154 kv hatta 33 kv mu var? (Resimli)

Elbruz

Üye
Merhaba değerli arkadaşlar. Elazığ-Bingöl karayolu üzerinde yola yakın 154 kv'luk bir enerji hattı var, daha önceleri de dikkatimi çekmişti bu sefer minibüsten resmini çektim, hattın bir yerinde 154'lük direkten 33 kv hatta enerji veriliyor. Demek ki bu hat 33 kv enerji taşıyor. Şimdi benim merak ettiğim bu koca hatta neden 154 değil de 33 kv taşınıyor, ya da eski 66 kv'luk hatlardan birisi mi bu?

İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
Yok da bu yoldan bir iki ayda bir geçiyorum, daha önce de görmüştüm ilgimi çekmişti.

Hat resimdeki üç direkten ibaret, yakın plan görünsün diye resmi kırptım ben, en sağdaki direkte AG trafosunda hat bitiyor. Zaten baştaki ayırıcı, direkler izolatörler falan hepsi OG elemanları, yani hatta OG olduğu kesin. Resimde aydınlıktan tam belli olmuyor da net şekilde büyük direkteki konsola yukardaki tellerden ve sonrasında sağdaki direklere bağlantı var.

direk 66kV direge daha cok benziyor. bilindigi üzere 66kV iletim seviyesi ülkemizde terk edilmiştir su an kısmı olarak bazı yerlerde mevcuttur. Bu terk edilen eski direkler alternatif olarak dagıtım hattı olarakda kullanılmış olabilir yani bahsettiginiz gibi 34.5kV besleme yapılmıs olabilir.

O direk müşterek direk gibi kullanılmışa benziyor.Direğin yarısında izolatör işli 12mt OG direğe hat çekilmiş ordan

direk 66kV direge daha cok benziyor. bilindigi üzere 66kV iletim seviyesi ülkemizde terk edilmiştir su an kısmı olarak bazı yerlerde mevcuttur. Bu terk edilen eski direkler alternatif olarak dagıtım hattı olarakda kullanılmış olabilir yani bahsettiginiz gibi 34.5kV besleme yapılmıs olabilir.

Ben de öyle düşündüm, muhtemelen zamanında 66 kv olarak kullanılmıştır diye ama bazı eski 66 yeni 34.5 hatlar görmüştüm, direkler bundan daha küçük ve şekil olarak farklı bir yapıdaydı, Burdur civarında görmüştüm. Bu direk bana 154 gibi geldi sanki.

O direk müşterek direk gibi kullanılmışa benziyor.Direğin yarısında izolatör işli 12mt OG direğe hat çekilmiş ordan

Yok müşterek değil, resimde aydınlıktan net seçilmiyor, laptopta ekranı yatırıp dikkatli bakınca ancak belli oluyor da , hem kendim canlı gördüm :) ana direkteki iletkenlerden aşağıdaki OG direğe bağlantı yapılmış, zaten büyük direğin sol tarafından gelen de herhangi bir OG hat yok, yani sadece resimdeki 3 OG direği var ve net olarak yukardaki ana iletkenlerden bağlantı iniyor aşağıya doğru.

gereksinime göre hareket ediliyor. enerji tasarrufu sağlamak amaçlı diyelim...

Sn. elbruz ,enterkonnekte sistem haritasında Elazığ - Bingöl arasında F.Krom tesisi üzerinden 154 kv. bağlantı var.Ayrıca o bölgelerde sadece Erzurum Tortum arasında 66 kv. hat mevcut.Büyükbir ihtimalle eski 66.kv. hattı 34.5 kv. hat olarak kullanmışlar.

Bilgilendirme için teşekkür ederim Sn. meraklı elektrikçi abi. Aslında 2010 yılı enterkonnekte haritasında yanına 33 kv enerjili diye not düşülen 154 kv hatlar var, mesela Eskişehir-Bozüyük OSB arasındaki hattın yanında böyle bir not var. Bu hat için de en mantıklı açıklama eski 66 kv olduğu ama çıplak gözle bakınca direk boyları izolatörler falan 154'e daha çok benzettim ben. Ama iletkenleri baya inceydi.

Forum istatistikleri

Konular
128,212
Kullanıcılar
449,990
Son üye
alpersirakaya

Yeni konular

Geri