Sigorta ayırma konusunda yardım

Merhaba. Sigortaların çoğu eski olduğu için bütün sigortaları değiştirip kaçak akım rölesi ekleyeceğim. Yanlız gördüğünüz gibi panel vasat durumda kabloların renklerini saymıyoeum bile. En sağda gördüğünüz 25 amper olan sigorta banyo, tuvalet ve lavabo koridoruna ait(lambalar hariç) Buna prizler, çamaşır makinası, ve su ısıtıcı bağlıydı doğalgaza geçildiği için söktüm. Yanlız hem prizleri ayırmak hem de su ısıtıcısı kaldırıldığı için düşük amperli sigorta takmak istiyorum. Kaç amper sigorta seçmeliyim? Yanlız prizleri ayırmama konusunda kararsızım zira Lavabodaki prizlere saç kurutma makinası bağlanıyor. Ayrıca kaçak akım rölesi bağlayınca 32 amperlik ana sigortayı kullanmama gerek var mı? Zira sayaç kutusunda 40a sigorta var. Ev müstakil. Fikirlerinizi bekliyorum, teşekkürler.

Ekli dosyalar

• C039BEE3-6DB9-4B92-A951-26442DD8D254.jpeg
    C039BEE3-6DB9-4B92-A951-26442DD8D254.jpeg
    357 KB · Görüntüleme: 64
  • 8DDCB38B-EC52-4B0F-8685-2C45C6824E46.jpeg
    8DDCB38B-EC52-4B0F-8685-2C45C6824E46.jpeg
    362.1 KB · Görüntüleme: 48
  • 41FD1F6F-634F-40B9-9394-5EDA055017A9.jpeg
    41FD1F6F-634F-40B9-9394-5EDA055017A9.jpeg
    357.7 KB · Görüntüleme: 44
Son düzenleme:
Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
öncelikte evde topraklama varmı? kaçak akım takacaksanız
banyoya b16 sigorta olur eğer şohben yoksa
ana sigorta 40 ta olur 32 amperde olur kablo kesidi kaç ona göre takın

Merhaba. Sigortaların çoğu eski olduğu için bütün sigortaları değiştirip kaçak akım rölesi ekleyeceğim. Yanlız gördüğünüz gibi panel vasat durumda kabloların renklerini saymıyoeum bile. En sağda gördüğünüz 25 amper olan sigorta banyo, tuvalet ve lavabo koridoruna ait(lambalar hariç) Buna prizler, çamaşır makinası, ve su ısıtıcı bağlıydı doğalgaza geçildiği için söktüm. Yanlız hem prizleri ayırmak hem de su ısıtıcısı kaldırıldığı için düşük amperli sigorta takmak istiyorum. Kaç amper sigorta seçmeliyim? Yanlız prizleri ayırmama konusunda kararsızım zira Lavabodaki prizlere saç kurutma makinası bağlanıyor. Ayrıca kaçak akım rölesi bağlayınca 32 amperlik ana sigortayı kullanmama gerek var mı? Zira sayaç kutusunda 40a sigorta var. Ev müstakil. Fikirlerinizi bekliyorum, teşekkürler.

kaçak akım rölesi takılması için
ilk önce topraklama yaptırmanız gerekir .
topraklama yapılırken ,
tüm kabloları da değiştirmeniz yararlıdır .
bu işin projesi düzenlenmeli .
hangi kablo nereyi besliyor
kablo kesitleri ana kolon ve siğorta girişi ve çıkışı vs gibi uygunluğu
siğortaların tipi ve amperleri .
1.5 mm2 kesit kablo 10 amper siğorta
2.5 mm2 kesit kablo 16 amper siğorta
klima yoksa B tipi siğorta ( sahte olmayan ve kaliteli )

topraklama olsaydı , kısmen yardımın yararı olabilirdi .

öncelikte evde topraklama varmı? kaçak akım takacaksanız
banyoya b16 sigorta olur eğer şohben yoksa
ana sigorta 40 ta olur 32 amperde olur kablo kesidi kaç ona göre takın
kaçak akım rölesi takılması için
ilk önce topraklama yaptırmanız gerekir .
topraklama yapılırken ,
tüm kabloları da değiştirmeniz yararlıdır .
bu işin projesi düzenlenmeli .
hangi kablo nereyi besliyor
kablo kesitleri ana kolon ve siğorta girişi ve çıkışı vs gibi uygunluğu
siğortaların tipi ve amperleri .
1.5 mm2 kesit kablo 10 amper siğorta
2.5 mm2 kesit kablo 16 amper siğorta
klima yoksa B tipi siğorta ( sahte olmayan ve kaliteli )

topraklama olsaydı , kısmen yardımın yararı olabilirdi .
Evde topraklama var fakat sadece çamaşır makinası, bulaşık makinası gibi aletlere gidiyor. Topraklama ilerde kabloları değiştirirken yaptıracağım, şuanlık K.A.R çarpılma vs için işime yarar diye düşünüyorum. Yanlız şimdi kontrol ettim sayaç panelinde c tipi 63 amper sigorta var biraz fazla gibi geldi bana.

fazla onu 40 amper yada 32 amper c tipi ile değiştirin

Evde topraklama var fakat sadece çamaşır makinası, bulaşık makinası gibi aletlere gidiyor. Topraklama ilerde kabloları değiştirirken yaptıracağım, şuanlık K.A.R çarpılma vs için işime yarar diye düşünüyorum. Yanlız şimdi kontrol ettim sayaç panelinde c tipi 63 amper sigorta var biraz fazla gibi geldi bana.

topraklama siğorta kutusuna ulaşmalı . ( toprakla nasıl yapılmış gerçek topraklama mı ? ) bilinmeli .
ilk düğme yanlış iliklenirse geriside yanlış gider ..
sistem projelendirilmeli .

topraklama siğorta kutusuna ulaşmalı . ( toprakla nasıl yapılmış gerçek topraklama mı ? ) bilinmeli .
düğmeyi yanlış iliklenirse diğer .
aynen topraklama sandığınız sıfırlama olmasın tesisat kötü görünüyor

ilk düğme yanlış iliklenirse geriside yanlış gider ..
Onları kontrol edeceğim. Yanlız sayaç panelindeki sigortayı 32 amperle değiştirdiğimde sigorta panelindeki 32 amper ana sigortayı kullanmama gerek var mı? zira kablo karmaşası yaşanacak k.a.r taktığımda.

Onları kontrol edeceğim. Yanlız sayaç panelindeki sigortayı 32 amperle değiştirdiğimde sigorta panelindeki 32 amper ana sigortayı kullanmama gerek var mı? zira kablo karmaşası yaşanacak k.a.r taktığımda.
gerek yok ister takın ister takmayın

şimdiki yaşam ürünleri ile ve su ısıtıcısını sökdüğünüzden dolayı
sayaç panosunda kullanımı için C tipi 40 amper ana siğorta
sayaç girişi veya çıkışı

40 amper 30mA kaçak akım rölesi . ( çeşitleri vardır )
30mA k.a.k rölesi siğorta kutusuna takılır
siğorta kutunuz için ana siğorta değeri hesaplama yapılmalı . B tipi 40 amper veya 32 amper ?

örnek :
siğorta kutusudaki ana siğorta ( devre kesici ) değeri 25 amper
ise
k.a.k . rölesi 25 amper ve üstü olmalıdır .

tümü izleyiniz ve özellikle 5 adım dikkatli !!! ( örnek yazı )

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
128,190
Kullanıcılar
449,960
Son üye
katzeimar

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri