220v ac 42v dc

87mehmet

Üye
slm arkadaşlar bana 220 volt ac akımı 42 volt dc ye çevirebilecek 300W dönüştürücü devre şeması lazım yada böyle bir devre yapmak mümkünmü trafo kullanmadan

trafo kullanmadan kondansatörle yaparsınız ama çekebileceğiniz mA seviyelerinde olur. 2x24v çıkışlı bir trafoyla doğrultma ve regüle devresi yaparak 42v dc elde edebilirsiniz. Yada bir trafo sardırabilirsiniz.

slm arkadaşlar bana 220 volt ac akımı 42 volt dc ye çevirebilecek 300W dönüştürücü devre şeması lazım yada böyle bir devre yapmak mümkünmü trafo kullanmadan

Dostum merhabalar...

300 watt güç azımsanmayacak kadar büyük bi güç. 42 voltta 7 amper üzerinde bir akım çekmek istiyorsunuz. Power suplly i ne amaçlı kullanacağınızı yazmamışsınız uygulayacağınız devrede demaraj olacakmı voltaj sapmasına ne kadar hassas bunuda bilmiyoruz ama trafo olmadan bu gücü almak istiyorum dersen sana tavsiyem 48 volt 300 wattlık bir smps power supply al bu smpslerin çıkış voltajını ince ayar için üzerinde bir potansiyometresi vardır. 48 volt için olanlar 40 - 55 volt arası ayar yapabiliyor olması lazım en azından bir noktada deneyebilirsin. ben 24 voltluk olanları 20-28 volt arası kullanabiliyorum sende bunu 42 volt için kullanabileceğini düşünüyorum. Denemekte fayda var. Ve en kolay çözümüde bu olsa gerek.

kolay gelsin.

ilgin için çok tşk ederim ama ben bu devrenin üretimini yapıp ticari amaçla kullanacağım bu devre 42v kaynak motoru gaz valfi ve kontaktörü besleyecek tahminimce 200 250 watt bir enerji kullanıyor sağlam olması için 300 watt istemiştim eğer elinde o tarzda bir devre varsa paylaşırsan sevinirim

ATX Psu çıkışı modifiye ederek kullanabilirsin 12v 6-8A 5v 20-22A veriyor

300W için half-bridge flyback converter yada 250W için quasi resonant flyback önerebilirim. Hem diğer topolojilere göre biraz daha ucuz hem de verimi biraz daha yüksek olabilir. Fakat devrede PFC isteyip istememeniz de önemli. Çünkü 300W da PFC şartmıdır değilmidir bilemem, eğer şartsa bu da düşünülmeli. Bulacağınız devrenin yani SMPS in çıkışından minimum ne kadar akım çekeceğiniz de önemlidir. Ayrıca giriş voltajının hangi aralıklarda olacağını da belirlemeniz lazım. Çıkış gücünü net olarak söyleyebilirseniz daha iyi olur. Yani şöle diyim eğer ticari bi amaç için kullanılacaksa sizin ihtiyacınıza göre iyi dizayn edilmiş olması lazım yoksa büyük bi ihtimal sizi yarı yolda bırakır.

Forum istatistikleri

Konular
128,197
Kullanıcılar
449,977
Son üye
keskiyan

Yeni konular

Geri