2 adet Kumtel 2300W ısıtıcı sigorta attırması

Ako*

Üye
Merhaba arkadaşlar fotoğrafta gördüğünüz gibi elimde 2 adet Kumtelin 2300W'lık ısıtıcısı mevcut fakat 2 ısıtıcıyı aynı anda çalıştırınca sigortayı attırıyor bunun atmaması için kaç amperlik bir sigorta gereklidir ya da sigorta iş görür mü eski bir bina toprak hattı bile yok
vJrvvp.jpg

öncelikle topraklama yapmalısın güvenlik için iki ısıtıcı yaklaşık 20 küsür amper çeker 25 amper sigorta ve 3x2,5 kablo kullanmalısın dikkatli ol kolay gelsin

formüle bakarsak Amper I = W/V = 2300.W / 220.V = 10,45.Amper
Eski binalarda kablolar incedir. sigortayı büyük takarsan yangın çıkar.
çğzüm tesisatı yenilemek.

kablolar 2.5mm2 değilse bunları yenilemek lazım.

Bunun dışında standart prizler 16 A liktir. İki ısıtıcıyı farklı prize takmanız lazım. Yalnız uyanıklık yapıp duvardaki prize üçlü priz takıp sonra da "ayrı prizlere taktım" demek yok :D Her bir ısıtıcı farklı bir duvar prizine takılacak.

kablolar 2.5mm2 değilse bunları yenilemek lazım.

Bunun dışında standart prizler 16 A liktir. İki ısıtıcıyı farklı prize takmanız lazım. Yalnız uyanıklık yapıp duvardaki prize üçlü priz takıp sonra da "ayrı prizlere taktım" demek yok :D Her bir ısıtıcı farklı bir duvar prizine takılacak.
Üstadım aynı priz linyesindeki farklı prizlere de taksan sigorta gene piston aşağı yapar :)

Bi yerde okumuştum nötr sıfırlama diye demir borudan toprak alıp onu nötre bağlasam prizin birinden bütün hatlara toprak gitmiş olur mu? koblolar 2,5luk 25 amper yeterli midir şimdi

Elektrikte sıfırlama diye bir şey yok Sıfırlama yapanlar yani nötr ile topraklamayı pirizde birleştirenler ölüme davatiye çıkaranlardır.
2.5 mm2 kaplonun akım taşıması 26.5 amperdirir.
Linye hattı sigortası 20 amper 0lmalı.
sobaları değişik linye pirizlerinde çalıştır.
topraklama yaptır yaptırmassan öyle kalsın sıfırlama yapmadansa topraklamasız kulanmak daha ıyı.

Forum istatistikleri

Konular
128,179
Kullanıcılar
449,940
Son üye
yavuzturan

Yeni konular

Geri