2 faz bağlantı

Nema 14-50
2 faz 1 nötr 1 topraklama

Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.

yazdıklarım yuzde yüz doğru olarak değerlendirmeyin sadece tahminimi yazıyorum diğer üyelerin postlarını da dikkate alın lütfen:

priz amerikan standartlarına tabi. o yüzden gerilim yer ve duruma göre 120V veya 240V olabilir dolayısıyla bağlantı buna göre yapılır.

türkiye'de monofaze gerlim 230V kabul ettiğimizi varsayıyorum.

X klemensi: faz (nötr)
Y klemensi: nötr (faz)
G klemensi: toprak
W klemensi: boş kalacak

yani X ve Y klemenslerine faz veya nötr bağlayacaksını sıralama önemli değil. G klemensine mutlaka toprak bağlantısı yapılmalı.

yazdıklarım yuzde yüz doğru olarak değerlendirmeyin sadece tahminimi yazıyorum diğer üyelerin postlarını da dikkate alın lütfen:

priz amerikan standartlarına tabi. o yüzden gerilim yer ve duruma göre 120V veya 240V olabilir dolayısıyla bağlantı buna göre yapılır.

yani X ve Y klemenslerine faz veya nötr bağlayacaksını sıralama önemli değil. G klemensine mutlaka toprak bağlantısı yapılmalı.

hocam bu videoyu incelermisiniz ?

nema 14-50.png

Daha güzel açıklanmış. Bizde tek faz 220 olduğu için aynen böyle olmalı. 110 kullanıyor olsaydık 2 faz bağlayacaktık.

@kocamanusta hocam w yi neden boş bıraktın? g ve w birlikte toprak olacak gibi...

Elektrikli araç şarjı için görseldeki bağlantıyı nasıl yaparım? 2 pozitif uç, 1 toprak şeklinde anlıyorum doğru mudur?

Kullanılan şarj cihazı hakkında bilgi verseniz daha iyi olur düşüncesindeyim .
Arkadaşlar yorumlarını daha iyi yapabilirler .

Daha güzel açıklanmış. Bizde tek faz 220 olduğu için aynen böyle olmalı. 110 kullanıyor olsaydık 2 faz bağlayacaktık.

@kocamanusta hocam w yi neden boş bıraktın? g ve w birlikte toprak olacak gibi...

W bağlantısı işletme topraklaması yani nötrü, G bağlantısı ise koruma topraklamasını temsil ediyor. bizi nötrü zaten 230V pinlerinde kullandık. ayrıca nötr ile koruma topraklamasını birlestirmek doğru olmaz. zaten KAKŞ'de buna izin vermez.

ekleme:
pardon siz G ve W birlikte topraklanmasını kastetmişsiniz. şarj adaptörü yada cihazının 120/240 ayırımını W pininden referanslandığını tahmin ediyorum. W pinine sıfır potansiyel vermek sıkıntıya neden olabilir ayrıca gerek de yok sanki...

Son düzenleme:

Forum istatistikleri

Konular
128,182
Kullanıcılar
449,952
Son üye
alihan özkan

Yeni konular

Geri