220 vac/12 vac 1000 mA ac çıkışlı bir adaptörde arıza takibinin yapılması

binbaşı

Onursal Üye
Onursal Üye
7kBOml.jpg
rQ0qmV.jpg
QAPk4v.jpg
LavJ2a.jpg

Merhaba.DVE marka Çin malı AirTies ADSL modemi çalıştıran bir ac adaptöründe, adaptörün başka bir 12 volt,1000 mA ac çıkışıyla seri olarak kullanımı (akü şoklama) esnasında,çok aşırı ısınması sonucu ac akım çıkışı da sona erdi.Adaptör tam kapalı (hermetik) tipte ve hava delikleri de hiç bulunmadığından sargıların yanık kokusu veya bir patlama sesi de duyulmamasına rağmen elektriğin aniden kesilmesi merakımı iyice artırmıştı.Plastik kaynakla yapıştırılmış olan bu adaptör kapağını açıp,bu 220 vac sargılarının üzerinde 2 bacaklı bir elektrik veya elektronik eleman da çok dikkatimi çekti.Bu trafonun fişle 220 vac’ye tam giriş yerinden multimetre ile normal omaj kontrolünde sonsuz omaj çıkmıştı,yani bu sargılar tam yanmış gibi de görünüyordu,sargı çevresinde is veya yanık kokusu,lak kokusu fazla olmamasına rağmen.Bunun üzerine trafonun 2 bacaklı bu elemandan önceki 220 vac sargı ucu bulundu ve bununla adaptör fişine direk lehimli olan diğer uç arasından yapılan bir omaj ölçümünde 330 ohm değeri (Sargı sağlamlık değeri) bu 220vac sargılarının mutimetreyle termik eleman olmadan yapılan direk omaj ölçümünde de görüldü.Bu trafo yanmamış,üzerinde ADF A4-I 130 C derece, 250 VAC yazan siyah renkli küçük bir sıcaklık koruma elemanı (Muhtemelen termik görevi gören bir eleman veya termistör) tam olarak zarar görmüş de olmalıydı.

Buradan bu türden hermetik,tam kapalı olan bu tip trafoların aşırı ısınması durumunda ac akımının patlama veya yanma kokusu veremeden aniden kesilmesi durumunda,hemen bozulduğu da sanılarak çöpe direk atılmaması gerektiğini,220 vac sargılarına seri bağlı bir termik elemanının da yer alıp bulunabileceğini,çıkışta ac akımı gelmemesinin bu sebepten dolayı olabileceğini her zaman göz önünde bulundurabilmelisiniz.Kolay gelsin.Saygılarımla.

Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
trafolarn ac cikislari baglanmaz! dc dogrultma yapilip oyle baglqnir. trqfonuz kisa devre olup isinmis.
ins sargilar erimemistir,
olcmek gerekir. cikis degerlerinde gerilim degismisse kullanmak sakincali olabilir. bahsettiginiz parca da sigorta sanirim, trafo kisa devre olup asiri akim cektigi icin qtmistir.

trafolarn ac cikislari baglanmaz! dc dogrultma yapilip oyle baglqnir. trqfonuz kisa devre olup isinmis.
ins sargilar erimemistir,
olcmek gerekir. cikis degerlerinde gerilim degismisse kullanmak sakincali olabilir. bahsettiginiz parca da sigorta sanirim, trafo kisa devre olup asiri akim cektigi icin qtmistir.

Merhaba.Hayır,sn.yolgezer74,bu trafo kısa devre olup yanmamıştır,(Defalarca kontrol ettim çünkü ne yanık,ne de bir deformasyon yani erime izi var,nüvenin içindeki bu plastik makara kısmında,her şey normaldir) sadece arada seri bağlı siyah bir parça (130 derece yazılı olduğundan muhtemelen termiktir diye düşünüyorum) bozuktur.Trafo sarımlarının ben de ilk anda sizin sandığınız gibi yandığını sanmıştım,ama çok sağlamdır.Yanmış olsa bu parçayı es geçerek 300 küsur ohm değeri (333 ohm) direk bu girişten (INPUT'dan) okunamazdı.Çıkışta da (Output) 1.5 ohm sargı değeri direk değeri okunuyor,arada diyot,kond. vb. doğrultucu olmayıp direk jaka bağlı sekonder sarım çıkışı olduğundan.Kolay gelsin.

