlerin bobinine takılan diotlar kumanda devresini korur haklısınız.o kumanda devresinde rolenin bobinide bulunuyor diye biliyorum.mutlaka yanacağı varsa yanar ama neden yanar siz cevap verin lütfen

En basitinden o model kontaktörün bobininde dizayn hatası yapılmış olabilir. Bir aralar siemens in bazı kontaktörlerinde yaşanmış acı tecrübelerimiz var malesef. Ancak sonrasında siemens hepsini değiştirdi. Bu modeller de 120VDC bobinlerdi.

Ayrıca 24 VAC röle zaten 24 VDC de çekmez diye biliyorum.

En basitinden o model kontaktörün bobininde dizayn hatası yapılmış olabilir. Bir aralar siemens in bazı kontaktörlerinde yaşanmış acı tecrübelerimiz var malesef. Ancak sonrasında siemens hepsini değiştirdi. Bu modeller de 120VDC bobinlerdi.

Ayrıca 24 VAC röle zaten 24 VDC de çekmez diye biliyorum.
burda sizinle aynı fikirdeyiz sn tossun bey.24vAC bobini AC ile 24 vDC bobinde dc gerilimle çalışır.

öncelikle hepinize ilgilendiğiniz için teşekkür etmek istiyorum.bulunmuş olduğum yer sebebiyle 3. Gündür foruma girme şansım olmadı.yaşadığım sıkıntıya gelince, 24vdc kontaktör bobininin neden yandığını çözemedim.bu kontaktör 3 adet servo sürücünün besleme gerilimini kontrol ediyor.bir buton yardımıyla
mühürlenmek süretiyle devreye giriyodu.geçici olarak bu kontaktörü iptal edip makineyi çalışır hale getirdim.ilginç bir durum, yazılanlar ile ilgili olarak makinede 24 volt güç kaynagı var ve bu kontaktor harıcınde plc,servolar,pnomatik valfler vs.. Bunlarda 24 volt güç kaynagından besleniyor.onlarda bir sorun olmaması.kafam da kurmuş oldugum bütün senaryoları boşa çıkardı.

24 voltun amperi kontaktör bobini ne yetmiyordur

Yalıtım Trafosundaki Nötrkaybı olabilirmi yada 24VDC çıkışındaki röle uçlarından geçirmeyen kontak varsa kontaktör gerekli termik,şalter yada benzeri röleleri attırabilir... VDC köprülenmeyip servo buton kontrolünden mühürleyemeyip devredışı bırakmışda olabilir...

Makinemizdeki 24 volt dc bobinli kontaktorumüzün bobini sürekli yanıyodu.. Daha büyük amperli kontaktör takmamza rağmen sorun çözülmedi.
Bu sorunun neden kaynaklandıgını çözemedik. Yardımcı olursanız sevinirm.

Sayın komagene dc bobinli kontaktörlerde ilk kapma gerilimi 24v dc kontaktör kontaklarının kapattıktan sonra 6v yeterli olacaktır.Kontaktörün normalde kapalı kontağına paralel bağlı watlı bir direnç kullanarak bobin yanmasının önüne geçebilirsiniz.direnç bobine seri bağlı olacak kapalı kontak dirence paralel bağlı ilk anda akım kontak üzerinden bobine gidecek kontaktör çektikten sonra kapalı kontak açılıp gerilim direnç üzerinden bobine gidecek bu şekilde bobin yanmasını önleyebilirsiniz.

Ekli dosyalar

• DC BOBİN.jpg
    DC BOBİN.jpg
    92.4 KB · Görüntüleme: 40
Son düzenleme:
zıt EMK dan kaynaklanan bir arıza bu.eğer transistör çıkışlı cihazlarla besleniyorsa (yani PLC ve akıllı röle) gibi arıza yapması normaldir.SSR ile bobin tetiklenebilir.

kardeş sıemens kullan sorunun kalmaz voltaj sorunlarının olduğunu sanmıyorum.

Forum istatistikleri

Konular
128,198
Kullanıcılar
449,980
Son üye
shield325

Yeni konular

Geri