12 v 70 aküyü inverterle çalıştırma

Merhaba ustalarım.
Benim bir bağ evim var. Malesef elektrik bulunuyor. Elimde 12v70a akülü sandalye aküsü bulunuyor. Bağ evinde 8 lamba, 4 adet spot lamba bulunuyor. Spot lambalardan 1i akü ile doğrudan bağlantı yaptığımda çalışıyor ve bir sıkıntı olmuyor. 8 lamba içinde 12v ampül aldım. Lakin ampüller çok sönük yanıyor. Siz ustalarıma danışmak istediğim 12v70a aküye 300 waatlık bir inverter bağladıktan sonra tesisata versem ampülleri 220v 7wattlık ampüllerle değiştirdiğim anda kullanabilir miyim? Toplamda 8 ampül ve 4 spot lambasını (transformatörlerini bağlayarak) inverter ile çalıştırabilir miyim( gerekli olursa en fazla 4 lamba aynı anda yakılabilir)

12v 70Ah akü teoride 840vAh demek.
%80 verim desek 672vAh
İnverter kaybıda var, kabala 500vAh diyelim.
4x7w= 28w hadi buna da 35vA diyelim.

500/35 =14,28 h
Yani 7w'lık 4 ampulü 14-15 saat yakar.
Spot güçlerini bilmiyoruz yazmamışsın.

Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
Merhabalar.
Sadece aydınlatma ihtiyacı için inverter olayına hiç girmeyin.
Kayıplar daha fazla olur.
En uygun olanı bence,
LED spot alın 3-5 watt.
LED driver ı kullanmadan direk 12 volt verip çalıştırın.
Ama akım sınırlaması yapmadan direk 12 volt vermeyin.
Bir adet xl4015 yada xl4016 alıp akımı sınırlayarak LED sayısına göre akım ayarı yapıp kullanabilirsiniz.

Hiç inverter işine girme. Spotlar gerekli değilse ki, zaten mevcut akü kapasitesiyle hepsini besleme süren epeyce kısalır, gerekli ampulleri DC12V led ampullerle değiştirip doğrudan akü ile kullanabilirsiniz. Tabi aküye belli voltaj değerinde devreyi kesecek bir modul takmak gerekir! Yoksa akü çöp olur.

Hiç inverter işine girme. Spotlar gerekli değilse ki, zaten mevcut akü kapasitesiyle hepsini besleme süren epeyce kısalır, gerekli ampulleri DC12V led ampullerle değiştirip doğrudan akü ile kullanabilirsiniz. Tabi aküye belli voltaj değerinde devreyi kesecek bir modul takmak gerekir! Yoksa akü çöp olur.
Evet 10,5v'u görmemeli akü 👍

Zamanında benim konteyner konduya Şebeke yokken mevcut tesisata aküyü bağlamıştım ve tüm odalarda DC12V led ampul takarak hem aydınlatmayı hem de kamera kayıt cihazını bir yıldan fazla süre idare ettim. Şimdi şebeke de güneş panelleri öncelikli olarak kamera kayıt cihazı ve dış aydınlatmaya bağlı. Akü belli bir seviyeye düşünce şebeke devreye giriyor (2 adet diyot ve bir adet ayarlı voltaj regülatörü ile önceliği seçebiliyorum). Öncesinde aküyü kamera kayıt cihazı için yedek bırakıyordum. Elektrik kw ücreti artınca ve ayda boşken 90 TL gibi bir fatura gelince önceliği aküye verdim ve boş durumda fatura 20 TL'ye düştü.

bak güzel insan, yukarıda arkadaşlarım ustalarım yazmışlar akü amcamız kötü yola düşmesin ve sistemini mümkün olduğu kadar 12 volt ile aydınlatma yap. spotların ne amaçlı bilmiyoruz ama 12 voltta aynı işi gören elemanlar mutlaka vardır. sana kolaylıklar dilerim.

Merhabalar.
Sadece aydınlatma ihtiyacı için inverter olayına hiç girmeyin.
Kayıplar daha fazla olur.
En uygun olanı bence,
LED spot alın 3-5 watt.
LED driver ı kullanmadan direk 12 volt verip çalıştırın.
Ama akım sınırlaması yapmadan direk 12 volt vermeyin.
Bir adet xl4015 yada xl4016 alıp akımı sınırlayarak LED sayısına göre akım ayarı yapıp kullanabilirsiniz.
Sayın ustam cevap için teşekkür ederim. Yanlız size sormak istediğim 12vdc ampül aldım. 8 adet. Verandada ise 4 adet spot lamba yuvası olduğu için mecbur spot koyacağım. Verandayo yapan kişi 16v7waat 2 spot ile 2 tane (üzerinde değerleri yazmayan) 13cmlik 2 adet günışığı spot koymuş. Aküyü bağladığımda lambalar sönük yanıyor. 16voltluk spotlarda sönük. Ama günışığı olanlarda problem yok. Aynısından ankara konya sokakta bulamadım. Ordan 12dcv9waatlık spot aldım. Lakin aldıklarım yanmadı. Bir elektrikçi spotun içine led döşedi. Ledler yanıyor ama aşırı ısınıyor. Yuvaların olduğu yer plastik lambiri olduğu için eritebileceği için takmadım. Bu dediğiniz led dreviri alsam nasıl bi bağlantı yapmam lazım? Konya sokakta elektrik ve elektronikçilere gittim. Adamlar bilmiyor. Sizden ricam bu konuda yardımcı olursanız çok sevinirim

Sayın ustam cevap için teşekkür ederim. Yanlız size sormak istediğim 12vdc ampül aldım. 8 adet. Verandada ise 4 adet spot lamba yuvası olduğu için mecbur spot koyacağım. Verandayo yapan kişi 16v7waat 2 spot ile 2 tane (üzerinde değerleri yazmayan) 13cmlik 2 adet günışığı spot koymuş. Aküyü bağladığımda lambalar sönük yanıyor. 16voltluk spotlarda sönük. Ama günışığı olanlarda problem yok. Aynısından ankara konya sokakta bulamadım. Ordan 12dcv9waatlık spot aldım. Lakin aldıklarım yanmadı. Bir elektrikçi spotun içine led döşedi. Ledler yanıyor ama aşırı ısınıyor. Yuvaların olduğu yer plastik lambiri olduğu için eritebileceği için takmadım. Bu dediğiniz led dreviri alsam nasıl bi bağlantı yapmam lazım? Konya sokakta elektrik ve elektronikçilere gittim. Adamlar bilmiyor. Sizden ricam bu konuda yardımcı olursanız çok sevinirim
Akımı sınırlamak için xl4016 kullanırsanız ledlerde ısınma olmaz ve ömürlerinden eksiltme miş oluruz.
Xl4016 bağlantısı kolay alırsanız elbette yardımcı oluruz.
12 volt led ampullerin aydınlatması biraz zayıf evet.

Forum istatistikleri

Konular
128,217
Kullanıcılar
450,000
Son üye
ozproje46

Yeni konular

Geri