Sigorta ayırma konusunda yardım

Otomatik sigorta seçimi hakkında bilgi
Merhaba evime kaçak akım rölesi eklemeyi düşünüp sigorta panelini incelediğimde çok vasat bir halde olduğunu farkettim. Yanlış kablo renkleri, kabloların kararmış olması, sigortaların çok eski olması derken komple kabloları ve sigortaları değiştireceğim, ayrıca prizlere topraklama gelmiyor topraklama çekeceğim. Yanlız sigorta değelerinin seçimini yaparken kararsız kaldım odalarda tek buat var aydınlatma ve priz ortak her odada tek priz var, 10 amper sigorta bağlı. Bunları 16 amper ile değiştirsem sıkıntı yaşarmıyım? Ayrıca sayaç-sigorta paneli arası kabloyu 6mm2 mi seçmeliyim 4mm2 mi?

Ekli dosyalar

• 9B833254-8529-4A4B-B651-B12CCBAD137E.jpeg
    9B833254-8529-4A4B-B651-B12CCBAD137E.jpeg
    648 KB · Görüntüleme: 39
Moderatör tarafında düzenlendi:
Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
İşten anlıyor musun?Kendine güveniyorsan yap.Çarpılırsan sorumluluk kabul edilmez.
Sayaç sigorta arası en az 6mm olmalı.Üstü olursa iyi olur.Ama çekmesi zor olur.

Oradaki 20-25 amper sigortalar nereyi besliyor?

İşten anlıyor musun?Kendine güveniyorsan yap.Çarpılırsan sorumluluk kabul edilmez.
Sayaç sigorta arası en az 6mm olmalı.Üstü olursa iyi olur.Ama çekmesi zor olur.

Oradaki 20-25 amper sigortalar nereyi besliyor?

Anladığımı düşünüyorum, en azından fotoğrafta gördüğünüz işçilikten daha iyi yapacağımı düşünüyorum. En sağdaki banyo su ısıtıcı-prizler-lambalar-çamaşır mak. tek bir sigortaya bağlanmış, su ısıtıcıyı zaten söktüm, sigortayı ayırıp prizleri 16a, lambaları 10a çamaşır mak. 16a yapıp ayrı linye çekeceğim. Diğer 25 ve 20 a olanlarda fırın ve bulaşık makinesi.
Ayrıca anlamadığım bir durum var örneğin su ısıtıcısına ayrı bir linye çekilmiş fakat nötr varolan aydınlatma buatından alınmış. Bu durum biraz garip geldi bana.

Forum istatistikleri

Konular
128,161
Kullanıcılar
449,919
Son üye
Serdar.59

Yeni konular

Geri