1 fazlı asenkron motor hız kontrol sorunu

mtlaktrk

Üye
Herkese merhaba elimde 0.75 kw 3 fazlı asenkron motor vardı ben bu motora kondansatör bağlayarak tek fazla çalılmasını sağladım ve bu motor durmaksızın yükte çalışıyor.Motor çok hızlı dönüyor ve hızını düşürmek istiyoruz.Malum sürücüler çok pahalı acaba ben bu motorun hızını sürücü kullanmadan nasıl düşürebilirim (motor resmi temsilidir.benim kullandığım sistemle alakası yoktur)

Ekli dosyalar

• images.jpeg
    images.jpeg
    13.5 KB · Görüntüleme: 18
İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Abi öyle değilde mesela bir elektronik devreyle halledebilir miyim kasnak falan imkansız çünkü

tamer_gs arkadaşımızın söyledikleri dışında asenkron motorla başka çözüm zor. Motorunuz çok güçlü değil motorunuzu değiştirip dimmer kullanabilirsiniz. Örneğin çamaşır mak. motoru vb.

Bu devre bir ac dimmer devresi bu işimi görmez mi

Ekli dosyalar

• images (1).jpeg
    images (1).jpeg
    12.8 KB · Görüntüleme: 20
Gerilimi değiştirir, rezistans ok. istersen dene ama sonuç senin istediğin olmayacak.

Vantilatör devir ayarı için kullanılan seri endüktans deneyebilirsiniz.Başka çare de yok gibi.Kolay gelsin.

Forum istatistikleri

Konular
128,179
Kullanıcılar
449,940
Son üye
yavuzturan

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri