230v Motor Yön Ayarı

Adlan

Üye
Merhaba
Elim 230v bir motor var kuluçka makinesi için kullanıyorum. Mekanik zamanlamaı priz kullanıp 2saate bir 15dk çalıştırıyorum. Ben sadece sola dönmesini istiyorum ama sadece sola dönmüyor. Nasıl sadece sola döndürebilirim?

Ekli dosyalar

• 156491010250974706001.jpg
    156491010250974706001.jpg
    433.5 KB · Görüntüleme: 25
Merhaba
Elim 230v bir motor var kuluçka makinesi için kullanıyorum. Mekanik zamanlamaı priz kullanıp 2saate bir 15dk çalıştırıyorum. Ben sadece sola dönmesini istiyorum ama sadece sola dönmüyor. Nasıl sadece sola döndürebilirim?
Ana sargı ile yardımcı sargıdaki herhangi birini değiştir yön değişir

resımdekı motor, bahsedılen asenkron motor değil,
1.. Rotoru ters cevırebılırsın.
2. Zincir dişli, veya küçük kasnak lastık ıle, araya yönlendirici avare bir kasnak atar, altdan verırsın, Böylece eger devir istediğin gibi değilse, istediğin devir için, kasnak boyutlarından ayarlarsın.

Bu tip motorlar sanırım mıknatıslı (PM) senkron motor diye adlandırılır bobin sargı ve sabit miknatistan oluşur. Dişli ile mil gücünü aktarır hızları düşüktür size uygun olacağına emin misiniz? Mekanik timerlarda da aynı mantıkta tek yöne dönmesi adına milinde bir çentik ve etrafında 1 çatala sahip mekanik yapı mevcut. Motor doğru yöne dönerse sıkıntı yok, ters dönerse pim çatal ucuna çarpıp durur kısa sürede tekrar manyetiklesip diğer yine dönmeye başlar. Açıp mekanizmayı görüp kopyalayabilirsiniz.

Aslında başka birisine yardım etmek için açıp resimlemia hatta video da çekmiştim fakat Google drive kapasite düşürme politikası yüzünden birkaç ay önce sildim maalesef.

Son düzenleme:

Forum istatistikleri

Konular
127,956
Kullanıcılar
449,606
Son üye
rasit.

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri