220 volt alternatif akım

220 volt kesinlikle öldürür, şakası olmaz...

Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
zaten insanı volt değil amper öldürür yani bence biraz değişik bir soru olmuş diye düşünüyorum 220 volt tu dokunduğu zaman üzerindeki direnç duruma göre geçen akım değişecektir eğer 3 amperi geçerse ölür geçmezse ölmez yani 220 voltu yediği zaman ki duruma (çıplak ayak mı ıslak bir yerdemi falan filan)göre değişir ölüp ölmemesi

Bu konuyla ilgili yapılacak tek yorum vardır; elektrik enerjisinde gerilim öldürmez!akım öldürür...labratuvar ortamında yaptıgım bir deneyde gerilim megeriyle 1000 volt gibi bir degere dokundum anda parmaklarımın ucunda sadece ufakbir gerilme hissettim.
Sonuç itibariyle elektrik enerjisinde gerilimin tek başına hiç bir işe yaramadıgını gözlemlemiş oldum...

220 volt insanı öldürebilir.bu konu şans,talih,şartlar ve Allah a kalmıştır.öldürür yada öldürmez hiç kimse diyemez.konuya şöyle bakabiliriz:dağıtım trafomuz diyelimki 100 KVA.biz trafonun bir kolunun herhangibir yerinden enerji alıyoruz.bildiğim kadarıyla 100 KVA trafonun sekonderinden 144 amper akım nominal olarak çekilebilir.220 volta temas ettik evde veya başka yerde temas şartları,ortam,iletken kesitleri vs gibi faktörler devrede olsa dahi üzerimizden geçebilecek olan akım çok yüksek seviyelerde olabilir.o zaman anlaşılır sorunun cevabı.
megerde 1000 volta dokunmakla diğerinin arasında fark vardır.ona bakarsanız otomobillerdeki indüksyon bobinleri 20 000,25 000 voltluktur ve oto elektrikçiler zaman zaman bu gerilime maruz kalmaktadır.soralım oto elektrikçilere ölen veya yaralanan olmuşmu.herkese kolay gelsin

arkadaşlar gerilim tutar, akım çarpar kısaca bunu bu şekilde izah edebiliriz .

sayın 112, 144 ampere gerek yok...
220volt ta;
1 A kalp durması
75 mA kesin kalp çarpıntısı
30 mA nefes darlıgı
10 mA kas çekilmesi
0,5 mA çok hafif hissetme
dolayısı ile 0,5 mA den daha az bir akım olursa hissetme gibi bir durum söz konusu bile olmayacaktır ve 220 voltta çarpılma durumuda olmayacaktır

arkadaşlar admın o anki pozisyonu iç direnci herşey etkendir
bu etki çarpılınca belli olur konuşmakla olmuyor.

vücut dokunma direncine ve vücut tuz oranına bakar

refleksin hızlıdır elini çekersin ve alternatif akım sinüs dalgasının sıfır noktasında kendisini bırakmana müsaade eder.

Bu bakımda ölmezsin diyen arkadaşlara inanma

elektrik telindeki kuşa bakma

evdeki prize dokunma

vücut direncine bağlıdır vucudunuz çok iri biriyseniz daha az etkiler ;D eğer 1 dönüm vücüdunuz varsa 220 nin hiç bir etkisi olmaz kaybolur gider ;D ;D

Forum istatistikleri

Konular
128,237
Kullanıcılar
450,046
Son üye
premier92

Yeni konular

Geri