220 volt DC motora Kondansatör nasıl bağlanır?

Ar-kur-Tek

Profesyonel Üye
Sayın arkadaşlar

Elimde aşağıdaki fotoğrafı gözüken Elektrik motorundan var.

Motor Özellikleri: 230 volt /50Hz 2500 RPM 80mA 9.0 W

Şimdi sorun şu ki aldığım yer bunun DC motor olduğunu söyledi ve yanında köprü diyot göndermiş.Bağlantıları yaptığımda gayet sessiz çalıştı.Lakin anlamadığım ve öğrenmek istediğim bir iki yer var.

Birincisi.Bu motor gerçekten DC motor mudur? Eğer öyleyse etikette yazan Hz niçin yazılıyor?

İkincisi Dc motor ise buna kondansatör bağlamak istiyorum.Ne kapasitede bir kondansatörü nasıl bağlamam gerek? (doğrultma devreleri gibi uçların arasına mı bağlanıyor? )

Şimdiden teşekkürler.

61299

Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
Üniversal motor olabilir. Rotor kollektörlü yanı fırçalı mı?

Açıkçası sökmedim.Gövde dışından da anlaşılmıyor.

Eğer üniversal ise hangi bağlantı çeşidi bana daha fazla tork verir?

Teşekkür ederim. Peki köprü diyotla nasıl çalışıyor bu arkadaş o zaman? bu teknik olarak mümkün mü?

Yarım alternans çalıştırmış olablir.

Diyotun +/- bacaklarına 1-10uF/400V
arası bir kondansatör ile deneyin.
Kondansatörün bacak yönüne de dikkat edin.
Eğer kondansatör ile çalışmazsa AC motordur.

Muhtemelen üniversal motordur. Hem ac hem de dc çalışır. Dc daha hassas kontrol edilebilir. Doğrultulup kondansatör bağlanırsa devride yükselir.

Muhtemelen üniversal motordur. Hem ac hem de dc çalışır. Dc daha hassas kontrol edilebilir. Doğrultulup kondansatör bağlanırsa devride yükselir.

Sayın @kaygısız

Doğrulttuktan sonra kondansatörü motora giden uçlar arasına mı bağlamak lazım?
Aşağıdaki resimdeki bağlantı şekli doğru mudur?

61491

Büyük takmanın bir zararı olur mu? (1000 volt gibi)

Forum istatistikleri

Konular
127,959
Kullanıcılar
449,606
Son üye
rasit.

Yeni konular

Geri