1-5watt arası amfi devresi

Lm386 entegresi nin çıkış gücü çok düşük degilmi ilk etapta leptop hoparlörü kullanicam yeterli gelmezse başka hoparlör takarım birde kendim basıcam PCB yi hazır almak istemedim
LM386N-4 Çıkış. Gücü 1Watt

Tea2025 i köprü modu olarak PCB çizimi yapicam datasheet deki test devresini mi kullanayim tavsiyeniz nedir sayfa 5 de bir hesaplama yazmışlar ama bunu anlayamadım bazı devrelerde ayarlı potansiyometre eklemişler buralara bu dirençler ne işe yarıyor
1689150600157.png

1689150561618.png

Son düzenleme:
Formüller amplinin voltaj kazanç ayarı içindir.

1. Besleme voltajınızın ne kadar placağına karar verdinizmi? 18650 kullanacaksanız yani 3.7V, köprü yapmanız doğru bir seçim.
2. Köprü yaparsanız, o gördüğünüz direnç formülleri ile ilgilenmeniz lazım. Nedeni:
a) köprünün her iki amplisininde kazancının aynı olması gerekir.
b) amplinin kazancı, sizin bağlayacağınız ses kaynağının (voltaj) seviyesi ile ilgilidir. "Kazancı" pratik olarak şöyle anlayabilirsiniz Amplifikarörün sesini potansiyometre ile %80-90 açtığınızda ses ancak bozulmaya başlamalıdır. Yani "biraz açtım, bangır bangır" yanlış bir inanıştır.
c) bu durumda iki amplininde kazancını, trimpot ile aynı seviyede ayarlamak çok zor olur. Amplinin kazancını sabit dirençle ayarlamak gerekir.
d) hiç direnç koymadan da yapılabilir, ancak bu sefer kazanç maximum da olacağı için problem yaşayabilirsiniz.

Stereo veya her hoparlöre ampli bağlayacaksanız 2 entegre kullanmanız gerekecek. Veya iki hoparlörü paralel bağlarım derseniz, empedansalarına bakmanızda fayda var 8ohm 4ohm?

Önce besleme kaynağınıza karar verin, daha sonra ampliyi nasıl yapacaksınız vs, tartışılır.

Formüller amplinin voltaj kazanç ayarı içindir.

1. Besleme voltajınızın ne kadar placağına karar verdinizmi? 18650 kullanacaksanız yani 3.7V, köprü yapmanız doğru bir seçim.
2. Köprü yaparsanız, o gördüğünüz direnç formülleri ile ilgilenmeniz lazım. Nedeni:
a) köprünün her iki amplisininde kazancının aynı olması gerekir.
b) amplinin kazancı, sizin bağlayacağınız ses kaynağının (voltaj) seviyesi ile ilgilidir. "Kazancı" pratik olarak şöyle anlayabilirsiniz Amplifikarörün sesini potansiyometre ile %80-90 açtığınızda ses ancak bozulmaya başlamalıdır. Yani "biraz açtım, bangır bangır" yanlış bir inanıştır.
c) bu durumda iki amplininde kazancını, trimpot ile aynı seviyede ayarlamak çok zor olur. Amplinin kazancını sabit dirençle ayarlamak gerekir.
d) hiç direnç koymadan da yapılabilir, ancak bu sefer kazanç maximum da olacağı için problem yaşayabilirsiniz.

Stereo veya her hoparlöre ampli bağlayacaksanız 2 entegre kullanmanız gerekecek. Veya iki hoparlörü paralel bağlarım derseniz, empedansalarına bakmanızda fayda var 8ohm 4ohm?

Önce besleme kaynağınıza karar verin, daha sonra ampliyi nasıl yapacaksınız vs, tartışılır.
3.7 volt olarak kabul edelim hoparlör de 1 tane 4 ohm bagliyacam

3.7 volt olarak kabul edelim hoparlör de 1 tane 4 ohm bagliyacam
Tamam,
1. Köprü bağlayacaksınız. (Çünkü düşük voltajla gereken güç ancak bu şekilde olur.
2. Hoparlör 4ohm ise iki ampli (2 entegre ile) yapacaksınız.
3. Ses kaynağınız nedir, neyi bağlayacaksımız? Çıkış seviyesini biliyormusunuz?
Bu kazancı ayarlamaya yardımcı olur ancak daha sonra da ayarlanabilir.

Ölçü aletleriniz varmı?
Ampli için PCB kart yapabilirmisiniz, imkanlarınız neler?

Son düzenleme:
Tamam,
1. Köprü bağlayacaksınız. (Çünkü düşük voltajla gereken güç ancak bu şekilde olur.
2. Hoparlör 4ohm ise iki ampli (2 entegre ile) yapacaksınız.
3. Ses kaynağınız nedir, neyi bağlayacaksımız? Çıkış seviyesini biliyormusunuz?
Bu kazancı ayarlamaya yardımcı olur ancak daha sonra da ayarlanabilir.

Ölçü aletleriniz varmı?
Ampli için PCB kart yapabilirmisiniz, imkanlarınız neler?
Ölçü aletim var tek katmanlı PCB basabiliyorum osilaskop da var nekadar kullanmayı bilmesemde 20mhz osilaskop var bağlanacak cihazın çıkış gücünü bilmiyorum bagliyacagim cihazın resmi bu fakat düşük bir gücü var 5 volt ile besleniyor üzerindeki chip

Ekli dosyalar

• Screenshot_2023-07-13-07-41-53-338_com.android.chrome.jpg
    Screenshot_2023-07-13-07-41-53-338_com.android.chrome.jpg
    104.7 KB · Görüntüleme: 5
Son düzenleme:
Ölçü aletim var tek katmanlı PCB basabiliyorum osilaskop da var nekadar kullanmayı bilmesemde 20mhz osilaskop var bağlanacak cihazın çıkış gücünü bilmiyorum bagliyacagim cihazın resmi bu fakat düşük bir gücü var 5 volt ile besleniyor üzerindeki chip
Çok iyi, osilaskobunuz varsa bu işi çok rahat yaparsınız.
Başlamadan önce şöyle bir öiçüm yapmanızda fayda var:
Mp3 Decoder ile bir şeyler çalın, çıkış uçlarını osilaskobun girişine bağlayın ve çıkış sinyalinin genliğini ölçün ve haber verin, ampli kazancını heaplayarak başlayabiliriz..

Hangi aşamada takılırsanız çekinmeden yazın.

Mp3 Decoder ile bir şeyler çalın, çıkış uçlarını osilaskobun girişine bağlayın ve çıkış sinyalinin genliğini ölçün ve haber verin, ampli kazancını heaplayarak başlayabiliriz..

İlk fırsatta ölçüp bildireceğim ilginiz için çok teşekkür ederim

Ölçüm yaptım çok bass li şarkı da osilaskop ekranında saydığım 700mvolt pozitif alternans a çıkış yaptı sinyal

Ekli dosyalar

• IMG_20230713_233732_855.jpg
    IMG_20230713_233732_855.jpg
    183.2 KB · Görüntüleme: 10

Forum istatistikleri

Konular
128,191
Kullanıcılar
449,967
Son üye
Gokhanttu

Yeni konular