2 aydır devam eden buzdolabı arızası bulamadım birtürlü

ozkan1979

Üye
arkadaşlar evimizde arçelik 5230 nf buzdolabı var içeriden su damlatmaya başladı biraz bilgim var ve tüm parçaları değiştirmeye karar verdim
evap üzerindeki tel olan ısıtıcıyı aldım fakat değiştirmedim söktügümde omaj degeri normal ve 220 w elektrirk verdiğimde çalışıyordu teller ısınıyordu elimde yedek olarak duruyor

altındaki alümünyum folye olan ısıtıcıyı değiştirdim eski söktüğümü kontrol ettim oda çalışıyor yinede değiştrdim

bi metal termostat onuda değiştirdim

makanik timer var onuda değiştirdim

evap üzerindeki fan çalıyor

soğutması mükemmel 15 gün çalıştı tekrar su akıtmaya başladı

bana 3 aydır resmen işkence yaptı ne yaptıysam olmuyor sizce ne yapmalıyım buzdolabı kozmetik olarak yeni değiştirecek şuanda gücüm yok lütfen bu konuda ne yapmam gerektiği hakkında bilgi verirseniz çok sevinirim

bütün değişmesi gereken parçalar neredeyse değişti 15 - 20 gün bir şey yok gibi çalışıyor daha sonra su akıtıyor

şimdiden teşekkür ederim

15 gun çalıştıktan sonra değişen ne olabilir? su akıtmaya başlıyor. Soruyu bu noktadan başlayarak sormalıyız diye düşünüyorum. Prize direk takılan enerji / güç vs. ölçen analizör bulup sadece buzdolabını hep ölçse , su akıtmadan ve akıtmaya başladıktan sonra gözleme yaparak arızalı elemanı bulmada yardımcı olabilir.

Son düzenleme:
15 çalıştıktan sonra değişen ne olabilir? su akıtmaya başlıyor. Soruyu bu noktadan başlayarak sormalıyız diye düşünüyorum. Prize direk takılan enerji / güç vs. ölçen analizatör bulup sadece buzdolabını hep ölçse , su akıtmadan ve akıtmaya başladıktan sonra gözleme yaparak arızalı elemanı bulmada yardımcı olabilir.
tam olarak ne dediklerinizden anlamadım dalğasınamı yazdınız bilemiyorum

ben kaç aydır dolap ile uğraşıyorum az da olsa elimden geliyor fakat burada çözüm bulmaya yönelik soru sordum değiştirmeye gücüm yok

değişebilecek tüm parçaları değiştirdim

test için nereden başlasam bilemiyorum ne yapılabilir onu soruyorum

15 gün saat gibi çalışıyor sonra su aktıtmaya başlıyor sorun bu nasıl çözülür bilemiyorum

Su damlatiyor ise zaten ısıtıcılar çalışıyor demektir. Sorun bence suyun gittiği kanallarda. Su gitmiyor ise iceri akar. Drenaj sistemini kontrol edin. Dolaba ustten su dokun bakalım su kompresöre kadar gelecek mi

Su damlatiyor ise zaten ısıtıcılar çalışıyor demektir. Sorun bence suyun gittiği kanallarda. Su gitmiyor ise iceri akar. Drenaj sistemini kontrol edin. Dolaba ustten su dokun bakalım su kompresöre kadar gelecek mi
kanal açık suyu dökmemle aşagıya inmesi bir oluyor

15 gün kadar süre çalışıyor tahminim ondan sonra buzlanma oluyor ve kanal tıkanıyor
sorunu çömedim gitti
sadece evap üzerindeki ısıtıcı kaldı değişmedik onuda kontrol ediyorum çalışıyor omaj degeri düzgün
kafayı bozacam çok ilginç sorun nerede
evap üzerindeki ısıtcı omaj düzgün olsa bile ve ben 220w verdim ısıtıyor telleri yinede zamana dayalı verim düzermi değiştirmek gerekirmi

altaki bile normal di alümünyum olan ısıtıcı oda çalışıyordu onuda değiştridim
Kusura bakmayın bazı kelimeler otomatik düzeltilmiş ve anlamsız hale gelmiş, düzenliyorum. Bahsettiğim urun şöyle bir eleman :
https://www.google.com/search?q=pri...0938445&biw=800&bih=1280#imgrc=ZeKYAjEBT8WCJM
bu aleti aldık diyelim neyini ölçmem gerekiyor

kanal açık suyu dökmemle aşagıya inmesi bir oluyor

15 gün kadar süre çalışıyor tahminim ondan sonra buzlanma oluyor ve kanal tıkanıyor
sorunu çömedim gitti
sadece evap üzerindeki ısıtıcı kaldı değişmedik onuda kontrol ediyorum çalışıyor omaj degeri düzgün
kafayı bozacam çok ilginç sorun nerede
evap üzerindeki ısıtcı omaj düzgün olsa bile ve ben 220w verdim ısıtıyor telleri yinede zamana dayalı verim düzermi değiştirmek gerekirmi

altaki bile normal di alümünyum olan ısıtıcı oda çalışıyordu onuda değiştridim

bu aleti aldık diyelim neyini ölçmem gerekiyor
O aletle her gün 3-4 kere aynı saatlerde tükettiği gücü kaydedip, arızaya gectiğinde de kaydetiğimiz gücleri karşılaştırmayı düşünmüştüm. Ancak siz bütün elemanları yenileyip , çalıştığını gözlediğinize göre benim yöntemim anlamını kaybediyor. Sıra dışı bir arızanız var, geçmiş olsun.

Ben de 3 ay buzdolabı arızasıyla uğraştım, o esnada günlük resetleyerek çalıştırıyordum.
https://www.kontrolkalemi.com/forum/konu/arçelik-nf-5056-buzdolabı-ile-savaşım.135707/

bu kadar uğraşmanıza boşuna para harcamanıza gerek yok..

her şeyi ben yaparım ustaya tamirciye para kaptırmam.internetten bakar çözerim ,elimden biraz gelir hallederiz canım diye düşünenler daha fazla para harcayıp tekrar ustaların yolunu tutuyor..

parçaların özelliklerini ,çalışma mantığını bilmeden ezbere dayalı,ya tutarsa mantığıyla olmaz bu işler....

200 liraya çözülecek işşi iyice büyütüyırsunuz ...

Kanal açık ise daha sonra tıkanıyor ise rezistanslarla alakalı sorun var sanıyorum. Rezistans sağlam ise rezistanslari devreye alan zaman sayaci arızalı olabilir. 24 saatte 1 kez devreye girmesi gerekiyor atıyorum. Sayac arızalı ise devreye almaz. Buzdolabının arkasında kompresöre yakın bi yerde olmalı. Onu kontrol edin bi bence

arkadaşlar arıza şu şekilde olmaya başladı orta kanaldan akan su buzdolabının hemen alt bölmesine damlıyor ve orada buzlama yapıyor
ve sebzelikteki yeşillikler yiyecekler donmaya başladı
bu sorun neden olur
buzdolabı kapısını konrol ettim her hangi bir sıkıntı yok içerisine ışık koydum kapısını kapattım ışık sızması olmadı

buzdolabı içerisindeki yeyecekler neden donar

buzdolabı hafif aşağıya doğru meğilli olsa karlanmayı çözerken su kanaldan damlarmı

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
128,172
Kullanıcılar
449,936
Son üye
AsilOzgenc

Yeni konular

Geri