metindemir

Üye
su an kazakistandayim santral mekanik bakimcisiyyim 11kw motorun butonuna basiyoruz ve calismiyor biraz elektirik bilgim var benimle iletisime gecip yardimci olacak bir arkadas abi her kim ise varmi lutfen cok acilll su an bekliyorum yarin bu isi yapmam benim icin cok onemli

Moderatör tarafında düzenlendi:
Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
metindemir kardeşim.Elektrikçi olmadığın için,işin çok zor.Birincisi,başına bir iş gelirse,hesa-
bını kim verecek.İkincisi,bu işler,bilmeyen insana,uzaktan zor tarif edilecek işler.Kendinizi
tehlikeye atmadan,söylediğim şeyleri dikkatlice yapmaya gayret et.
1-Sigortanın,giriş ve çıkışlarında gerilim varmı ?Ölçü aletinin uygun kademesi ile kontrol et,
2-Devrede bulunan koruyucu elemanların ( termik,faz koruma,termistör,kumanda sigortası,
vs. gibi ) çalışır durumda olduğundan emin ol,
3-Bu motor çalışmadan önce,çalışması gereken başka motorlar var ise,onların çalıştığından
emin ol,
4-Bu basit incelemeler sonunda çalışmıyor ise,şansını zorlama.Sorumlu kim ise,ona haber
ver.
Kusura bakmazsan,bu işler,yarım kuru fasülye yarım pilav işi değil.İşi,ilgilisine bırak.

allah senden razi olsun
ben hic anlamiyorum elimde voltmetre var saga sola bakiyorum

sizi cok iyi anliyorum yanlisda anlamiyorum yinede yardiminiz icin tesekkurler
ben burda tek turkum ve benden baska elektirik konusunda bilgisi olan yok benimkinede bilgi denirse bu isi yapmam benim burda kalmamla alakali mutlaka bir sekilde bunun ustesinden gelmem lazim yarim kuru yarim plavda olsa sizden benimle konusamnizi istiyorum ben tam olarak anlatiyim size msn adresimi veriyim bes on dakika yardim edermisiniz **********@hotmail.com

motora enerji ver 3 kablo bağlıdır motora bunları 2 şer 2şer ölç 380v göstermezse sigortalara paket şartele aşırı akım rölesi kontaktör artık ne varsa incelemen lazım.eğer 380v ölçersen motor yanık veya kopukluk vardır

metin bey, sorunu çözdünüzm bilmiyorum ama sze olabilecek ihtimalleri arkadaşlar anlatmışlar bende detaylı olarak açıklayayım.

santralden kastınız beton santralı ise ,

*ipli swiç şalteriniz varsa sağlamlığını kontrol edin,
*sistem manuel veya otomatik olarak ise ve her iki durumda çalışmıyor ise motora giden termik atmış olabilir. termik kontrolunu yapın,
*eğer motora yol verme hız kontrol vihazı ise cihaz üzerinde arıza kodu varmı? var ise ilgili kod ile ilgili dokumandan çözum yoluna gidin,
*motora giden enerji w otomat yerine motor koruma üzerineden ise, motor koruma şalteri üzerinden geçen (kumanda devresi güvenliği için)kontak takımı arızalı olabilir kontrol edin,
*start verdiğinizde kontaktör çekiyor ve motora enerji gidiyor ise , motorunuz yanm ış veya sargıları kopmuştur,
*start verdiniz ama kontaktör çekmiyor ise, start verdiğiniz zaman kontaktör uçlarını ölçün 220 v(veya besleme gerilimi kaç se 24 VDC de oalbilir) geliyormu? geliyor ve kontaktör çekmiyor ise kontaktör arızalıdır,
start verdiğinizde voltaj okuyamıyorsanız, kontaktöre gelen (bobin ucuna) kumada ucunu takip edin, termik-motor koruma- buton-klemens sıralamasında gevşeme veya kopma labilir kontrol edin,
*motorun çalışması için gerekli olan konum sinyalı varmı, var ise start konum sinyalinin geldiğinden emin olun,

aklıma gelen şuanda bu kontroller, inşallah faydalı olur. çözüm olmazsa yine yardımcı olmaya çalışırım.

hayırlı çalışmalar diliyorum,...