Merhaba.Hayır,sn.yolgezer74,bu trafo kısa devre olup yanmamıştır,(Defalarca kontrol ettim çünkü ne yanık,ne de bir deformasyon yani erime izi var,nüvenin içindeki bu plastik makara kısmında,her şey normaldir) sadece arada seri bağlı siyah bir parça (130 derece yazılı olduğundan muhtemelen termiktir diye düşünüyorum) bozuktur.Trafo sarımlarının ben de ilk anda sizin sandığınız gibi yandığını sanmıştım,ama çok sağlamdır.Yanmış olsa bu parçayı es geçerek 300 küsur ohm değeri (333 ohm) direk bu girişten (INPUT'dan) okunamazdı.Çıkışta da (Output) 1.5 ohm sargı değeri direk değeri okunuyor,arada diyot,kond. vb. doğrultucu olmayıp direk jaka bağlı sekonder sarım çıkışı olduğundan.Kolay gelsin.
bak guzel abicim sqna trqfo yanmistir mi dedim:)
ac cikislri direkt paralel ya d seri baglayinca alternatif iki akimin cakismasi nedeni ile trafolar kisa devre olur. bu nedenle diyotla dogrultulur
sen diyotsuz baglaynca trafolar kisa devre akimi ceker. bu da sigortayi ptlatmis. sigorta olmayaydi trafonun biri mutlaka yanardi. su an icin sanslisin diyorum.

merhaba sanırım termik sıgorta var devrede bende karşılaşmıştım termık sıgortayı kısa devre yapıp çalıştırdım sayın yolgezer svitch mod adaptorlerle karıştırdı sanırım trafolu dedın ama yanlış anladı yanlız ben daha trafolulardan yanayım sivitch mod lardan açıkçası tıksınır oldum bir ara benım cihazlarda trafo yerıne svitch kullandım TNY266P kullandım elımde 150-200 tane kaldı fare kovucularda kullanıyorum gerçı voltaj dengesızlıklerınde çok arıza yapıyor arazıde voltaj çalışma aralığında durmuyor ya yada duşuyor entegre patlıyor fare kovucu meskenlerde fabrıka vs kullanıldığı için voltaj çalışma voltajı aralığında olunca sorun çıkmıyor arazıde kı cihazlarımda transformator fabrıkasında özel sargı yaptırdım çalışma aralığı primerde 180-300 volt sardırdım segonderde minumum 9 volt alıyorum yukselınce 18-20 volta çıkıyor sorunu bu şekılde çozdum watt olarak mecburen yuksek watt lı yaptırdım 3-4 senedır sorunsuz çalışıyor bu bahar elektrikçi hatası 220 yerıne 380 e bağlamış tek yanan cıhazım o oldu

sayın bınbaşı o bahsettığın termık sıgortayı emeklı olmadan once zamanım olduğu için:) içini açtım 0.50 lehim telını sıgorta yerıne lehımledım ama zor oluyor lehımlemekte kısacası uğraşacak zaman olmalı o işi yapmak için gerçı istanbulda karaköyde poşetle satıyorlar 120 ıle 150 derece arası en kestırme yol iki kabloyu kısa devre etmek

