20m2 oda için öneri

Merhabalar
Evinin salonuna ses sistemi kurdukmak istiyorum tavan hoparloru ve amfi taktıracağım elektrikçi ile görüştüm fakat onunda pek bilgisi yok sizlerden yardım talep ediiyorum nasıl bi amfi nasıl bi hoparlör almam gerekir crossover lu alırsam daha tok ve kaliteli bi ses alacağımı söyledi bunun için yardımcı olursanız çok sevinirim

Tavan hoparlörü ile kaliteli ses alamazsın.
İyi kalite stereo hoparlör ve uygun ampli bulmalısın.

Site linki kaldırdım .
Sizde kaldırırsanız iyi olur ( alıntı )

Son düzenleme:
@arkaplan
Bu tür videoları görünce guduruyom ve klavyeyi kemiriyom :mad:
Adamlar ampli ile hoparlörü evlendirdikten sonra dayanamadım videoyu kapattım.
Bu tür dedikodusal videolara şiddetle karşıyım. Sizlerin kafalarını karıştırmaktan başka işe yaramıyor.
Bir ampli ile hoparlör ilişkisinde tek kriter empedans uyumudur.
Empedans uyumunun tek kuralı ise amplinin sürebileceği minumum empedansa göre belirlenmektedir.
Minumum empedans, bir amplinin aşırı yüklenmeden verebileceği max. çıkış akımına göre belirlenebilir.
ÖRNEK:
4 ohm empedansta hoparlör üzerinden max 4A akıtabilen bir amplinin max gücü de belirlenmiştir. Formülü de I2XR dir.
Bu da demektir ki amplinin max gücü 64W tır.
Aynı ampliye 8 ohm hoparlör bağlarsak ne olur?
Yük empedansımız yükseldiği için geçebilecek akım da düşecektir. Bu da yüksek empedanslı bir hoparlörde, reel koşullarda daha az güç oluşumu demektir.
Hemen ispat edelim.
4 ohm yükte 4A verebilen bir amplinin çıkış gerilimi 16V demektir. Yük empedansımız 8 ohm olursa çekilebilecek max akım 2A olacağı için gücümüz de yarı yarıya düşecektir.
I kare çarpı R formülü ile doğrularsak..
2X2=4AX8 O da eşittir 32W eder.
Ampli hoparlör ilişkisindeki bu hesaplamalar temel teori olduğu için, amplilerdeki DUMPING FACTOR tekniğine de değinmemiz gerekmektedir.
Damping factör kısaca öngörülen yük empedansı ile ampli çıkış katının empedansını oranı ile belirlenmektedir.
Bu durum da bizlere şunu ifade etmektedir.
Bir ampli minumum empedanslı yük altında belli bir çıkış gerilimi verebilirken, daha yüksek yük empedansında daha yüksek gerilim verebilmektedir.
Bu durum amplilerin teknik özellikleri doğrultusunda şu şekilde ifade edilmektedir.
2X30W at 8 ohm
2X40W at 4 ohm. Bu ifadeyi hemen hemen her ampli verilerinde görebilmekteyiz.
Güç faktörü ise asla tartışılamaz olup, genel kural amplinin belli empedansta verebileceği max güç hoparlörün max. gücünden fazla olmamalıdır.
Yani max güçte 100W verebilen bir ampliye dayanma gücü 50W olan bir hoparlör bağlarsak, max güçte hoparlörlerimiz yanacak demektir.
Ancak hoparlör gücünün aşırı yüksek olmasının da hiçbir esprisi olmaz.
Yani bizler 100W lık bir hoparlörü 10W lık ampli ile çalıştırırsak, hoparlörün duyarlılığı doğrultusunda elde edebileceğimiz ses şiddeti belli olacaktır.

Son düzenleme:
Son düzenleme:

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
128,216
Kullanıcılar
449,997
Son üye
Ali5534

Yeni konular

Geri