20 adet akü, 1 adet ups, 20 florasan aydınlatmayı kaldırır mı?

baysimon

Üye
Katılım
21 Şub 2012
Mesajlar
1
Puanları
1
Yaş
37
20 adet akü yü (12V 2A Bakım gerektirmeyen akü) paralel olarak 650VA değerindeki piyasadaki ucuz UPS ile bağlantı yapsam. UPS deki akününde 7A olduğunu düşünürsek toplamda 12V 47A değerindeki potansiyel gücüyle bu yeni oluşturduğum UPS yi de dükkanın aydınlatma sigortasından sonra seri bağlasam. elektrikler gittiğinde otomatik olarak aydınlatmayı sürdürür diye düşünüyorum, ancak ne kadar yüklenebilirim, kaç florasan yada kaç w kaç adet lamba taşıyabilir.

daha önce bu değerdeki 10 adet aküyü aynı değerdeki ups ye bağlayıp, çıkışınada full sistem 2 pc yi takıp formatlamaya başladıktan 15 dk sonra upsden patlama sesi geldi, yanık koktu. :)

önerilerinizi bekliyorum, ilginiz için teşekkürler.
 
Son düzenleme:
Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.

alarmko

Paylaşımcı üye
Katılım
14 Ocak 2009
Mesajlar
889
Puanları
106
Yaş
57
ups den alacagın güc 650 va i gecemez,akü sayısını artırarak gücü artıramazsın,sadece calısma süresi artar.bu tarzda bir cihazı şebekeye baglamak pek akıllıca olmaz,sadece yakmak istediginiz birkac lamba yada pc ye baglayabilirsiniz.bir diger dikkat edeceginiz sorun ise akü sayısı artınca ups cihazınız aküleri sarj edecek akımı uretemez ve dedıgınız gibi yanık kokusu gelır.bu tarzda cıhazlar donusturen arkadasım vardı fakat herseyı ıyı pilanlamanız gerekir.unutmamanız gereken ups den nominal gücden fazla güc cekerseniz cihazı yakarsınız,aynı sekilde fazla akü takarsanızda sarj devresını yakabilirsiniz.
 

ikayserili

Profesyonel Üye
Katılım
10 Ocak 2007
Mesajlar
1,162
Puanları
481
Yaş
37
Konum
Ürgüp
Ups olsun, Kablolar olsun aklına gelen malzemelerin akım taşıma kapasitesini geçecek şekilde akım verirsen zarar görür. aynı şekilde çekilen akım çok olursa parçaları, kablolar v.s. ısınır ve ilk tecrübendeki gibi patlama v.s. şeklinde zarar görür.
 

Forum istatistikleri

Konular
122,236
Mesajlar
862,286
Kullanıcılar
438,767
Son üye
Maystro2009

Yeni konular

Üst