20 milimetrelik yerli burun topu Atak helikopterine entegre edilecek

Bu tür konular için her seferinde ayrı ayrı başlık açılacağına "Savunma sanayi" adı altında bir başlık açılıp konular oraya eklense?

Birde reklam faslını geçip Forumun temeli olan Elektrik/Elektronik/Mekatronik/Otomasyon v.s gibi konular ile Savunma sanayi entegrasyonu o başlık altında konuşulup tartışılsa daha iyi olmaz mı?

fatihan evladı bunlar, her yerde reklam yapmak için fırsat kolluyorlar
Bu tür konular için her seferinde ayrı ayrı başlık açılacağına "Savunma sanayi" adı altında bir başlık açılıp konular oraya eklense?

Birde reklam faslını geçip Forumun temeli olan Elektrik/Elektronik/Mekatronik/Otomasyon v.s gibi konular ile Savunma sanayi entegrasyonu o başlık altında konuşulup tartışılsa daha iyi olmaz mı?

Bu projenin BAE ile ilgisi yok şimdilik.Hatta şimdilik hiç bir projenin ilgisi yok BAE ile. Sadece bu BAE'nin Aselsanla ilgilendiğine dair ortada söylentiler var ama bu da tam ne demek bilen yok.Adamlar Aselsan'a ortak olmak mı istiyor yoksa ürün bazında ortalık yada geliştirme mi istiyor muamma...

Bu burun topu projesi yanlış bilmiyorsam 2018'de başlayan bir proje. Temel amacı Dış satışlarda ambargoya takılmamaktı. Zira ATAK satışı Motor nedeni ile Pakistan'a satışta ABD ambargosuna takılmış gözüküyor.

Bu projenin BAE ile ilgisi yok şimdilik.Hatta şimdilik hiç bir projenin ilgisi yok BAE ile. Sadece bu BAE'nin Aselsanla ilgilendiğine dair ortada söylentiler var ama bu da tam ne demek bilen yok.Adamlar Aselsan'a ortak olmak mı istiyor yoksa ürün bazında ortalık yada geliştirme mi istiyor muamma...
Eğer Aselsan BEA ile ortaklık veya satış yapılırsa bu Türkiye ye ve Türklere ihanet değil mi?Libya da Türk Silahlı Kuvvetleri ile çatışan Halife Hafter BEA nın silahlarını kullanmıyor mu yarın Aselsan BEA ye satılırsa Libya da çatışmalar yeniden başlarsa Türk askerine Aselsan ın silahlarıyla saldıracaklar?
Sadece Libya değil Katar ve diğer bütün dış ülkeler de BEA Suudi Arabistan la birlikte karşımız da inşaallah 3-5 dolar gelecek diye hükümet bu hataya düşmez

Atı alan,üsküdarı daha öncede ! 2-3 defa
daha ! geçmişti.Kimbilir,belkide oldu bile ! Deme,olmaz olmaz,çünki,olmaz olmaz.

Son düzenleme:
Eğer Aselsan BEA ile ortaklık veya satış yapılırsa bu Türkiye ye ve Türklere ihanet değil mi?Libya da Türk Silahlı Kuvvetleri ile çatışan Halife Hafter BEA nın silahlarını kullanmıyor mu yarın Aselsan BEA ye satılırsa Libya da çatışmalar yeniden başlarsa Türk askerine Aselsan ın silahlarıyla saldıracaklar?
Sadece Libya değil Katar ve diğer bütün dış ülkeler de BEA Suudi Arabistan la birlikte karşımız da inşaallah 3-5 dolar gelecek diye hükümet bu hataya düşmez
İlk olarak söylemek gerekir ki ASELSAN'ın blok olarak satışı teknik olarak mümkün değil. Zira Tamamen devlete ait bir kurum değil, bir vakıf şirketidir kabaca.

Ortaklık işi ise nasıl olur bilmiyorum zira Borsaya kote bir firma ama onun oranıda %25 galiba. Yani bir bütün borsa hisselerini toplasa da yönetimde söz sahibi olamaz.

Zaten bu söylentilerin kaynağı yanlış bilmiyorsam Cumhuriyet gazetesinde çıkan bir haber. Kişisel kanaatim ise gazetenin manipülasyon yapmaya çalıştığı için bu tür haberleri yaptığı.

