220volt ile çalışan sistemi 12volt dc ile çalıştırma

:) teşekkür ederim

Şu haliyle 220 ac ile çalışıyor evet ama belki dönüşüyordur içerde diye merak ettim :)
Hepinize ayrı ayrı teşekkür ederim sanırım inverter ile yatak mat şişene kadar kullanıp koyacağım
bak güzel insan, ben devrede doğrultma diyotu görmedim, bir de kondanstör olayı var yani AC de çalışıyorum diyor + değer üniversal olsa bile 12 voltta sadece döner yani yürür, yani koşmaz. 220 volt ad/dc üniversal çamaşır makinesi motorunu ben denedim. 12 + değerlerde çalıştırabiliyorsun ama düşük voltajda sadece dönüyor. yani performans bekleme..

Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
Motora kömür uçlarından DC 12 verseniz bile birşey olmayacaktır. Nedeni;
1- DC fırçalı motorda daimi mıknatıs olur. Rotor itici manyetik alan üretir. AC Universal de, stator da bir sargı daha vardır ve miknatisin yerine görev yapmaktadır.
2- 12v yetersiz geleceğinden, mıknatıs olsa da hareket olmayacaktır.
Ayrıca tehlike arz edecek bir durumda yoktur.

Eskiden bir arkadaşta bana benzer birşey sormuştu. Hurda bir kıyma makinesi motorunu, kömürler üzerinden aküye bağladık. Birşey olmadı, patlama bile. Ben tabi orada mıknatısin rolünü unutmuştum.

Her gördüğünüz sakallı dedeniz olmayabilir. Google a üniversal motor yazın. Okuyun ve şaşırın.
Evet Google'de okudum AC ve DC çalışabiliyor.
universal-Motor-application.jpg

Forum istatistikleri

Konular
128,191
Kullanıcılar
449,965
Son üye
Pentium55

Yeni konular

Geri