20 Led Sırayla Yandıktan Sonra Sürekli Açık Kalması.

İhtiyaç halinde devreye ait dosyaları şuradan (üyelik gerektirir) indirebilirsiniz..
İlginize çok teşekkür ederim.
İstediğim tam olarak bu idi. Yalnız aklımda bir iki soru kaldı.
Birincisi ben bu ledlerden birer tane daha ekleyebilirmiyim? Yani 1.Led yanarken yanında bir tane daha yanmasını istiyorum.1.Ledin bacağından paralel hat çekebilirmiyim?
İkincisi benim daha güçlü beyaz renk led kullanmak gerekicek.5mm lik ledler mümkün değil yetmez.Bu konuda önerileriniz nedir?
Son olarak ise ben bu sistemi hareketli bir elektrik aracında kullanıcağım.Güç kaynağını aracın aküsünden alacağım yaklaşık 12 volt.Bunun için mega 2560 herhangi bir sorun teşkil eder mi? Güç kaynağına veya usb portu bağlı olarak mı çalışıyor sadece bu kart? Yani özetlemem gerekirse ben bu yaptığınız programlayı karta yüklesem aküye bağlasam elimde gezdirebilirmiyim?

Birincisi ben bu ledlerden birer tane daha ekleyebilirmiyim?
2 ledi ya da 3 ledi paralel bağlayabilirsiniz. Sorun olmaz. Daha fazla led bağlamak için devre tasarımında değişiklik yapmak gerekir.

İkincisi benim daha güçlü beyaz renk led kullanmak gerekicek.5mm lik ledler mümkün değil yetmez.
Aşağıdaki bağlantıyı her bir çıkış için ayrı ayrı yapmalısınız. Led imalatçısının müsaade ettiği akıma göre devredeki 1klık direncin değerini küçülterek ledin parlaklığını artırabilirsiniz.
led.png

Son olarak ise ben bu sistemi hareketli bir elektrik aracında kullanıcağım.Güç kaynağını aracın aküsünden alacağım yaklaşık 12 volt.Bunun için mega 2560 herhangi bir sorun teşkil eder mi? Güç kaynağına veya usb portu bağlı olarak mı çalışıyor sadece bu kart?
Tasarlama kartının usb haricinde bir de harici besleme yapılabilmesi için güç girişi mevcut. Bu girişe 7 volt ile 20 volt arasında bir dc kaynak bağlamanız durumunda kart çalışacaktır. 7 ila 12 voltluk bir dc kaynak besleme için idealdir. Harici kaynak kullanmanız durumunda usb bağlantısı sadece program atarken gerekecektir. Besleme için gerekli değildir.

Aşağıdaki bağlantıyı her bir çıkış için ayrı ayrı yapmalısınız. Led imalatçısının müsaade ettiği akıma göre devredeki 1klık direncin değerini küçülterek ledin parlaklığını artırabilirsiniz.
İlginize minnetarım.
Peki siz olsanız hangi led tarzını tercih ederdiniz?
Ayrıca şunu da sormam gerek. O karttan çıkan lede giden ilk direnç 470 ohm mudur?Tam okuyamadım ne yazık ki.

Piyasada bulunan led çeşitlerini incelemedim. Bi dükkana gider, mevcut ledleri inceler ihtiyacıma cevap verebilen her hangi bir ürünü tercih ederdim.

Piyasada bulunan led çeşitlerini incelemedim. Bi dükkana gider, mevcut ledleri inceler ihtiyacıma cevap verebilen her hangi bir ürünü tercih ederdim.
Anladım.
Çok teşekkür ederim. İlginiz ve özeninize minnetarım.En kısa zamanda deneyeceğim devreyi yapmayı.

Tasarlama kartı ülkemizde değişiklik satıcılarda 55 - 150 tl arasında satılıyor. Yabancı alış veriş sitelerinde kargo dahil 7-8 USD (20-25 TL) civarında. Ledler hariç diğer devre elemanlarıyla beraber 30 TLye imal etmeniz mümkün. Konunuzun ilk iletisinde nette işinizi görecek başka devreler bulduğunuzu fakat döngüye girdiklerini yazmıştınız. Maliyeti daha ucuzsa onlardan yapın. Döngüye girmelerini + bir maliyetle engelleyebiliriz.

Tasarlama kartı ülkemizde değişiklik satıcılarda 55 - 150 tl arasında satılıyor. Yabancı alış veriş sitelerinde kargo dahil 7-8 USD (20-25 TL) civarında. Ledler hariç diğer devre elemanlarıyla beraber 30 TLye imal etmeniz mümkün. Konunuzun ilk iletisinde nette işinizi görecek başka devreler bulduğunuzu fakat döngüye girdiklerini yazmıştınız. Maliyeti daha ucuzsa onlardan yapın. Döngüye girmelerini + bir maliyetle engelleyebiliriz.

4017 Entegre ve 555 Entegre ile yapılmıs devreler gördüm. Şeması şu şekilde.Ne kadar doğrudur bilmiyorum.
RB9k5a.jpg

Bunda yok ki 20 tane led. Yapıp çalıştırırsanız eklersiniz bakarız.

Yapıp çalıştırırsanız eklersiniz bakarız.
Arduino ile cesaret edemedim.Şipariş versem uzun zaman sonra gelicek.Malum aliexpress ,ebay vs kargo uzun sürüyor.Sizlere bir şey danışacağım bu 555 entegre ile sırayla yanıp. Yine yanan led açık kaldıktan sonra sonuncu led yandığında (bütün ledler açık şekilde yanıyor olacak). Tekrar en başa döngü yaptırılabilir mi?
Bu anlatmaya çalıştığım knight rider gibi gidip gelme şeklinde olmayacak sadece soldan başlayacak yanan sönmeden kalacak ta ki en son led yanana kadar. Tekrar soldan başlayacak şeklinde.
(20 tane 5mm veya smd turuncu led ile.) besleme 12 volt olacak.
Mümkün müdür?

Forum istatistikleri

Konular
128,212
Kullanıcılar
449,991
Son üye
multiroots

Yeni konular

Geri