Gelelim proje ortaklığına. BAE denilen devletimsi yapı bu tür işlere pek girmez. Adamlar para içinde yüzdükleri için parayı bastır malı al kafası ile iş yapıyorlar ki şu anda BAE istihbaratı bile eski İngiliz istihbaratçısı dolu. Onlar yönetiyor resmen para karşılığı. Eğer bizde bir projeyi finanse edeceklerse bu özel bir istek ile kendilerine göre uyarlanmış bir şey olur ama böyle bir ürün Aselsan portföyünde var mı ben bilmiyorum. Yukarıda dediğim gibi herifler parayı bastırıp dünyadaki en iyi ürünleri alabiliyorlar.

Silah satışı ise iki ucu berbat yere çıkan tünel gibi. BAE bizden silah yada silah sistemi alır mı o ayrı bir soru ama biz satmasak adam gidip başka yerden istediğini alma lüksüne sahip.Ayrıca bildiğin bir silahla mücadele etmesi daha kolay olur.Tabi bu mantıken böyle yoksa bana kalırsa da BAE'ye yaptıkları ödettirilmedikçe (ki iç kamuoyu ve güzide basınımız bunlarla çok ilgili haber yapmaz) zırnık vermekten yana değilim.

Tabi birde makas değişimi durumu var. Daha ortalığa düşen bir şey yok ama niçin BAE yada biz tavır değiştiriyoruz biz faniler hala bilmiyoruz. Bizim BAE ile kapıştığımız alanlarda bir tavır değişikliğimiz yok gözüktüğü kadar. Düz mantık BAE'nin geri çekilmesi lazım o zamanda sorulması gereken soru niye? (Bunu ABD'nin ortadoğudan çekilip gücünü uzak doğuya kaydırma planına bağlayan da var İsrail'e bağlayanda ama bana tatmin edici cevap gelmiyor ikiside).

Hasılı kelam BAE ile işler düzelirse silah sistemi satılabilir ona bir şey demiyorum ama şu melhur sözü unutmamak lazım "Kurt kışı geçirir ama yediği ayazı unutmaz" diye.

Gelelim proje ortaklığına. BAE denilen devletimsi yapı bu tür işlere pek girmez. Adamlar para içinde yüzdükleri için parayı bastır malı al kafası ile iş yapıyorlar ki şu anda BAE istihbaratı bile eski İngiliz istihbaratçısı dolu. Onlar yönetiyor resmen para karşılığı. Eğer bizde bir projeyi finanse edeceklerse bu özel bir istek ile kendilerine göre uyarlanmış bir şey olur ama böyle bir ürün Aselsan portföyünde var mı ben bilmiyorum. Yukarıda dediğim gibi herifler parayı bastırıp dünyadaki en iyi ürünleri alabiliyorlar.
Bu konuda yanılıyorsun BEA kendi silahlarını geliştirmeye başlayan bir ülke hatta TB2 yi kopyalamışlar
https://www.milliyet.com.tr/teknoloji/goruntuler-ortaya-cikti-bayraktar-tb2yi-kopyaladilar-6644505
Tabi birde makas değişimi durumu var. Daha ortalığa düşen bir şey yok ama niçin BAE yada biz tavır değiştiriyoruz biz faniler hala bilmiyoruz.
Bunun nedeni açık değil mi?Hazine boşaltıldı 130 milyar dolar borçla devraldıkları devletin 2 yıl önce 450 milyar dolar borcu vardı şimdi Allah bilir kaç milyar dolar bu borca yap işlet devret modeliyle hazine garantili yapılan yol,köprü ve hastaneler de dahil değilmiş Osmangazi köprüsünün yıllık müteahite geliri 550-560 milyon dolar dı bunun bir kısımı geçen araçlar dan karşılanıyor gerisini hazine ödüyor diğer yol köprü ve otobanlar da aynı şekilde
Hükümetin geldiği nokta parayı kim verirse onunla anlşma yaparız oldu ne yazık ki Çin den gelen 3 milyar dolar için uygur türklerine yapılan soykırıma bile ses çıkarmıyorlar Avrupa,ABD,Kanada ve Japonya bu olayları kınarken bizimkiler Çin in yanındayız diye açıklamar yapmadılar mı?

Forum istatistikleri

Konular
127,950
Kullanıcılar
449,596
Son üye
anilhikmet

Yeni konular

Geri