220v AC ile optokuplör tetiklemek

Ekli dosyayı görüntüle 70241

İnternette araştırırken şöyle bir devre dikkatimi çekti. 220V ac giriş "KF301-2P" bölümünden olacak. Fakat çıkışı arduinoya nasıl bağlayacağım? VCC kısmına 5v bağladığımızı varsayalım OUT1 kısmı ne oluyor?
D2 diyotunun amacı nedir? Burada sanki rölelere bağlanan koruma amaçlı diyota benziyor ama manyetik bir olay yok muhtemelen başka bir sebebi vardır.

Hocam merhaba. Uzun bir aradan sonra vakit buldum. Malzemeleri temin ettim ve baskı devre yöntemiyle devreyi yaptım. Fakat bir problem var 220v girişte 47k+47k toplam 94k direnç kullanınca optokuplör tetiklenmiyor. direncin birini iptal edersem tetikleniyor ama bu sefer de direnç çok ısınıyor. Devrenin optokuplör giriş tarafı bu şekilde. Breadboard üzerinde çalışan devre plaket üzerinde neden çalışmadı anlamadım.
Not: devrenin optokuplör çıkışından sonraki kısmında bir sıkıntı yok. 3 ve 4 ü kısa devre yapınca arduino tetikleniyor.
Ekli dosyayı görüntüle 72574
94k yüksek bir değer fakat yinede çalışır. opto çıkışındai direnç değerini artırman ve sharp pc817c kullanman gerekiyor. daha önce yazmıştım. çin malı 817 ctr değerleri düşük oluyor.
ısınmayı azaltmak için 4 tane seri 12k 2w direnç bağlamanı tavsiye ederim. ac girişteki direnç değeri ne kadar düşükse o kadar iyi.

Son düzenleme:
94k yüksek bir değer fakat yinede çalışır. opto çıkışındai direnç değerini artırman ve sharp pc817c kullanman gerekiyor. daha önce yazmıştım. çin malı 817 ctr değerleri düşük oluyor.
ısınmayı azaltmak için 4 tane seri 12k 2w direnç bağlamanı tavsiye ederim. ac girişteki direnç değeri ne kadar düşükse o kadar iyi.
Hocam dört tane 12k seri direnç bağladım yine tetiklenmedi, direncin birini iptal ettim tetiklendi ama ısı problemi yine geri geldi. Bende bu yöntemden vazgeçtim. İnternette satılan hazır bir modül var onu inceledim. Devre şemasını çıkarttım elimde malzemeler vardı breadboarda kurdum. Şuan bu devreyle tetikleniyor, Isınma problemi de ortadan kalktı.

yeni devre.jpg

Bu devrenin konuda ilk bahsettiğim devreden farkı sadece kondansatör d2 diyotuna paralel, geri kalanı aynı. Kısa süreli testlerde sıkıntı çıkartmadı, uzun süreli çalıştırıp bir bakacağım.

transistöre bağlı direnç görülmüyor. 22k yapmanı söylemiştim. olmuyor diye bi şey yok. bu devreden defalarca yaptım ve sorunsuz çalıştı. olmuyorsa senin hatan var.

transistöre bağlı direnç görülmüyor. 22k yapmanı söylemiştim. olmuyor diye bi şey yok. bu devreden defalarca yaptım ve sorunsuz çalıştı. olmuyorsa senin hatan var.
Hocam elinizde daha önce yaptınız bir uygulamanın devre şeması varsa müsait olduğunuzda paylaşabilir misiniz? Cidden kafaya taktım bunu. Baskı devrede de kusur yok. Neden çalışmadı anlamadım. Optocuplorü sharp marka ile değiştirdim yine aynı. Devre yolları açıkta duruyor. Acaba parazit mi yapıyor.

Devrenin ilk hali böyleydi.
devre ilk.jpg

Evet. Bu hali ile sadece sebeke var yok algilanir.
O sorun değil hocam sadece Şebeke var yok algılatmak için kullanacaktım.

akşam buraya ekleyeyim inşallah.
ac-opto-detector.png

asc dosyasını ltspice ile çalıştırabilirsiniz.
hem şebeke var/yok hem zero cross devresi mevcuttur.
çin malı opto tavsiye etmem ben sharp marka kullandım. çin malı optoların ctr si düşük oluyor.
Eğer çin malı kullanılırsa c yada d modelini kullanın. nispeten yüksek ctr li oluyor. en yüksek ctr d modelinde.
CTR: curent transfer ratio: akım transfer oranı demek. %100 ctr opto da diyot akımının yaklaşık aynısı transistör kollektör ve emiterinden geçiyor demektir. %50 de transistör akımı diyot akımının yarısı demek.

Ekli dosyalar

• ac-opto-detector.asc
    18.1 KB · Görüntüleme: 8
Son düzenleme:
Çok sağolun hocam.Sorun dediğiniz gibi optokuplördeymiş. Sipariş ettiğim optokuplörlerin üzerinde sharp pc817 yazıyordu ama sanırım ctrsi yetmedi. Az önce elimde bulunan bozuk bir fax devresinde gözüme 2 tane optokuplör ilişti onları söküp devreye taktım şimdi düzeldi. 12k dirençlerle düzgünce çalışıyor. optokuplörün markasını okuyamadım ama fax samsung markaydı sanırım kaliteli malzeme kullanmış.

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
128,250
Kullanıcılar
450,065
Son üye
4r4wn

Yeni konular

Geri