20 Led Sırayla Yandıktan Sonra Sürekli Açık Kalması.

Bu devre ve benzerleri bu işi yapar.
Devredeki ledler sırası ile yanar. En sondaki led clear bacağına voltaj göndererek sayımı resetler.
sırayla ledlerı yanık bırakacaksan yukarda paylaşmışsın 74 ... 164 bu entegre 8 çikişlidır her çıkış 8 mA buda bir led yakmaya uygun olur peş peşe 10 adet entegre ekle 60 adet ledı surersın şayet paralel birkaç led çalıştıracaksan her çikişa PNP transistor koyman lazım
Arkadaşlar öneri ve yardımlarınız için teşekkürler.En kısa zamanda deneyeceğim.

4017 Entegre ve 555 Entegre ile yapılmıs devreler gördüm. Şeması şu şekilde.Ne kadar doğrudur bilmiyorum.
RB9k5a.jpg
iyi günler ben buna benzer bir devre kurdum gerçi benimkinde kapasitör yoktu o neyi değiştirir bilmiyorum ama şöyle çalışıyor benim devre ledler sırayla yanıyor ama mesela 1. led yandı diyelim 2.led yandığı anda 1.led sönmüş oluyor böyle gidiyor sonra başa dönüyor bu ledlerin yanma hızını bir potansiyometre kullanarak ayarlayabilirsiniz hatta potansiyometreyi uç noktaya getirince tüm ledler çok hızlı yandığından sürekli yanıyormuş gibi gözüküyor.

Mantığı anlaman için proteus ile işine yarayabilecek birkaç devre çizdim. Ledleri nasıl ve ne ile süreceğine sen karar verirsin.

Ekli dosyalar

• 4015 Işık Devreleri.zip
    37.5 KB · Görüntüleme: 21
Mantığı anlaman için proteus ile işine yarayabilecek birkaç devre çizdim. Ledleri nasıl ve ne ile süreceğine sen karar verirsin.
Teşekkür ederim.En kısa zamanda deneyeceğim.

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
128,212
Kullanıcılar
449,990
Son üye
alpersirakaya

Yeni konular

Geri