QAygkZ.jpg

JYW7rQ.jpg

Merhaba.Bakın bypass (Termik sigortasız) olarak şimdi bu parçanın tam gerisinden lehimleyip fişe takıp tam çalıştırınca 12 volt 21/5 watt.lık otomobilin bir sinyal lambasının 5 watt.lık bu 1. kısmını rahatça yakıyor gördüğünüz gibi,çıkış 12 volt ac olduğu için.Girişte bir hasar olmadığını böylece kendimce de teyit etmiş oldum,gerçi omajı girişte 333 ohm olarak da ölçmüştüm.Kolay gelsin.Saygılarımla.

bak guzel abicim sqna trqfo yanmistir mi dedim:)
ac cikislri direkt paralel ya d seri baglayinca alternatif iki akimin cakismasi nedeni ile trafolar kisa devre olur. bu nedenle diyotla dogrultulur
sen diyotsuz baglaynca trafolar kisa devre akimi ceker. bu da sigortayi ptlatmis. sigorta olmayaydi trafonun biri mutlaka yanardi. su an icin sanslisin diyorum.

Merhaba.Hayır,yolgezer74, tam olarak diyotsuz bağlamayla aslında pek bir ilgisi yok bence,akım dağılımı tam eşit olamadığı için oldu bu olay,senin de bahsedebildiğin üzere.Bu trafoların etiketlerinde 12 volt ve yaklaşık 1000 mA çıkış olduğu da yazıyor,ama gelgelelim açınca tam gördük ki birinin nüvesi (resimlerde olanın) çok cılız,diğerinin nüvesi ise kalın ve çok daha standart.Yani biri çakma (Çin işi olan) gibi diğeri ise meğerse daha kaliteli imiş.Hani şu kond. içinden kond.ler çıkıyor ya,matruşkalar gibi,çakma kondansatörlerde,işte bu durum da benzer olarak ayni durum bir trafoda imiş ne yazık ki,bu termik sigortası atınca da bu seri bağlantıdayken,birinin empedansı diğerine göre nüve yapısı ve sarım yapısı üzerinden daha da düşük kalıp daha fazla ısınıp bu olay olunca,eşiti veya tam denk olamadıklarını ancak o anda da anlamış oldum.Aslında tüm mesele tam olarak da budur.Kolay gelsin.

Son düzenleme:
Termik sigorta eskiden beri kullanılıyor trafo ve küçük mutfak aletlerinin motor sargılarında, yalnız trafodakiler bant altında olduklarından görülmez bilmeyen de direk trafo arar :).

Sn.Binbaşı modeminiz çok eski sanırım bu marka ürünlerinde 4-5 yıldır smps adaptör kullanıyor, sorunsuz kullanıyorsanız demek ki şanslısınız.

Merhaba.Dc akımda gücü yüksek olan kaynak,daha zayıf olan dc kaynağı zorlamaya,kendi yüksek geçiş akımını ondan elden geldiğince geçirtmeye çalışır,seri bağlantıda ayni akımın akmaya çalışacağı genel bir akım geçiş kanuna da muhalefeten.

Bir ups akü sistemi düşünün ki 6 seri aküsü var 12 voltluk,kapasiteleri de tam eşit kuru- bakımsız aküleri olsun.Akülerden 2’si %75 kapasitesini tam kaybettiğinde diğer sağlam ve tam kapasiteli akülerdeki bu tam kapasitenin yarattığı akım potansiyeli,bu 2 aküden tam olarak geçmek ister tam şarjdayken.Deşarda ise inverteri tam çalıştırırken bu defa yine aşırı geçecek olan bu deşarj akımları bu nispeten çok zayıflamış aküleri direk etkiler,bu kısır döngü giderek bu zayıf aküleri (Eğer tespit de edilmemişlerse) giderek öldürür ve tam devre dışı bırakır.Bu eşitsizlik böylece birinde daha fazla yıpranmayı beraberinde de getirmiş olur.

Akülerin takviye işeminde de mevcut akü kapasiteleri arasında çok fazla kapasite (Amper-h) farkı olmadan bu takviyenin tam da yapılamayacağı bazı otomobilleirn kullanma talimatlarınca ayrıca belirtilmektedir.İki akü paralel olarak kısa süreliğine (Çok uzun süre bağlanırsa eğer tam dolu olanın tüm akımı (Amperi) bir anda örneğin 1/8 dolu olanın üzerinden boşalıp şarj aşırı şarj akımlarının akmasına neden olabilir.) bağlandığında kapasiteleri tamsa ve şarjları eşit ise bir sorun da olamaz bu durumda.Yani her ikisinin de kutup başı gerilimi çok yakın veya kapasiteleri de o anda tam eşitse birinden diğerine bir akım geçişi olamaz ve uzun süreliğine de bu bağlantı yapılabilir,ancak birinin şartları dengeyi aleyhte tam bozacak şekliyle kendi içinden tam değişmediği zamana kadar olan sürelerle.Yani parael yapılan bağlantılarda da iki kaynaktan birinden diğerine özel eşitlenme durumları dışında her zaman bir akım geçişi olup,birinin diğerini tam sömürmemesi ise o andaki kendi iç yapılarına ve o anki mevcut şarj durumlarına direk olarak da bağlıdır.

Bir pil kutusunda diyelim C,D boyda ve AA,AAA boyda aşırı/orta/düşük/en düşük kapasiteli akımlı (amper-h’li) ve çok çeşitli kapasitedeki pilleri seçme şansımız da olmuş olsun.Seri bağlantı ile örneğin 8 aadet pili değişik ebatlardakiler de dahil tam kulanıp bir batarya oluşturuyoruz.Burada zorlanıp yıpranacak olan yine yukarıdaki ups örneğindeki gibi yine AA ve AAA boy piller olur,C veya D boy kapasitesi büyük olanlar bu +-+-+-şeklindeki seri bağlantıdan fazla hasarlı olamdan çıkmasını başarırlar,kuvvetli pil zayıf pili bir bakıma sömürmüş,yıpratmış ve biraz da taciz etmiş olur diyelim,tam bir benzetimle de.

Trafo ile ac’den dc’ye adaptör (redresör=doğrultmaç) yolu ile +-+-+-+- şeklinde biri diğerinin ters kutbuna piller ve bakımsız kuru akülerdeki gibi seri olarak da bağlanmış olsun.Bu durumda örenğin 12 watt görünen ama aslında net 8 watt olan adaptör (Çakma adaptör) gerçek değeri tam 12 watt olan diğer adaptörle seri bağlandığında gerçek olanda doğrultulan 12 volt dc’nin amperi diğer çakma olana göre (görünüşü 12 ama aslı 8 waat olana göre) diğerinden seri haldeyken geçmeye çalışacak,onun üzerinde hakimiyet kurmayı da deneyecektir.Bu dışarıdan çekilen yükün zorlama derecesiyle de bu orantılıdır,yani bunu çeken tüketici kaynak yarı boş veya ¼ boş bir akü ise elbette ki zayıf kalan adaptör tarafındaki zorlanma değeri,kuvvetli ve tam değerinde akım verenine göre daha etkilenmesi belirgin olacaktır,kuvvetli olanın amper değeri zayıf kalanın bobininden dolaylı (Köprü diyotun gerisinden,dolaylı yoldan bobininden) daha fazla geçmek isteyecek ve bu zorlama zamanla biriken ve yeterince de soğutulmayan bir odada veya çalışma şartında ise zayıf kalanın sargılarının yanmasına (termik sigortası hiç yoksa) neden olabilecektir.

Seri bağlantıyla ilgili ve çok zayıf kalan kaynaklarla ilgili paralel ve seri bağlı durumlardaki en kötü senaryolarım sadece bu şekliyledir.Diğer farklı olabilecek olan tüm görüşlere ve bu konu üzerinden yapılacak olan bütün tartışma ortamlarına şu anda açıktır bu konu.Kolay gelsin.

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
127,966
Kullanıcılar
449,611
Son üye
ramazansanli@

Yeni konular

Geri