12V Led Trafo Patladı

Bsndr

Üye
Kaç amper olduğunu unuttuğum led trafoyu 3D yazıcımla 4 aydır sorunsuz kullanıyordum.

Daha sonra 12v ısıtıcı tablayı da resimdeki gibi bağladım ve ısıtıcı tablayı ısıtırken led trafo patladı.

Resimde sol üstteki kırmızı kare ısıtıcı tabla.

c69dc8daa2153cc1fc17cad3de507291.png

Acaba neden patladı? Led trafonun amperi düşük ve yetersiz kalırsa patlar mı?

Tekrar alacağım ancak tekrar bozmak istemiyorum. Bu yüzden sizlere sormak istedim.

Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Kaç amper olduğunu unuttuğum led trafoyu 3D yazıcımla 4 aydır sorunsuz kullanıyordum.

Daha sonra 12v ısıtıcı tablayı da resimdeki gibi bağladım ve ısıtıcı tablayı ısıtırken led trafo patladı.

Resimde sol üstteki kırmızı kare ısıtıcı tabla.

c69dc8daa2153cc1fc17cad3de507291.png

Acaba neden patladı? Led trafonun amperi düşük ve yetersiz kalırsa patlar mı?

Tekrar alacağım ancak tekrar bozmak istemiyorum. Bu yüzden sizlere sormak istedim.
Patlamaktan kastınız nedir bilmiyorum.
Gücünden fazla yük bağlamak trafoyu arızalandırır.
Yüklerin toplam watt ya da amper ihtiyacını tespit edip en az %20 ilave değerdeki trafoyu almaya dikkat edin.

Kıvılcımla birlikte 2 kere patlama sesi geldi. Sonra yanık kokusu. Artık çalışmıyor. :) İçinde bir parça patladı sanırım.

Anladım teşekkürler. Ucuz 12V, 30A led trafolar iyi midir? Kaliteli midir? 80 lira civarı.

Eski trafoyu da atma belki tamir edebilirsin ya da bir bilene baktırırsın çözümü zor olmayabilir.

Trafoda ariza olmuş olabilir fakat en önemlisi anlık çektiğiniz gücün yüzde 70'ini geçmemeye çalışın. Yani bir güçmetre ile anlık misal 10Ah akım (10x12=120Watt/saat) akım/güç çekiliyorsa siz trafoyu 15Ah'lık alın. Diğer türlü 3D yazıcıda kullanıyorum demek, bu konuda herhangi bir bilgi içermiyor.

Kıvılcımla birlikte 2 kere patlama sesi geldi. Sonra yanık kokusu. Artık çalışmıyor. :) İçinde bir parça patladı sanırım.

Anladım teşekkürler. Ucuz 12V, 30A led trafolar iyi midir? Kaliteli midir? 80 lira civarı.
Vadettiği gücü verebileceğini düşünmüyorum. Cata marka trafolar kalitelidir.
Sana kaç amperlik trafo gerektiğini de güçlü bir trafo ile çekilen akımı ölçtürmelisin.
Eski trafon tamir olabilir, onu da göster elektrikçiye.
Hatta acil işin yoksa yazıcı ile direkt tamir ettirmeye çalış.
Eğer içini bize gösterebilirsen tamir olup olmayacağı hakkında bir fikir verebiliriz.
Kolay gelsin.

Tamir olabilir gibi duruyor ancak çok parça zarar görmüş. Ustaya gösterin tamir etmek geçici çözüm olabilir yani bunu bu hale getiren sorunu bulmadıkça tamir etmenin bir anlamı yok.
İyi günler dilerim.

Forum istatistikleri

Konular
128,120
Kullanıcılar
449,826
Son üye
SK.

Yeni konular

Geri