1200mm x 1100 mm router yapıyorum..

Köprünün sağ-sol yan plakalarında üçer boşluk görünüyor. Genişliğe oranla fazla boşluk açılmış gibi. Ağırlıktan fazla kazandırmayabilir ancak momentlerin yüksek olduğu plakaları zayıflatabilir.

boşluklar hatta az bile
ama bu tasarımdaki boşluklar biraz kötü olmuş çizim hataları var.

Ekran Alıntısısdfg.JPG

Boşluk olmasın demiyorum, orta kısımda genişliğe oranla önemli bir boşluk aynı kesite gelmiş.

Hesabı yapılmadığı için etki eden kuvvetler ve yerleri de belirsiz.

Son düzenleme:
bu gün de y eksen için kızakların deliklerini delip kılavuzlarını hallettim. ayrıca lazer kesim işlerini hallettim. haftaya parçalar gelince resim paylaşırım.
sentürk hocam step motorlari neden aliexpress den almayip sahin rulmandan aldinuz,aliexpress de step motorlu hazir kitler var. sahin rulmanda step motorlarda liste fiyati uzerinden iskonto varmi.son olarak spindle fiyati nedir ve surucusunude probotsandanmi aldiniz[/QUOTE]

2.2 Nm motor sahin rulmanda fiyat olarak daha uygun geldi bana. Ama aliexpress den de dedigin gibi kit olarak alabilirsin. Spindle ve vdl inverteri @asenyurt tan aldim ikinci el olarak. Ama hala tas gibi calisiyor. :) sifir fiyat inverter 170 $ spindle ise 350+kdv. En uygun bu fiyatlara vardi ama hangi site tam olarak hatirlamiyorum.

Ben de üçgene bir ekleme yapayım

upload_2016-2-24_12-48-36.jpeg

Yukarıdaki gibi (içi dolu değilde) profillerden oluşan çerçeve düşünelim. Tepe noktalarından belirli bir dereceye kadar artan bir kuvvet uyguladığımızda üçgen rijit kalırken, dikdörtgen daha önce deforme olacaktır. Kare, dikdörtgen şekiller deformasyona (biçim bozulmasına, çarpılmaya) daha açıktır. Farklı kuvvetlerin, momentlerin etkisiyle oluşacak çarpılma, yukarıdaki kare örneğindeki kadar degil de gözle göremeyeceğimiz seviyelerde bile olması makinanın rijitliğini önemli oranda azaltacaktır.

CNC ve bizim için önemi ise; gövdenin alt tarafında mümkünse kareler, dikdörtgenler yerine yapımı biraz daha zor olsada, üçgenler oluşturmaya (veya üçgen oluşturacak ekler yapmaya) çalışalım, malzeme kesiti ve toplam malzeme miktarı aynı olsa bile üçgenlerden oluşan daha rijit davranacaktır. Örneğin alttaki dikdörtgenlerden oluşan yapı, tek büyük V şeklinde bile bir ilave olsa, rijitlik önemli oranda artacaktır ya da çok sayıda dikdörtgen yerine sağdaki şekil daha rijit davranacaktır, yapımı da daha kolay olacaktır.;

v.png
V2.png

Son düzenleme:
2.2 Nm motor sahin rulmanda fiyat olarak daha uygun geldi bana. Ama aliexpress den de dedigin gibi kit olarak alabilirsin. Spindle ve vdl inverteri @asenyurt tan aldim ikinci el olarak. Ama hala tas gibi calisiyor. :) sifir fiyat inverter 170 $ spindle ise 350+kdv. En uygun bu fiyatlara vardi ama hangi site tam olarak hatirlamiyorum.
senturk hocam, aliexpressden siparis ettiginiz kontril karti ve suruculer icin ne kadar gumruk ve nakliye odediniz? bende step motor,surucu ve kontrol karti alacagim ama maliyet acusindan cindenmi almak daha avantajli yada ic piyasadanmi almak daha avantajli karar veremedim

Çinden aldim demiyor ki. Cümleyi tekrar okur musun ?

SM-N9000Q cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Forum istatistikleri

Konular
128,368
Kullanıcılar
450,244
Son üye
halilsezen

Yeni konular

Geri