22 Kw Yıldız Üçgen Motor Etiketi?

3 faz güç Formülünde gerilim yerine 220V değil 380V yazmanız gerekiyor. Yıldız bağlantıda(kalkış esnasında) motor nominal momentinin 1/3'ü değerinde kalkış momenti verir bu değer yük moment değerinin üzerinde olması gerekir aksi taktirde rotor kilitlenir. Konuyla ilgili ayrıntılı bilgi edinmek istiyorsanız;
yıldız bağlantı güç formülü p=1.73 x 220 x akım x cos& olması lazım yanlış bilmiyorsam;
380 volt üçgen bağlantı için...

Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
yıldız bağlantı güç formülü p=1.73 x 220 x akım x cos& olması lazım yanlış bilmiyorsam;
380 volt üçgen bağlantı için...
Yanlış biliyorsunuz güç formülü yıldız bağlantıda da üçgen bağlantıda da aynıdır. Tatbik gerilimi fazlar arası gerilim olan 380V'tur.

benim bütün hesaplar ondan karışıyomuş demek ki....:)

teşekkürler scorpion eyes.

benim bütün hesaplar ondan karışıyomuş demek ki....:)

teşekkürler scorpion eyes.

Bir şey değil Yıldız bağlı sistemde her bir faz için ayrı ayrı düşünürsek, tek faz güç formülü;

P=UxIxcosfi burada U=220V

Her fazın cosfi değeri farklıdır,gerilimlerinde de ufak değişiklikler olur. 3 fazın da tek tek güçlerini bulup topladığınızda(Pt=Pr+Ps+Pt) toplam gücü bulmuş olursunuz dengesiz yüklenmede toplam güç bu şekilde hesaplanır. Yıldız bağlantıda Üç faz tam dengeli yükte toplam güç verdiğim formüldür P=1,732x380xIxcosfi

22 kW motoru direkt kaldırabilirsiniz bence, biz genelde 37 kW ve üzeri güçteki motorlar da yıldız üçgen veya diğer yol verme yöntemlerini kullanıyoruz.

22 kW motoru direkt kaldırabilirsiniz bence, biz genelde 37 kW ve üzeri güçteki motorlar da yıldız üçgen veya diğer yol verme yöntemlerini kullanıyoruz.
Motoru takıcağımız tesisin uygun olup olmadığını bilmiyorum.
Ordaki trafo gücü düşükse voltajda dalgalanma yapabilir.
Yüksek güçlü trafo olan işletmelerde veya ayrı güç trafoları olan işletmelerde olabilir dediğiniz.
softstarter olabilir tabiki ama fiyatını napıcaz.:))
sanxın kontaktör kullanıyorum.Ucuza geliyor

İlgili motor;

Üçgen bağlandığında fazlar arasına 380VAC vermek gerekmekte.

Yıldız bağlandığında fazlar arasına 660VAC gerim vermek gerekmekte.Bu gerilimi motora bir trafo olmadan veremeyeceğiniz için ilgili motoru yıldız çalıştırma esnasında çalışmadığını göreceksiniz. Motor ne zaman üçgen bağlantıya geçmişse motorun o anda dönmeye başladığını göreceksiniz.

Ülkemizde motorların yıldız/üçgen bağlanabilmeleri için motor etiketinde yıldız:220V üçgen:380V yazması gerekmektedir.

Motorlara 4kw dan sonra mutlaka yıldız/üçgen yolvermek gerektiği kanısı piyasada oluşmuş durumda. Bu çok doğru bir düşünce değil. İlgili motor üzerinde bulunan etiket değerlerine bakarak motora yıldız veya üçgen olarak yol verilebilir.

4kw dan sonra motorlara yıldız/üçgen yol verilmesi daha çok TEDAŞ'ı ilgilendiren bir husustur. Elektrik sistemlerinde ki gerilim düşümlerinin %5'in üzerinde olamaması istenir. Gerilim düşümünüz %5'in üzerindeyse ilgili sistemi besleyen Orta gerim trafolarının daha büyük seçilmesi gerekmektedir.

Bildiğiniz gibi motorlar ilk kalkış anlarında gerilim düşümlerine neden olmaktadır.Bu gerilim düşümlerinin en aza indirgenmesi için TEDAŞ 4kW'lık motorlardan sonra ki güçlerde yıldız/üçgen yol verilmesini istemektedir.

Fakat sizin kendi fabrikanız vardır. Bu fabrikanında kendisine ait bir trafosu vardır. Bu trafonun gücüne göre gerekirse 200kW'lık motora bile direk yol verebilirsiniz.Hiç bir sorun çıkmaz.

Sonuç olarak ilgili motor yıldız/üçgen bağlamaya müsait bir motor değildir. Benim size önerim ilgili motoru sürmek için softstarter ile yol vermeniz olacaktır.

Benim okuduğum zamanlardaki kitaplarda Böyle yazmıyordu. Bu bilgileri topladığınız kitap Kime ait okumak isterim doğrusu.

İlgili motor;

Yıldız bağlandığında fazlar arasına 660VAC gerim vermek gerekmekte.Bu gerilimi motora bir trafo olmadan veremeyeceğiniz için ilgili motoru yıldız çalıştırma esnasında çalışmadığını göreceksiniz. Motor ne zaman üçgen bağlantıya geçmişse motorun o anda dönmeye başladığını göreceksiniz.

Ülkemizde motorların yıldız/üçgen bağlanabilmeleri için motor etiketinde yıldız:220V üçgen:380V yazması gerekmektedir.

Sonuç olarak ilgili motor yıldız/üçgen bağlamaya müsait bir motor değildir. Benim size önerim ilgili motoru sürmek için softstarter ile yol vermeniz olacaktır.

Sn Uzman 28'in yukarıda vermiş olduğu bilgilerin tamamı YANLIŞ tır.

Forum istatistikleri

Konular
128,196
Kullanıcılar
449,974
Son üye
umitseyhan

Yeni konular

Geri