1W gücünde SMD LED, POWER LED, COB LED nedir?

tan er

Üye
Merhaba arkadaşlar,
Uzun zamandır bir çok yerli yabancı kaynaktan power led ve cob led arasındaki farkı okuyorum. Ama teknik dokümanlara bakmak ile bizzat ledi elinize alıp incelemek farklı şey. Ekte fotosunu gönderdiğim ampul 1W. Bu led yongası nedir? SMD mi? POWER mı? COB mu? hangi sınıfa giriyor? 1W SMD 80-90 Lümen iken 1 W power led 110-120 Lümen veriyor ve 1W COB led 150 lümen üstü hatta 200 diyebiliriz ışık akısı veriyor; ama piyasada 1W COB led almak istedim fakat bulamadım. En düşük COB Led sanırım 5W dan başlıyor. Yardımlarınızı rica ederim.

Ekli dosyalar

• hj-500x500.jpg
    hj-500x500.jpg
    21.2 KB · Görüntüleme: 20
  • LED.jpg
    LED.jpg
    58.4 KB · Görüntüleme: 13
  • HTB1YhQ2PpXXXXciXVXXq6xXFXXXq.jpg
    HTB1YhQ2PpXXXXciXVXXq6xXFXXXq.jpg
    91.3 KB · Görüntüleme: 13
Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
daha yüksek güçteki ledleri 1 watta kullanabilirsiniz. Ancak düşük güçlü ledi yüksek watt da kullanamzsınız.
Asşında benim derdim şu... 1 watt smd ledler 70 80 lümen gelirken power ledler bu kapasiteyi 110 120 lümene çıkardı. Halbuki COB ledler ile bu kapasite watt başına 150 lümen üstüne çıktı. Ama piyasada en düşük satıldığını gördüğüm cob led 1.8 watt.. Bunun neden 1 watt olanı üretilmiyor ki?

power led ve cob lar güçlü ışık yayıyorlar ama çok ısınıyorlar, bu yüzden verimleri düşük sanırım ve kullanımları pratik değil iyi soğutmazsan kısa ömürlü, bu yüzden büyük güçlerde ve özel uygulamalarda tercih ediliyordur..

boyut ve maliyet olarak 5050 avantajlı, senin lümen hesabınla 3 tanesini yan yana koy cob dan daha iyi ışık verir ve daha ucuz olabilir..

sonuçta soğutma ve verim sorunu az olan smd 5050 ledler gibi tercih edilmiyorlar.. tüm led lambalarda, şeritlerde vb kullanılan smd ler..

Son düzenleme:
Şerit LED Trafo Hesabı nasıl yapılır? Bilgisi olan paylaşabilir mi? Mesela 3528 çip veya 5050 çipte 1 metrede kaç amper çekiyor

Arkadaşlar;
Elimde 9 adet 1 W 350mA power led ve 12V 1500mA trafo bulunmakta. Bu ledleri bu trafo ile çalıştırmak istiyorum. Bu ledleri hepsini ser mi bağlamalıyım? 3er grup seri sonra her grubu paralel mi bağlamalıyım? 9 adet ledi paralel mi bağlamalıyım. Bağlarken direnç kullanmalı mıyım? Kullanacaksam kaç ohm olmalı? Şİmdiden teşekkürler :)

Forum istatistikleri

Konular
127,950
Kullanıcılar
449,598
Son üye
kadir12366

Yeni konular

Geri