Bahsettiğiniz konu ile ilgili bir sürü problem olabilir öncelikle panonuzda motor koruma rölesi vardır bu rölenin 1 ve 2 kontaklarında enerji varmıdır bir bakın çünkü kumanda fazını burdan alır ayrıca hiç çalışmıyorsa termik atmış olabilir yada kumanda devresinde kablo çıkmış olabilir şimdilik bu arızalara bakın ayrıca sistem ve arıza hakkında geniş bilgi verin

sorunu çözebildikmi

bende yardımc olmak isterim

ilginizden dolayi tesekkur ederim bugun yeni kontaktorler taktim
benim arizali dedigim yildiz ucgenle calisiyor
ve uc tane kontaktor kullaniyor once ikisi cekiyor yildizda sonra ucgene gecince birini birakiyor cekmemis ol;an birini cekiyor olmasi gerekirdi fakat simdi ccekmiyor
yani soyle anlatiyim
ilk ariza kontaktormus diye tahmin ediyorum degistirince button basti ve motor calisti fakat
ayni kontakttorleri bulamadigim icin bir tanesi farkli taktim ve yildizda calisiyor uc gene gecince stop ediyor
acaba kucuk kablolarimi yanlis bagladim supesi var ama
hepsini kodladimda
nedir sizce

___

hepinize ayri ayri tesekkur ederim
bugun kontaktorleri yeniledim motor hic calismiyordu simdi calisiyor fakat yildizda calisiyor ucgene gecince duruyor motor
tam detayli olarak soyle anlatiyim
bizim motor otomasyondan ayri calisiyor manuel olarak biz calistiriyoruz sonra otomasyonu calistiriyoruz
yildiz ucgen olarak baglantisi var simens E22 ve simens E11 ve bir tanedaha 22 den var yani iki kontaktor ayni biri ise 11 li ben 11 olani bulamadim 22 lik taktim bundan dolayi olabilirmi
motor calisiyor 3 tane kablodan elektirik gidiyor yildizda ucgene gecince 6 taneden gidiyor fakat sorun ise
uc kontaktor var ilk once ikisi cekiyor yildizda sonra birtanesi burakiyor birtane cekili kalan oluyor
bir seyimi yanlis bagladim acaba
simdi iftara gidiyorum
cevaplarinizi bekliyorum

Arkadaşım sana çizmiş olduğum bir yıldız-üçgen projesini yolluyorum,eğer şema okumayı biliyorsan sorunu kolay bir şekilde çözebilirsin.Bu gibi arızalar anlatmakla olacak gibi değildir,fiziki müdahale gerekir o yüzden sen al eline bu şemayı kablajı takip edip nerde hata varsa bulmaya çalış.Eğer bulamazsan bu projeye uygun olarak devreyi yeniden düzenle.

Ekli dosyalar

• yıldız üçgen.pdf
    523.6 KB · Görüntüleme: 58
cok tesekkur ederim sayin YUKSEK GERILIM ama ben anlamiyorum semadan
biliyorum cok umutsuz bir vakayim ama bana gore cok basitmis gibi geliyyor ve ebn yapamiyorum arizali olan kontaktorleri degistirecem ve bitecek ama bitmiyor sorun cok sinir oldum bugun sunu dusundum yarim yamalak bildigimiz islerden umit beklemek cok scma diye dusundum bilmiyorum ve neden bukadar ustune dusuyorum belkide hayatta yapamadim yapamiyorum kelimesini kabul etmedigim icindir
bunu soylemek beni oikadar yipratiyorki bunu anlamak cok zor sizler icin ve bu kelimeyi soylemek istemiyorum soylemiyecekmis gibi kendimi hazirliyorum beni asiyorsa bastan ben yokum diyorum asmiyorsa ben yaparim diyorum buda yapabilecegime inandigim bir isti herkese saygilar cok sagolun allah razi olsun

Forum istatistikleri

Konular
128,212
Kullanıcılar
449,991
Son üye
multiroots

Yeni konular

Geri