12 V 12 A Kuru Akü Şarjı Sorunsalı

Arkadaşlar Merhaba
Elimde 12 V 12 Amperlik Bir Kuru AKü Var ve Bunu Şarj Etmek İstiyorum.Kaç V Kaç Amperlik bir Şarj Aletine İhtiyacım Var ?
Herkes Bişeyler Söyledi Kafam Darmadağın Oldu. 12 V luk bir adaptör etmez diyenler var, 14 çok olur diyenler var, Switch mode bir adaptör ile edemezsin diyenler var. Forumu da çok araştırdım ama müspet bir bilgiye sahip olamadım. Lütfen net bir bilgiye ihtiyacım var.

14.4 volt 1.2 amper/saatlik bir adaptörle şarj edebilirsiniz.

Adaptörler şarjı kesmez. Siz şarjı 10 saat sonra manual kesmelisiniz.

Daha detaylı bilgi için konunun altındaki benzer konulara bakınız.

Merhaba. Şarj akımının bu aküden geçebilme şartı olarak akü kutup gerilimiyle ayni voltajda olmaması gerekiyor, uygulanan veya seçilen bu voltajın. Akü geriliminin % 20 fazlası zaten 14.4 volt oluyor, en ideali zaten budur, sn. Serkan_48'in değindiği gibi. Amper değeri akü amper-saatinin en fazla 1/10'u kadar olmalıdır. Ancak daha düşük voltajlarla 13.80,13.60 ile bu aküler yine şarj edilebilir. 13.60 - 13.80 volt sabit gerilimde gerilimi ve akımı sabitleyici bir devreden çıkıyorsa tampon şarj olarak sürekli fişte kalabilir.

14.4 ve 2 amperlik çok sabit olmayan voltaj ve amper çıkışı bulunuyorsa manuel olarak şarjı mutlaka belirli bir şarjda kesmek gerekir, aksi halde şarjda unutulursa eğer bu akü aşırı şarja giderken fazla ısınır, içindeki elektrolitten su kaybı olabilir ve ömür katsayısı kısalabilir. Bu kesilmenin tam otomatik olması için komparatör entegreli-röle-kontaktörlü otomatik şarjı kesici cihazlar kullanılabilir, manuel olarak kesilmek istenilmezse eğer. Kolay gelsin.

Son düzenleme:
Akü şarj cihazı tavsiyesi, ben memnunum,

Forum istatistikleri

Konular
128,169
Kullanıcılar
449,934
Son üye
peldayilmaz

Yeni konular

Geri