2 kez aynı adaptör patladı yardımm...

erman83

Üye
Herkese merhaba elimde moon 12 V 1000mA adaptör var kısa devre korumalı yazıyor kutusunda. Aynı adaptörü iki kez aldım ve iki kere de patladı. Kısa devre yapınca 3-5 sanıye sonra tık diye ses geliyor ve bi daha da çalışmıyor. Ben de içini açtığımda AC girişteki 1 Ohm direncin yandığını gördüm değiştirip taktım. Be seferde taktıgım direnç patlıyor. Neden olabilir acaba? neresi arızalı olabılır? Lütfen yardım yoksa 3. kez aynı adaptöre para vermek zorunda kalacagım. Altta fotoyu ekledim. Bu direnci değiştirip taktım. Prize taktığımda tekrar patladı.

kgkjc.jpg

transirtor dgştir duzelebilir.

Sent from my GT-I9100 using Tapatalk 2

Değiştirdiğiniz direnç şebekeden gelen 220 volt ac.nin giriş akım miktarını köprü diyottan önce sınırlayan bir dirençtir göründüğü kadarıyla,1 ohm.luk direnç değeri,değer olarak bana biraz düşük gibi geldi,daha farklı bir değer olmalıdır.1 ohm olsa yanmaz zaten,1 ohm nedir biliyormusunuz,0.75'lik 1-2 metre bakır kablonun yaklaşık omajıdır,yani çok düşük bir omajdır ki kısa devrede yanmış olsun.Örneğin 1 kohm. seçilmiş olabilir,direnç değeri aslına göre biraz yüksektir,kısa devrede de geçen devre akımına dayanamayabilir.İçine su kaçırıp bozduğum pc'nin psu girişinde buna benzer 1-2 direnci değiştirmiştim,ancak dirençlerin omaj değerleri kesinlikle 1 ohm.dan çok daha yüksekti.Buradan aslında şuna gelmek istiyorum,değiştirdiğiniz ve doğru olarak okuduğunuz bu direnç değeri çok daha farklı olabilir mi,örneğin 500-600 ohm.lar gibi.Çünkü bir kısa devrede bu direnç doğrudan doğruya sigorta görevini kendi üzerinde üstleniyor ve üzerinden geçen SMPS devre akımının yüksekliğine dayanamıyor,yanıyor göründüğü kadarıyla.Bence değiştirilip de yerine konan bu direnç değeri tam doğru değil gibime geliyor.Ayni SMPS adaptörün başka bir orijinaline bakıp gerçek direnç değerini öğrenme olanağınız varsa öncelikle bunu yapın derim.Devredeki tüm transistörlerin tamamen tarafınızdan ölçülüp sağlamlığının teyit edildiğini,yani sağlam olduklarını farzederek ikinci olarak patlayan bu direnç üzerinde duruyorum.Kısa devrede patlamıyor,takar takmaz direnç yanıyor deseydiniz,direkt olarak elektrolitik kondansatörlerin içindeki bir kısa devreden şüphelenirdim,ama olay bu durumdan çok farklıdır.Kolay gelsin.

Son düzenleme:
Çok değerli bilgileriniz için öncelikle teşekkür ederim. Ama patlayan direnci bulamadım, akşam çöpe bakacağım, bulabilirsem fotosunu ekleyip tekrar yorum yapabilelim. Ben direnç değerlerini bir programdan yapıyorum. Direnç renkleri de aklımda, kahve-siyah-altın-altın. Bir de diğer bir ayrıntıya dikkat çekmek istiyorum, ikinci kez taktığım direnç prize takar takar patladı. Şimdiden teşekkürler.

Çok değerli bilgileriniz için öncelikle teşekkür ederim. Ama patlayan direnci bulamadım, akşam çöpe bakacağım, bulabilirsem fotosunu ekleyip tekrar yorum yapabilelim. Ben direnç değerlerini bir programdan yapıyorum. Direnç renkleri de aklımda, kahve-siyah-altın-altın. Bir de diğer bir ayrıntıya dikkat çekmek istiyorum, ikinci kez taktığım direnç prize takar takar patladı. Şimdiden teşekkürler.

bu kadar abartılacak bir konu yok ortada.sigorta direnci olarak 0.47 ohm kullanın.arıza muhtemelen diotlardan biri kısa devre veya ırfz arızalı.kibrit kutusu kadar devre.1 saat de yaptın yaptın yoksa kaldır çöpe at.

Valla herkese ve herkesin tecrübesine göre konunun ciddiyeti değişebilir. Bana göre zor ve ciddi olan size kolay gelebilir. Ancak amaç paylaşım. Kibrit kutusu kadar olabilir devre zaten çoğu o kadar :)

Zaten bu sitede bunun için var. Tecrübelerin aktarılması için. bence yaklaşımınız pek hoş olmadı.

Forum istatistikleri

Konular
128,188
Kullanıcılar
449,957
Son üye
sezercakmak

Yeni konular

Geri