12v 100Ah Akü Şarjı için yardım

LordMayros

Üye
Ustalar merhaba,
Öncelikle elektrik elektronik bilgim amatör seviyede ancak meraklıyım evde 2 aracım var 2. Araca çok az biniliyor ve bu yüzden bazen 50gun kontak basmadigimizdan akü bitiyor ve marş basmıyor bu aküyü evde şarj edebilirmiyim elimdeki malzemeler
-12v 100Ah Varta akü
-12v 13Ah PC Power Supply
-19.5v 4.65Ah Laptop sarj cihazı
Bu iki güç kaynağından birisi aküyü şarj edebilirmi ?

İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
Akü şarjının optimum şarjı için, akü akım kapasitesinin 1/10 ıle şarj etmesi önerilmektedir. Bu durumda size 10 amper uzerınde otomatik kontrollu bir şarj cıhazı gerekır.

aküyü şarj etmek kadar deşarj etmekde önemlidir. Siz arada, marşa basın araç çalıssın, yürümesede, lambalari vs açın,,

Oluru:

12v 10-15 amperlik bı LED trafosu ve 0.47ohm 25w aluminyum rezistans ile yapılabilir. LED trafosu voltajını 14-14.5 volta kadar arttirip çıkışı rezistans üzerinden aküye bağlayacaksin.

Alternatif : 19v laptop şarjını bir oto ampulu üzerinden aküye baglayabilirsin. H4-H7 veya hiç olmadı 21w sinyal ampulü. Bu durumda akü voltajını kendin takip edeceksin 14.4 v civarlarında şarjdan alacaksın.

Teşekkür ederim
Laptop şarj aletini bağladım akuye 11.52v den yaklaşık 5 saat sonra
11.90v ye getirdi araca takip marsa bastım yarim marsta çalıştı araba

@silvestir
1. Senaryoda 12v 15Ah led trafosu var 0.47r 25w alüminyum rezistansta buldum
Ama led trafo voltajını 14 e nasıl artıracağım?
Şimdiden tesekkurler

Son düzenleme:
Bazı led trafolarında voltajı ayarlamak için bir pot var, sizdekinde de eğer varsa onunla bir miktar artırmak mümkün.

Ayrıca satın almış olduğum fakat henüz denemediğim şu modül (XH-M603) de işinizi görür.

Son düzenleme:
Akü sağlamsa çok yüksek akım çekmek ister. 19v direkt bağlanırsa aşırı yüklenir ve kapanır sonra açılır kapanır ..... O yüzden bir ampul direnç veya ince kablolar işe yarayabilir. Biraz doldurmuştur ama aç kapa yaparak diye düşünüyorum.

Akü sağlamsa çok yüksek akım çekmek ister. 19v direkt bağlanırsa aşırı yüklenir ve kapanır sonra açılır kapanır ..... O yüzden bir ampul direnç veya ince kablolar işe yarayabilir. Biraz doldurmuştur ama aç kapa yaparak diye düşünüyorum.
:) Nokta atışı
Dell şarj aleti 11.52v den 11.58v ye getirdi ve durdu sanırım akü kendini kapattı
sony vaio nun şarj aletini taktım oda 11.90v ye getirdi yine durdu sanırım akü kendini kapattı

Akü kapatmıyor şarj aletleri kisadevre korumasına giriyor. Bu şekilde kullanma diye araya ampul takmani tavsiye ettik.

Forum istatistikleri

Konular
128,191
Kullanıcılar
449,961
Son üye
omr70

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri