1000 W metal halide arızası

yener74

Üye
Fabrikamızın arka sahasında 65 m.lik direkteki Türk Bayrağını aydınlatmada kullandığımız 4 adet 1000 w.lık metal halide armatürümüz var.Bu armatürlerden 2 tanesi geçen hafta arızalandı.İlk önce arızanın lambadan olabileceği düşüncesiyle 1000 W.lık metal halide ampul istedik.Bir armatüre taktığımızda ampul çalışmadı ignatörden olabileceğini düşündüm ve ignatör sipariş ettim.Dün de gelen ignatörü ve Radium marka metal halide ampulu taktığımda lamba gene çalışmadı.(Balast omaj gösterdiği için sağlam olduğu kanaatindeyim.).Satın almacımız yarı fiyatına diye uzakdoğu ampul almış birde onu deneyeyim dedim ve ampul ilk enerji verdiğimde kesti.Acaba bende bir hata mı var diye balastı tekrar kontrol ettim sağlam olduğunu gördüm.Yeni gelen ignatörlerden diğerini takıp gene başka bir uzakdoğu malı metal halide ampulu taktığımda o da kesti.
Şimdi armatüre başka bir ampul takmaya çekiniyorum.Aklım kesmiyor acaba ignatörde yada balastta sorun olup da uzakdoğu ampulleri bu kestiriyorsa radium marka ampulu neden kestirmedi:?
Sizce bu sorunu nasıl fazla malzeme ziyan etmeden çözebilirim:?

Not: Raidum marka ampulu diğer çalışan armatürlere taktığım zaman çalışıyor.

balast da sorun varsa ampül kısa süreli ışık verir sonra yanar... balast omajını diğer sağlam olan balastlarla karşılaştırmanı tavsiye ederim...

balast da sorun vardı sanırım.Balastı değiştirdikten sonra yani yeni ampul yeni balast ve yeni ignatör (sadece armatürün gövdesi ve duy sabit kaldı:)) lambamız çalıştı.Nasıl tasarruf ettiysek artık:)
Ama anlamadığım balast zaten bir bobindir bobinin değeri neden durduk yere değişsin ki:?belkide izole bozukluğundan voltaj yiyince atlama yapıp ampulu bozuyordu:?

ignatör bağlantı şekline dikkat ettin mi arkadaşım.ordaki bağlantı farklılığındanda yapabilir..

yardım etmek istiyorum önce işe baştan başlamak gerek ampul sağlam olsun duy kafalarına bak bağlantını konrol et balanst ve igntör bağlantısı doğrumu 220v ve mp geliyormu eğer herşey normalse armatürün yanacaktır.kolay gelsin ;)

arkadaşım balast omaj gösterebilirde doğru omajmı bu nasıl ölçtün tasarruf sadece alırken olmaz kullanırkende yapmalısın hatalı malzeme seçimi de olabilir ignatörle balansların bile uyuşmadığı oldu yani

Selamlar..

Bir aydınlatma direği üzerinde 6 adet 1000w lık metal halide armatürle uğraşıyorum yıllardır.
Bunların balans ve ignitör leri direğin zemine yakın bölümünde bir pano içinde düzenlenmişti,
Bu pano herşeyiyle yenilendiği halde lambalarımızın ömrü pek olmuyordu,,
Bunun sebebinin de balans gurubunun lambaya olan uzaklığı veya kablo kesitinin yetersizliği olduğu sonucuna vardık.. sevgiler..

Halil ibrahim ' Alıntı:
Selamlar..

Bir aydınlatma direği üzerinde 6 adet 1000w lık metal halide armatürle uğraşıyorum yıllardır.
Bunların balans ve ignitör leri direğin zemine yakın bölümünde bir pano içinde düzenlenmişti,
Bu pano herşeyiyle yenilendiği halde lambalarımızın ömrü pek olmuyordu,,
Bunun sebebinin de balans gurubunun lambaya olan uzaklığı veya kablo kesitinin yetersizliği olduğu sonucuna vardık.. sevgiler..
arkadaşlar doğrudur balanslar mesafe uzadıkça voltaj azalır mesafeyi nekadar yakın tutarsak iyi olur yüksek voltazlı düşük amperli armaturlerde mesafe çok önemlidir bildiğiniz gibi metal halide armaturlerin voltajı çok yüksek ama amperi çok düşüktür

duyda oksitlenme olmuştur veye kablosu yanmıs olabilır duyun

Ölçü aleti ile balast ölçerken, bobin uçları arasındaki omajı ölçtüğümüz gibi, bobin gövde arasındaki omajı da ölçmeliyiz...
Balast gövdeye kaçak verirken, bobin uçlarından normal omaj görülebilir, ancak balast görevini yapmaz...

TMS arızaları canımıza okuyordu, şimdi bir de metal halidele çıktı.:D

Forum istatistikleri

Konular
128,212
Kullanıcılar
449,990
Son üye
alpersirakaya

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri