2000kw Jeneratör Kablo Bağlantıları

acemipicci

Üye
Arkadaşlar merhaba,

Faz başına 10 adet , nötr olarak 4 kablo çekilmiş durumda bir jeneratör sistemi var. Kablolar 1x300m2 H07RNF. Kablolar 600mm kablo merdivebnine şu şekilde montaj edilmiş...

L1-L1-L1-L1-L1-L1-L1-L1-L1-L1,L2-L2-L2-L2-L2-L2-L2-L2-L2-L2,L3-L3-L3-L3-L3-L3-L3-L3-L3-L3,N-N-N-N

yönetmeliklerde faz başına çok kablo bağlanan yerlerde L1-L2-L3,L3-L2-L1 ...... gibi yada üçgen şeklinde L1-L2-L3 olarak bağlanması yazar. Ben daha önceki uygulamalarda herzaman üçgen olarak L1-L2-L3 şeklinde gruplayarak kablo bağlatısını yaptım. Fakat burada bu şekilde bir bağlantı gördüm. Jeneratörü devreye alıp çalıştırınca nasıl bir etki yapar tam olarak tahmin edemiyorum.Aklıma sadece aşırı ısınma gelir olasılık olarak kabloların yanmasıda ayrıca. Ama bu tahminim sadece bağlantının yönetmeliklere aykırı olduğu için , bu durumu engellemek adına yönetmelik çıkmıştır diye düşünüyorum. Sizlerinde görüşlerini alayım istedim. Cevaplarınızı rica ederin

Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
Slm. Sadece mantık yürütüyorum elbette konuyu bilen biri çıkacak ve bizi aydınlatacaktır :)
Bence kabloların birbirleri arasındaki manyetik etkileşimi nötrlemek adına böyle bir bağlantı sırası izlenmiştir. Yönetmeliklerde sebepsiz hiç bir şey olmaz bence kesinlikle bir sebebi vardır.

Motor da yildiz üçgeni biliyorum da kablo çekilirken üçgen bağlantı yapıyordum cümlesini hic anlayamadım.ne demek bu?..çizim yaparak anlatır mısınız abi?

Forum istatistikleri

Konular
128,197
Kullanıcılar
449,975
Son üye
yamanelektronik2023

Yeni konular

Geri