12v Adaptör Hakkında

mvrat

Üye
Merhabalar.Benim casio bir orgum var.Bunu pil yerine adaptörle kullanmak istiyorum.Orjinal adaptörü 40$ civarına satılıyor.
Onun yerine başka bir adaptör alıp kullansam sıkıntı yaşarmıyım?
Orjinal adaptörünün değeri 12v 1500ma.
Yine 12v değerinde olup 2,3 amperlik adaptör kullansam sorun olurmu?
Önerebileceğiniz iyi bir adaptör markası varmı?
Birde ankarada yaşıyorum nerden temin edebilirim adaptörü.Şimdiden cevaplarınız için teşekkürler.

İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
Yardım edebilecek yokmu :(

Orjinali regüleli ise normal adaptör sorun çıkarabilir. Çalışma gerilimi ve akımı uyumlu başka bir adaptör ile çalıştırabilirsiniz. Akımının büyük olması sorun çıkarmaz ama enerji kayıpları daha fazla olur. Cihazın maksimum akım ihtiyacını üzerinde adaptör gereksizdir. Elinizde var ise değerlendirin yeni alacaksanız gerektiği kadarını alın. Uygun olan bulamazsanız tabiiki 2.3 amperlik te kullanabilirsiniz.

Öncelikle cevabınız için teşekkürler.Orjinalinin regüleli olup olmadığını bilemiyorum.Fakat alacağım adaptörü regüleli olarak seçersem sıkıntı olmaz heralde?İnternette bakarken ATABA markasının regüleli adaptörlerini gördüm önerirmisiniz?Şimdiden teşekkürler.

Öncelikle cevabınız için teşekkürler.Orjinalinin regüleli olup olmadığını bilemiyorum.Fakat alacağım adaptörü regüleli olarak seçersem sıkıntı olmaz heralde?İnternette bakarken ATABA markasının regüleli adaptörlerini gördüm önerirmisiniz?Şimdiden teşekkürler.

eski tip trafolu adaptörler artık pek üretilmiyor.12v 1.5 amper smps adaptörler piyasada mevcut,ucundaki soket belki uymaz onu da bir tamircide değitirebilirsin.15-20tl aralığında

Link verirseniz daha net cevap verebilirim. Orjinal adaptörü var ise çevrenizdeki tedarikçilerden ucu aynı olan uyumlu adaptör ararsınız bulamazsanız 2.el orjinalde uygun fiyalı bulabilirsiniz. Modeli veya adaptörün kodunu neydi ad-5 gibi kodu olan adaptörlerdenmi.

Merhabalar.Benim casio bir orgum var.Bunu pil yerine adaptörle kullanmak istiyorum.Orjinal adaptörü 40$ civarına satılıyor.
Onun yerine başka bir adaptör alıp kullansam sıkıntı yaşarmıyım?
Orjinal adaptörünün değeri 12v 1500ma.
Yine 12v değerinde olup 2,3 amperlik adaptör kullansam sorun olurmu?
Önerebileceğiniz iyi bir adaptör markası varmı?
Birde ankarada yaşıyorum nerden temin edebilirim adaptörü.Şimdiden cevaplarınız için teşekkürler.

Merhaba.Sn mvrat;şu anda piyasada satılan hemen hemen tüm adaptörler smps (Anahtarlamalı) tipte olan güç kaynakları şeklinde halihazırda da satılmaktadır.Burada üzerinde dikkatle duracağınız ana hususlar şunlar olacaktır;

1-Adaptör smps tipinde regüleli olarak seçiliyorsa eğer,mutlaka kaliteli,bilinen bir markada olmalıdır.(Garanti belgesisi de bulunursa daha da iyidir)

2-Adaptörün dc. çıkış ucunda kullanılan jak standart büyüklük ölçüsü olarak casio orga girişte çıkışta tam bir uyum sağlayabilmeli,satın alırken bu orgu da beraberinizde götürmeniz çok daha iyi olur.

3-Akım çıkış değeri 12 volt 1500 mA'den daha düşük olmamalıdır,biraz daha yüksek akım şiddetleri de rahatça ve tercihen de kullanılabilir.Örneğin 12 volt,2000 mA,2500 ma,12 volt output değerlileri gibi.

4-Yeni ve cihazınıza tam uyumlu olarak satın alacağınız bu adaptördeki dc.çıkış akımının ucundaki standart jakın + ve - kutuplarının,kendi orijinal adaptöründeki gibi (Örneğin ortasının +,onu çevreleyen yan iletken gövde kısmının ise - kutuplu olması gibi) dizili olması önemlidir,eğer ters dizili ise,bu casio orgunuz hiç çalışmayacağı gibi,cihaza göre ters gelen bu kutuplar nedeniyle (+ kutup yerine - kutup) cihazdaki baskı devrenin de ters akım koruma diyodu hiç bulunmuyorsa,devrenin bozulup yanmasına bile sebebiyet verebilirsiniz.En fazla dikkat edeceğiniz nokta en başta burası olmalıdır

Ayrıca kendi orijinal adaptörünüz üzerinde de sembolik olarak + ve - kutupların jakın neresinde yer alarak da bulunduğu mutlaka üzerinde yer alan bir şekille de belirtilmiştir.Buna bakarak veya avometre ile dc. akım ölçer kısmıyla kendi orijinal jakın orta ve yan kısımlarında,dc. voltajı ölçerken dijital avometrenin display ekranında - veya hiçbir kutup işareti çıkmadan ölçülen haliyle (Doğru ölçüm şeklinde) bu kutup dağılımının doğruluğunu saptar,ondan sonra bu yeni satın alacağınız smps adaptöründe de avometre ile dc. ölçümünü yaparken kolayca karşılaştırıp,kutup dizilimlerinin ayni olduğunu tam teyit ettiğinizde,jak da uyumlu olarak cihaza girebiliyorsa,gönül rahatlığıyla bu cihazınızı bu yeni adaptörün jak ucuyla da çalıştırabilirsiniz.Bunlara dikkat edilmeden rastgele takılan jak ucundaki + ve - polaritedeki bu kutup dizilimi eğer istenmeyen ters olan bir yöndeyse,cihaz hiç çalışmayacağı gibi,cihazınıza da bir zarar verebilir,buna özel dikkat gösterin.Kolay gelsin.Saygılarımla.

Öncelikle cevaplarınız için çok teşekkürler.Adaptörler hakkında detaylı anlatım içinde ayrıyetten teşekkürler.Orjinal adaptörün
kodu"Casio ad-12MLA".Uzun uzun aradım fakat tam istediğim gibi bir adaptör bulamadım bir kaç tane vardı fiyatları yüksek geldi.Bende orj adaptörü ikinci elini 40 tl aldım şimdilik sorunsuz şekilde kullanıyorum.Problemi sonunda hallettim :) İlgilendiğiniz için teşekkürler.

Forum istatistikleri

Konular
128,260
Kullanıcılar
450,082
Son üye
feritkvl14

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri