24 Volt 1500 amperlik 24, 0, 24 Trafo güç SARFİYATI ne kadar Olur ?

dejavuxer

Üye
Saygıdeğer ustalarım merhabalar.

Bir arkadaşım şunu söyledi 24 Volt 1500 amperlik bir trafo ile 1500 WAAT elektrik ısıtıcı çalıştırdığında, NORMAL ŞEBEKEDEN kullanmaktan daha ekonomik olduğunu bahsetti.

Böyle bir durum söz konusu mudur ? Bunun hesaplaması nasıl yapılmaktadır.

Hayırlı işler dililyorum

Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Saygıdeğer ustalarım merhabalar.

Bir arkadaşım şunu söyledi 24 Volt 1500 amperlik bir trafo ile 1500 WAAT elektrik ısıtıcı çalıştırdığında, NORMAL ŞEBEKEDEN kullanmaktan daha ekonomik olduğunu bahsetti.

Böyle bir durum söz konusu mudur ? Bunun hesaplaması nasıl yapılmaktadır.

Hayırlı işler dililyorum

Nasıl olacak o iş biraz açar mısınız , 1500 watt 230 volt şebekede çalışan ısıtıcıyı 24 voltta nasıl çalıştıracaksınız ?

Arkadaşına sorar mısın hesabı sonra bizle paylaş.

Aynı ısıtıcı (220 Voltta çalışan) 24 Voltta neredeyse hiç ısıtmaz. 24 Volta göre rezistans yaptırırsanız trafo kayıplarından dolayı biraz daha pahalıya gelir. 1500 VA trafonun kullandığınız ısıtıcıdan 10 kat ağır olacağınıda hesaba katmayı unutmayın.

Saygılar....

Merhaba ustalar
Şebekeden 24 volt Dc girip, 24 volt dc, 220 VOLT a çeviren 1500 trafo ile 1.5 kw rezistans Isıtılara Sarfiyat ne olabilir.

Ben fazla elektrik bilgim yok,
220 VOLT şebekesi 48 VOLT olarak kullanmanın bir faydası olur mu sarfiyat açısından

220 volt Şebeke ye kiyaslarsan daha fazla tüketimi olur voltaji kucultup yukseltmen kayiplari artirmaktan başka bir işe yaramaz daha fazla enerji tüketimin olur

220 volta göre imal edilmiş bir cihazı farklı voltajlarda kullanırsan bu cihazdan beklenen verimi alamazsın.Örneğin 220 volt 1500 watt lık bir ısıtıcı 6,81 amper akım çeker.Güç formülü 6,81*20 =1500 watt OHM kanununa göre V/I= ohm 220/6,81 = 32,30 ohm olur.Yani cihazın omik direnci 32 ohm dur.Gelelim senin soruna 1500 watt lık cihaza 48 volt uygulayalım 48/32 = 1,5 amper akım geçer güç formülünde yerine koyalım

1,5*48 = 72 watt güce tekabül eder yani ısıtıcı 72 watt lık ısı verir (tabi verebilirse :))

24 voltla vermeye kalksan durum daha da vahim 24/32 = 0,75 amper 24*0.75 = 18 watt lık ısı verir

220 volta göre imal edilmiş bir cihazı farklı voltajlarda kullanırsan bu cihazdan beklenen verimi alamazsın.Örneğin 220 volt 1500 watt lık bir ısıtıcı 6,81 amper akım çeker.Güç formülü 6,81*20 =1500 watt OHM kanununa göre V/I= ohm 220/6,81 = 32,30 ohm olur.Yani cihazın omik direnci 32 ohm dur.Gelelim senin soruna 1500 watt lık cihaza 48 volt uygulayalım 48/32 = 1,5 amper akım geçer güç formülünde yerine koyalım

1,5*48 = 72 watt güce tekabül eder yani ısıtıcı 72 watt lık ısı verir (tabi verebilirse :))

24 voltla vermeye kalksan durum daha da vahim 24/32 = 0,75 amper 24*0.75 = 18 watt lık ısı verir

Hocam bu aydınlatıcı bilgiler için teşekkür ederim. Şimdi bir konu daha kafamı kurcalıyor.

48 volt 7000 amperlik TRAFO ya 4 Adet 200 amperlik akü başladığımızda, Evde saatte 7 kwa lık bir tüketim olduğunda

Akü ile ne kadar süre Elektrik verebilir? Bunun Hesaplama formülü var mıdır?
4 Adet 200 amper Aküyü kaç amperlik şarj aleti ile Ne Kadar Sürede Şarj edebilirim.?

Affınıza sığınarak sordum elektrik bilgim az olduğu için kusura bakmayın

Hocam bu aydınlatıcı bilgiler için teşekkür ederim. Şimdi bir konu daha kafamı kurcalıyor.

48 volt 7000 amperlik TRAFO ya 4 Adet 200 amperlik akü başladığımızda, Evde saatte 7 kwa lık bir tüketim olduğunda

Akü ile ne kadar süre Elektrik verebilir? Bunun Hesaplama formülü var mıdır?
4 Adet 200 amper Aküyü kaç amperlik şarj aleti ile Ne Kadar Sürede Şarj edebilirim.?

Affınıza sığınarak sordum elektrik bilgim az olduğu için kusura bakmayın

Akü ile trafo çalıştıramazsınız DC gerilimde trafo çalışmaz dc-ac ye çeviriciler var.Siz ne yapmak istediğiniz tam olarak anlatmıyorsunuz o yüzden sürekli tuhaf sorular soruyorsunuz bu konuda bilgi eksikliğiniz de var düşük voltaj ile bir devre tasarlayıp bundan enerji tasarrufu yapmak istiyorsanız bu şimdilik mümkün değil size tavsiyem elektrikle ilgili forumda çok değişik konular var biraz bilgi edinip öyle araştırma yapın.Eğer niyetiniz sınırsız enerji üretmek gibi bir fikriniz varsa forumda çok kişi bu konuda yazılar yazdı tartışıldı önce bunları bir okuyun

Forum istatistikleri

Konular
127,956
Kullanıcılar
449,606
Son üye
rasit.

Yeni konular

Geri