22kw ve 18kw motor ıcın pano malzeme gereksinimi

Ali hocam bu kontaktoru ınternetten aldım işin doğrusu 380 volt oldugunu bılmıyordum.
Şimdi elimde 1 adet 100amperlık.
2 adette 63amperlık kontaktor mevcut bunlar 37kw lık motor yıldız ucgen devresı ıcın.

Reduktor ıcınde 10 amperlık 4 adet kontaktorum mevcut.

benım anlamadığım hocam bu 380 voltu nasıl verecegım ıkı damarlı kabloyla.

yada 3 faz şebekeden bunu nasıl baglarım.

İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
R S T fazlarından birini A1 e diğerini A2 bağlayacaksın faz nötr gibi ama bu kontaktör ü 220 voltla değiştirsen daha iyi olur.Bu arada alisy ustaya sanırım rusyadasın oradan güzel bir hediye gönder adam sadece sana cevap yazmak için foruma giriyor:)

Berkan hocam ilginiz için çok sagolun bulgarıstanda yaşıyorum aslen elazığlıyım .
Ali hocamız Allah razı olsun kadirşinas bir abimiz bana çok yardımları oldu ancak bır adres alamadım kendısınden burda çok kalıtelı ıhlamur balı uretılıyor bal gondermek ıstıyorum bu sayede burdanda Ali hocamada yazayım hocam bir adres verebilirseniz ballarınızı yollayayım inşallah.

Arkadaslar ilginiz icin tesekkur ederim dusunmeniz yeter saolun , kontaktoru degistirmeye ek olarak bi trafo kullanabilirsiniz , piyasada 220/380 monofaze giris ve monofaze cikis trafolar mevcut,tabi bu biraz daha maloyetli bir durum olur,en iyisi ontaktoru degistirmek

Ali hocam hayırlı akşamlar inşallah iyisinizdir.
Hocam sizden yıldız ucgen ve reduktor motorunu manuel ileri geri dondurme konusunda mumkunse yardım isteyecegım çunku makıne hazır panoyu yapmam gerekıyor.

Şuan elimde 37kw motor için

1 adet 100amperlik kontaktor
2adet 63amperlik kontaktor
1 adet 10sn lik zaman rolesi
1 adet 40-63amperlik motor koruma şalteri mevcut.

Reduktor motoru ıcınde 0.55kw;

4 adet 15amperlik kontaktor
1adet 1.2-2.5amper arası motor koruma şalteri mevcut.

zaman rölesinin resmini yukluyorum hocam çunku nasıl baglanacagını bilmiyorum sızın dedıgınız sekılde a ve b uclarında 220v verdım calışıyor .

yalnız hocam tek standart dışı urunum 100amperlık kontaktorum çunku 380voltla çalışıyor bunu 380voltta çalıştırsam sorun olmaz sanırım hocam 3 fazdan ıkısını bu kontaktore gırecegım sanırım.

Ekli dosyalar

• 1427490574182.jpg
    1427490574182.jpg
    495.7 KB · Görüntüleme: 9
hocam 380 volt bıbin gerilimli olan kontaktörü kullanmayın degiştirmekte fayda var,devre şemalarını incelemişmiydiniz herhangi bir sorun var mı

Ali hocam zaman rolesını nasıl baglayacagım orda sorunum var zaman rolesının ustunde bazı numaralar var hangısı nereye baglanacak onu bılmıyorum hocam.

hocam yıldız üçgen baglantı semasında röle bobini , rölenin acık ve kapalı kontaklarını kullanırsınız.sizin rölenizde A1 ve A2 uçları bobin girişleri , 23 ve 24 nolu kontaklar acık kontak girişleri , 31 ve 32 nolu kontaklar ise kapalı kontakların girişlerini gösterir.

Ali hocam hakkınızı helal edın vaktınızı alıyorum mumkunse bırkac danısmak ıstedıgım konu var.

şimdi hocam sıteden bır devreyı benım devre ıcın uyarlamaya calıstım resımdekı gıbı.
burda hocam ana kontaktor ve yıldız ucgen kontaktorlerı hangı amperlerde kullanayım bende 1 adet 100amper ve ıkı adette 63 amper kontaktor mevcut.
(100amperlıgı 220 volt alacagım.)

birde hocam bu zaman rolesının gerılımını kontaktorlerdenmı yada sebekedenmı alacagız ve kontak baglantılarını nereye yapacagım bunu belırtebılırmısınız.

YILDIZ UCGEN ZR DEVRE.JPG

hocam devre şemalarını çizdim.varolan projelere göre montaj yapabilirsiniz.zaamn rölesi üzerinde bulunan diğer kontakları kullanmayacaksınız.devreyi olabildiğince sizde bulunan ekipmanların özelliigine göre çizdim.
çizimdeki

Q motor koruma salteri
K kontaktör
TR zaman rölesi
S kapalı ve acık butonu yani stop ve start butonlarını gösterir.

Ekli dosyalar

• İLERİ GERİ MOTOR KALKIŞ.pdf
    231.5 KB · Görüntüleme: 10
  • YILDIZ ÜÇGEN KALKIŞ.pdf
    240.6 KB · Görüntüleme: 7

Forum istatistikleri

Konular
128,198
Kullanıcılar
449,979
Son üye
schule48